Poetycki hołd dla ofiar Obławy Augustowskiej 

  • 24.11.2019, 09:08
  • Jolanta Wojczulis
Poetycki hołd dla ofiar Obławy Augustowskiej
-Wiersze przychodziły do mnie same –powiedział Erazm Stefanowski podczas promocji swojego tomu poezji „Lipcowe anioły”, która odbyła się w piątek, 15 listopada. Książka ukazała się dzięki stypendium literackiemu Burmistrza Miasta Augustowa i jest hołdem oddanym ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

Jolanta Wojczulis

Podczas piątkowego spotkania sala Miejskiego Domu Kultury w Augustowie pękała w szwach. Wśród gości nie zabrakło rodziny Erazma Stefanowskiego, jego współpracowników z urzędu miejskiego, kolegów i koleżanek po piórze oraz wielu innych miłośników poezji i literatury. Na spotkaniu byli też obecni przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a wśród nich Mieczysław Sobolewski. Rozpoczynając piątkowe spotkanie, które z powodzeniem poprowadziła Alicja Bajkowska, Erazm nie omieszkał złożyć podziękowań.

-Moja najnowsza książka powstała dzięki stypendium literackiemu, które otrzymałem od burmistrza i za to właśnie dziękuję obecnemu tu Mirosławowi Karolczukowi. Dziękuję też Janinie Osewskiej za wiele konstruktywnych rozmów oraz za wydanie mojej książki – mówił podczas spotkania Erazm Stefanowski.

Janina Osewska z Fundacji Słowo i Obraz zapewniała, że czas spędzony na rozmowach z Erazmem był bardzo owocny i dzięki temu mogła bliżej poznać swojego kolegę po piórze.

-Jestem dumna, że mogłam zapoznać się z twórczością dotyczącą tak ważnego tematu jakim jest Obława Augustowska. Myślę, że po książkach prozatorskich, których tematem była obława, przyszedł czas na poezję i tak jak to zrobił Erazm osadzenie tej dramatycznej historii w pięknej augustowskiej przyrodzie i w miejscach, gdzie to wszystko się wydarzyło – powiedziała podczas spotkania Janina Osewska.

W trakcie rozmowy z bohaterem spotkania Alicja Bajkowska wspomniała o wcześniejszej jego publikacji pt.„Oskarżony Jezus Ch.”, w której również były wiersze między innymi o traumie Obławy Augustowskiej. Alicja zapytała, dlaczego w najnowszym tomiku pojawił się inna styl, chodziło dokładnie o dużą rolę przyrody w wierszach poety.

Jolanta Wojczulis

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe