Obchody Święta Niepodległości w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie

  • 24.11.2019, 09:04
  • Beata Perzanowska
Obchody Święta Niepodległości w Zespole Placówek Młodzieżowych w Augustowie
Jeszcze jeden listopad do okna zapukał żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał. Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały, które nam po przodkach w spuściźnie zostały” Feliks Konarski

Co roku, w listopadzie, obchodzimy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii: odzyskanie niepodległości przez Polskę. 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w nieustannych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej kultury narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. W Zespole Placówek Młodzieżowych uczciliśmy to święto organizując 13 listopada wieczór literacko - muzyczny. Młodzież recytowała wiersze oraz śpiewała pieśni patriotyczne, które niejednokrotnie powstawały na froncie, w okopach, w marszu; które pozwalały idącym na bój przetrwać trudy walki, dodawały otuchy. Powinniśmy dbać o to, by były przekazywane z pokolenia na pokolenie, by ciągle żyły, by nigdy nie uległy zapomnieniu. Są śpiewane już tyle lat, a cały czas wywołują wzruszenie, budzą ciepłe uczucia, oddziaływają na serca i umysły kolejnych pokoleń. Stanowią przecież część naszej historii i kultury narodowej. Wychowankowie bursy przedstawili te pieśni: o wojence, szarej piechocie, wolności we własnych aranżacjach i interpretacji w sposób naprawdę mistrzowski. Gościem honorowym naszej uroczystości był Pan Starosta Jarosław Szlaszyński, a podniosły nastrój zapewnił zespól muzyczny w składzie; Maciek Kondracki – mieszkaniec bursy, Krzysztof Rozmysłowicz, Mateusz Ziarko i Damian Kamiński. Tak liczny udział w tym wieczorze, wspólne śpiewanie, wspomnienia tamtych lat przedstawione w prezentacji, słuchanie podniosłych recytacji wierszy to hołd, jaki młodzież złożyła tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość.

Dorota Siemieńczuk

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe