Zacznijmy radość od Augustowa 

  • 13.11.2019, 15:15 (aktualizacja 13.11.2019, 15:43)
  • Beata Perzanowska
Zacznijmy radość od Augustowa
Od kilku tygodni trafiam z prognozą pogody dla Augustowa. Byle nie zapeszyć. Od czwartku do niedzieli raczej pochmurno, ale cieplej, nawet 13 stopni w dzień. Po niedzieli zobaczymy więcej słońca, jednak temperatury w dzień spadną poniżej 10 stopni.

Krzysztof Przekop

A dzisiaj chcę napisać o paradoksach. Mamy ich niemało. Najbardziej socjalna i lewicowa partia mieni się prawicą, zwolennicy twardego kapitalizmu nazywają się lewicą. Wiem, że nieco upraszczam, ale uważam to za największy paradoks krajowej polityki. Jednak największym paradoksem jest sposób obchodzenia największych świąt wolnościowych. Jako student obchodziłem te święta, szczególnie 3 Maja, na ulicach Gdańska lub Warszawy, w kłębach gazu łzawiącego, uciekając przed ORMO i milicją. Od początku lat dziewięćdziesiątych daliśmy sobie wmówić, że wielkie święta narodowe muszą zacząć się od uroczystej mszy, a skończyć się smutnym przemarszem panów w czarnych płaszczach i kapeluszach w miejsca pamięci w celu złożenia brzydkich wieńców. Najbardziej radosne święto, jakby urodziny naszej ojczyzny obchodzimy prawie jak stypę. Mija 30 lat od kolejnego wyzwolenia naszego narodu, a jak Polska długa i szeroka pielęgnujemy msze, ponure przemarsze i składanie kwiatów. Jasne, że należy się cześć i szacunek bohaterom naszej trudnej historii, jasne że msze za ojczyznę są wpisane w naszą polską tradycję, jasne że trzeba pielęgnować pamiątki historii, jednak nie możemy wiecznie pielęgnować mickiewiczowskich myśli romantycznych i mickiewiczowskiej zadumy. Bo myślenie Mickiewicza należy do Polski zniewolonej, marzącej o niepodległości. A dzisiaj niepodległość i wolność mamy i radujmy się tym każdego dnia, a zwłaszcza w dni wielkich świąt narodowych. Tę radość jesteśmy winni bohaterom narodowym i naszym dzieciom. Zacznijmy od Augustowa.

Co o radosnym obchodzeniu święta 11 Listopada myślą władze miasta i powiatu, piszemy w tekście Beaty Perzanowskiej „Zacznijmy radość od Augustowa”.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe