Młyńska już powoduje emocje 

  • 2 dni temu, 14:57 (aktualizacja Wczoraj, 11:45)
  • Bartosz Lipiński
Młyńska już powoduje emocje
Symbolem tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych dla mieszkańców naszego miasta z pewnością jest trwający remont ulicy Wojska Polskiego. Ale w perspektywie lat kolejnych, możliwe są inne duże modernizacje. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku będziemy pisać o gruntownej przebudowie ulicy Młyńskiej, gdzie siedzibę znajdzie augustowski ratusz. Niedawno ten temat pojawił się także w dyskusji radnych miejskich.

Bartosz Lipiński

Młyńska jak druga Wojska Polskiego

Efekty głośnego remontu na ulicy Wojska Polskiego widać gołym okiem. Intensywne prace z każdym tygodniem przybliżają nas do upragnionego finału. Przypomnijmy, że droga ma być zrealizowana do końca listopada. Z pewnością przyznamy wtedy, że warto było znieść kilka miesięcy niedogodności, aby w centrum miasta pojawiła się piękna i nowoczesna ulica, której modernizacja była możliwa dzięki wsparciu z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Jednak doskonale pamiętamy, że inwestycję przy Wojska Polskiego poprzedziło także wiele miesięcy negocjacji pomiędzy miastem i powiatem, który formalnie zarządza tą drogą. Mało brakowało, by nie doszło do porozumienia. Czy podobna sytuacja może mieć miejsce na ulicy Młyńskiej?

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Robota
Robota 09.11.2019, 11:49
Szpitalem niech się Powiat zajmie, a nie dobrymi drogami jak Wojska Polskiego!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 09.11.2019, 09:01
Ul.Wojska Polskiego bo Starostwo Powiatowe,ul.Młyńska bo Urząd Miasta,brawo Wy rządzący miastem A co z ul.Wypusty?
Kto?
Kto? 08.11.2019, 14:57
A kostke do Zabiej to kto kladzie? ŚW MIKOŁAJ?
Anatol
Anatol 2 dni temu, 15:34
Kostka jest jedynie w tym miejscu gdzie była przed remontem, a całą ulicę pokryto asfaltem. Proszę nie manipulować faktami i nie uprawiać propagandy.
Zygmuntowską niech powiat zrobi
Zygmuntowską niech powiat zrobi 07.11.2019, 10:13
Niech starosta łaskawie ruszy się zobaczyć Zygmuntowską, Rajgrodzką, Turystyczną i te ulice zrobi. A nie znowu jakieś marzenia o kostce na Młyńskiej!
Mam nadzieję, że miasto moze to powstrzyma. Dość powiatowej kostki, niech powiat się zajmie najgorszymi ulicami. Panie starosto, Zygmuntowska woła o pomstę do nieba. Ścieżka rowerowa na Ślepsk też się przyda!
Ciekawska
Ciekawska 08.11.2019, 14:56
Można się czepiać, krytykować ale trzeba przyznać że ulice budowane przez starostwo lub z udziałem są porzadnie zrobione (parkingi, chodniki , zatoki , oswietkwnie) . Ulice budowane przez miasto trudno nazwac ulicami....
wiemcomówie
wiemcomówie 08.11.2019, 08:25
O ile pamiętam to wszystkie ulice w Augustowie wyłożyli kostką trzej ostatni burmistrzowie miasta. Żadnej ulicy nie wyłożył kostką starosta. Coś mi pachnie manipulacjami NM.
Eustachy
Eustachy 08.11.2019, 09:50
Pamiętam, że przed remontem Wojska Polskiego także pojawiały się fałszywe i zmanipulowane informacje, jakoby powiat chciał ją wykonać w całości z kostki, a nie położyć nowy asfalt. Były to celowo rozpowiadane brednie, by wmówić mieszkańcom Augustowa, że inwestycje jest kuriozalna i niepotrzebna. Czytam komentarze i widzę, że mamy już powtórkę. Teraz bliżej nieokreślone osoby insynuują, że na Młyńskiej powstanie ulica z kostki, czego absolutnie nikt nigdy nie powiedział. Ale trzeba już wysyłać pierwsze sygnały atakujące to przedsięwzięcie, wmówić ludziom, że ktoś ma przy ulicy błoto, a ktoś inny będzie miał luksusową kostkę. To triki rodem z ministerstwa propagandy, ale ludzie swój rozum mają i raczej nie nabiorą się na czarny PR, mający na celu z góry obrzydzić opinii publicznej pomysł przebudowy ulicy Młyńskiej.
leśny ludek
leśny ludek 08.11.2019, 10:03
Ale starosta jest zwolennikiem kostki w ścisłym centrum. Dowodem na to jest to jak zaplanowano 3 maja, a także jego wypowiedzi, w których argumentuje to zawsze słowami że kostka jest "aby układ komunikacyjny miasta miał całość estetyczną oraz żeby zachować założenia architektoniczne".
Czy to założenie słuszne czy nie, to już inna sprawa. Jest przynajmniej pewna konsekwencja, bo zatoki parkingowe na remontowanej Wojska Polskiego też są z granitu (jak na 3 maja).
Wątpię, żeby cała Młyńska miała być z granitu, ale jestem też właściwie pewien, że tak właśnie będzie wyglądał fragment przynajmniej do Kilińskiego, a być może do Gęsiej.
Konrad
Konrad 08.11.2019, 10:38
Co ma parking do ulicy? Ulica 3 Maja jest wyasfaltowana jak też i Wojska Polskiego. Szukanie dziś dziury w całym stanowi pewną grę polityczną na emocjach. Dobrze i solidnie wykonane w mieście ulice powiatowe stoją "kością w gardle" przeciwnikom politycznym, którzy oddają mieszkańcom ulice bez chodników, więc można zaryzykować twierdzenie, że są zwolennikami błota.
rysio
rysio 08.11.2019, 09:46
Dodałbym jeszcze, że jeżeli burmistrz miasta zgłosi potrzebę wspólnego wykonania Zygmuntowskiej, Rajgrodzkiej, Turystycznej, Armii Krajowej, Łaziennej, Kopernika to powiat z pewnością pozyska środki i wykona zgłoszone ulice, nic bez wybrańca ludu. Na razie burmistrz zajął się mniej ważnymi ulicami miasta.
mieszkaniec
mieszkaniec 08.11.2019, 11:29
tylko że to wspólne polega na tym że starostwo da 1 mln, Miasto 2 mln a FDS 3 mln... (to tak przy założeniu że droga kosztuje 6 mln zł). A należy pamiętać że robiona jest droga powiatowa!!!!! I jak ma być uczciwie to powiat powinien dokładać się też do dróg miejskich, bo tu też mieszkają mieszkańcy i miasta i powiatu, tak czy nie? A dokłada się?
Kundzio
Kundzio Wczoraj, 09:39
Kiedy burmistrz z NM dokładał do inwestycji drogowej dwa razy tyle co starosta? Do Głowackiego nie dołożyli złotówki, do W. Polskiego 1,7mln przy wartości inwestycji 7,4 mln. Skończcie już te manipulacje.
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy Wczoraj, 11:34
ale Głowackiego jest w zarządzie powiatu czy miasta? bo jeżeli powiatu to czemu miasto miałoby się dokładać?
kamil
kamil Wczoraj, 15:05
Sprawiedliwy jak przeczytasz uważnie wszystkie wpisy powyżej trochę pomyślisz to być może zrozumiesz system rządowego wspierania dróg.
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy Wczoraj, 16:42
czyli jak rząd nie wspomoże to miejmy gdzieś te nasz lokalne piaskowe i dziurawe drogi? drogi buduje się tylko z dotacji? a jak ich zabraknie? z naszych podatków nie można.. nie można wziąć kredytu na poczet przyszłych dochodów?.. tak rządzić to każdy może... pomyślałem a teraz riposta....
budowniczy
budowniczy Wczoraj, 11:11
a ile włożyło starostwo? bo te że dostało 50% dofinansowania z FDS to chyba nie pieniądze starostwa... a dostało tylko dlatego że partnerem zostało miasto... miasto dało więcej niż powiat... a mówimy o drodze powiatowej, do której miasto nie musi nic dokładać, ale wiedząc że drogi powiatowe to też dla mieszkańców Augustowa to dokłada.. szkoda że starostwo nie dokłada czegokolwiek do dróg miejskich.. tych w błocie , dziurawych i w kurzu... to też drogi powiatowe, co nie?
augustowiak
augustowiak Wczoraj, 11:09
No właśnie, za 1,7mln mają zrobioną ulicę w mieście wartą wartą prawie 7,5 mln zł. Jeszcze prowadzą czczą dyskusje na forum. Wstydu nie mają.
Zenobiusz
Zenobiusz 08.11.2019, 11:52
Karwa kawka, cóż za logika: "A należy pamiętać, że robiona jest droga powiatowa!!!!". Czy jest to grunt eksterytorialny, czy leżący na terenie Augustowa? Idąc tą pokrętną logiką, to np. mieszkańcy ul. Wojska Polskiego nie są mieszkańcami miasta? A te tłumy ludzi z całego miasta, którego każdego dnia przejeżdżają Wojska Polskiego to nie są mieszkańcy Augustowa? Absurd goni absurd w tej pokrętnej logice pisanej wyłącznie dla celów politycznych.
Alojzy
Alojzy 08.11.2019, 12:50
Zenobiuszu szanowny... logika w/w wywodu polega na tym że starostwo nie dokłada się do żadnej drogi miejskiej (która też nie jest gruntem eksterytorialnym i leży na terenie powiatu), ale miasto dokłada się do dróg powiatowych... A każda z tych jednostek samorządowych ma swoje zadania i z tego jest rozliczana np. przez NIK... czy mieszkańcy ulicy Łopianowej nie są mieszkańcami powiatu augustowskiego? Jak tego nie rozumiesz to weź sobie dodatkowe zajęcia z logiki...
Zenobiusz
Zenobiusz 08.11.2019, 13:45
Nie zgrywaj greka i nie obracaj kota ogonem. Ty mnie lepiej powiedz, tylko obiektywnie i bez filozofowania, dobry stan której ulicy jest ważniejszy dla mieszkańców Augustowa? Tej, z której każdego dnia korzysta kilka tysięcy augustowian, czy tej, z której korzysta dziennie kilkadziesiąt osób? Tu w ogóle nie ma żadnego porównania. Cokolwiek byś chciał uzasadniać i jak bardzo tutaj chciałbyś grać na emocjach, to nie uda ci się dowieźć racji.
Z miasta.
Z miasta. 08.11.2019, 17:01
Powrócę do tego błota,piasku,kałuży na ulicach które są niewyasfaltowane i ci co tam mieszkają od lat co mają powiedzieć na tę inwestycje?Bo zawsze jest " priorytet " tylko nie u nich,dalej błoto,piach i tak dalej,dłużej,co mają mysleć ludzie,jesli widzą kolejne ulice-Wojska Polskiego,Młyńska-które mają asfalt,a są po raz kolejny remontowane,udaskonalone,a inni maja grzęznąć w bagnie kolejne lata ? ! Paranoja.tym bardziej,że przez ten "priorytet " inne inwestycje,naprawy na etapie bieżącym są wstrzymywane przez Wojska Polskiego.Tak,jeżdżę WP,i jasne,że jest to ważna arteria niemniej jednak codzienna walka z brudem,błotem,piachem przy ulicy która jest bez asfaltu-w/g Ciebie ,mniej ważna a tam też mieszkają Augustowiacy-tacy sami obywatele miasta jak na WP.Co to za traktowanie,wybory miejsc jak to tylko puste hasło " Augustów to jego Mieszkańcy" Dobrze,że ich nie wybrałem-widząc co się dzieje,miałem rację.
Alojzy
Alojzy 08.11.2019, 14:01
tu nie chodzi o rację tylko o sprawiedliwość społeczną... bo w przypadku twojego rozumowania te drogi miejskie z których korzysta kilkadziesiąt osób na zawsze skazane byłyby na niebyt... Ludzie Ci od lat płacą podatki i im też się należy i powinno być sprawiedliwie - jedna droga o znaczeniu strategicznym dla Augustowa za 6 mln zł i 10 mniejszych za 600 tys. zł i partycypacja po równo i miasto i starostwo.. wtedy byłoby sprawiedliwie. a teraz na pewno tak nie jest
Bonifacy
Bonifacy 08.11.2019, 13:43
Dlatego, że powiat jest duży, obejmuje jeszcze i inne gminy niż tylko miasto, i nie może wszystkich środków lokować w jednym miejscu. Pomyłką jest podział na drogi miejskie i powiatowe w granicach mniejszej gminy. Nie powinno być dróg powiatowych jako ulic w obrębie miasta, a jedynie te, które łączą różne miejscowości powinny być powiatowe. Wtedy wszystko byłoby jasne.
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 08.11.2019, 15:16
Powiat, między innymi dochodami ,uzyskuje dochód w wysokości 10,25% od podatku pit płaconego od mieszkańców danego powiatu. Rolnicy podatku pit nie płacą. A więc dochód z pit dla powiatu jest głównie składką mieszkańców Augustowa. A kilku jak nie kilkunastu milionerów Augustów ma , którzy płacą olbrzymie podatki od wielu lat i którzy zazwyczaj mieszkają przy ulicach inne niż Wojska Polskiego czy Młyńska.
Więc dlaczego powiat nie dokłada się do budowy dróg stricte miejskich?????
5g
5g 07.11.2019, 18:10
Dokładnie. Te ulice są koszmarem i ruch na nich spory. Co do sciezki rowerowej na Turystycznej to wyjść z podziwu nie mogę co za slalom, zwężenia, poszerzenia, a zdaje się ulica prosta jak drut. Jeszcze trochę to trzeba będzie zamykać ze względu na zły stan nawierzchni?
Szkoda
Szkoda 06.11.2019, 22:18
Powiat niech lepiej Przemysłową zrobi a nie dobre drogi
Greg
Greg 07.11.2019, 08:06
Otóż to. Armii Krajowej, Kopernika, Łazienna. To są ulice do zrobienia w pierwszej kolejności a nie wykładanie kostką Młyńskiej.
Hieronim
Hieronim 07.11.2019, 08:58
Jaką kostką? Skąd w ogóle wzięły się te niczym nieuzasadnione teorie, że ktokolwiek myśli o robieniu ulicy z kostki, co jest insynuacją mającą na celu z góry obrzydzić ludziom potencjalny remont i zasiać ferment?
Zdzich
Zdzich 07.11.2019, 12:18
Pewnie taką jak Starosta lubi. Granitową, łupaną.
rikitikitak
rikitikitak 08.11.2019, 07:51
Już wystrzelali się(kostką) zuchy z Naszego Miasta. Zamiast siedzieć przed komputerem wzięliby się za robotę ale pewno nie wiedzą bo pomysłu brak.
34t
34t 06.11.2019, 18:21
Tylko na Młyńską konieczny zjazd w lewo z 29 listopada od strony kaczego dołka, a wyjazd z Myńskiej na 29 Listopada z nakazem jazdy w prawo. Wyjeżdząjąc z Młyńskiej można zawrócić na rondzie i jechać do koszar i to nie spowolni ruchu. Koniecznośc przebicia do 29 Listopada to odkorkowanie skrzyżowania Hoża - 3 Maja i wiecznie spowolnionej skretami w lewo Mostowej. Poza remontami dróg to spec od ruchu drogowego by sie przydał, a nie tak z doskoku co ulica bez większej koncepcji.
tak
tak 06.11.2019, 22:55
z 29 Listopada w prawo na Młyńską
Lipowiec
Lipowiec 05.11.2019, 21:34
Powiat trzeba zlikwidować same problemy robia. Pomysly zeby remontowac dobre drogi za miliony w sytuacj gdzie Turystyczna jest w tragicznym stanie.
belfer
belfer 07.11.2019, 08:37
Trzeba koniecznie zapytać dyrektorów szkół powiatowych (szkoły średnie), czy popierają pomysł likwidacji powiatów i przejścia pod burmistrza?
augustowiak
augustowiak 06.11.2019, 08:56
To likwiduj i jego kompetencje oddaj w ręce fachowców z miasta.
Borki
Borki 06.11.2019, 15:21
Dramat
Walentyna Pustka
Walentyna Pustka 04.11.2019, 18:23
Cieślik ma racje w 100%, tylko współpraca miasta z powiatem zagwarantuje, że istotne z punktu widzenia miasta ulice będą miały szansę na remont. Miasto w pozyskiwaniu środków zewnętrznych jest żałośnie nieskuteczne, czego nie można powiedzieć o powiecie. Ale pożal się Boże "reformatorzy" z NM najchętniej by chyba asfaltowali drogi leśne, z własnych środków, może być bez chodników. Byle tylko nie przyznać się do własnej nieudolności i wycierać gębę interesem społecznym i argumentami o "wyciąganiu z błota".
marlena
marlena 06.11.2019, 09:02
"może być bez chodników" - w punkt trafione!
pavement
pavement 06.11.2019, 13:53
i można robić jedną drogę z chodnikiem raz na rok tak jak za poprzednich lat... i nie będzie deficytu i będzie super...
Brak pustki
Brak pustki 04.11.2019, 19:38
Przypomnę tylko, że Miasto pozyskało 4,2mln na budowę ulic właśnie z FDS. Faktycznie widać ewidentną nieskuteczność. Jedna ulica powiatu z wyżebraną szantażem dotacją a Miasto bodajże 7 ulic samodzielnie, bez uzależnienia składania wniosków od zdania Powiatu. Najlepiej dać ciała a potem złożyć winę na niedobre Miasto, bo nie chciało dołożyć. To pokazuje doskonale jak niepotrzebnym tworem są Starostwa Powiatowe. Miasto ma statutowo swoje zadania do wykonania i bardzo dobrze, że budują i oby budowali dalej. Nikt nie latrzy na to, że każda kolejna wyasfaltowana ulica to zmniejszenie kosztu utrzymania dróg gruntowych, czyli znanego wielu ludziom równania żwirówek.
A tak na marginesie to regulamin FDS nie dopuszcza składania wniosków wspólnie, jak również na ocenę wniosku nie ma wpływu dofinansowanie z innej jednostki samorządowej.
Fgm
Fgm 05.11.2019, 19:15
Wszystkie gminy pozyskały.
Asfalt w polu
Asfalt w polu 05.11.2019, 11:50
Nikt nie patrzy na to, że każda kolejna wyasfaltowana ze środków własnych ulica to powiększanie deficytu budżetu, w którym od dawna brak środków na sensowne i potrzebne inwestycje. Ulice trzeba budować, ale nie za wszelką cenę, trzeba korzystać maksymalnie z dofinansowań zewnętrznych i nie ma tu się co obrażać na powiat i sztucznie dzielić na miejskie czy powiatowe. Póki są pieniądze z funduszy zewnętrznych trzeba maksimum współpracy i dobrej woli aby je w jak największym stopniu wykorzystać, a nie strzelania focha, że to nie nasze, że to oni powinni a my to mamy gdzieś. Kwintesencją absurdalności polityki inwestycyjnej miasta jest dla mnie np. budowa ulicy Ustronie, przy której stoi kilkanaście domów - koszt dla miasta - ok. 2 miliony PLN, oczywiście ze środków własnych. Dla porównania przebudowa Wojska Polskiego, wywalczona w bólach i po miesiącach psychodramy - koszt dla miasta - ok. 1,7 miliona. Użyteczność społeczna i efekt wizerunkowy obu inwestycji - oceńcie sami.
Zizu
Zizu 05.11.2019, 19:57
Ale przecież na Młyńskiej nie będzie żadnego asfaltu. Będzie piękna kosteczka, żeby Starosta był kontent. 8 baniek pęknie jak nic.
A przy Ustroniu to chyba któraś Radna mieszka alibo insza znakomitość, więc te dwie bańki Ustroniu się po prostu należały. Jak psu zupa.
Road
Road 05.11.2019, 13:46
najlepiej nie robić żadnej drogi to deficyt nie powstanie... a może nawet nadwyżka budżetu będzie!! i będzie premia dla Urzędu że tak super zarządza finansami Miasta. . I co z tego? Ludzie od wielu lat płacą podatki i to z ich podatków spłacane będą te inwestycje... Nie tylko mieszkańcy W.Polskiego i Młyńskiej , czyli dróg powiatowych w Augustowie te podatki płacą... A de facto w tych przypadkach zamieniamy asfalt na lepszy asfalt, a w tych innych dziury i błoto na asfalt .. i to tyle...
road to nowhere
road to nowhere 05.11.2019, 18:03
A czytać ze zrozumieniem umie?? Gdzie jest napisane, że nie budować? Budować, ale z sensem. Nie przekonasz mnie, że ulica, którą na dobę przejeżdża 100 pojazdów jest równie ważna jak ta, która obsługuje ich 15 000. Z ulic takich jak WP czy Młyńska korzystają wszyscy mieszkańcy miasta, nie tylko ci tam zameldowani. Wiadomo, że każdy by chciał mieć równy jak stół asfalt pod same drzwi, ale w mieście o takiej urbanistyce jak Augustów (można by rzec, nie obrażając nikogo, że to jak rozległa wieś), z taką ilością dróg gruntowych, wyasfaltowanie ich wszystkich jest po prostu niemożliwe i czas skończyć z tą fikcją. Może trzeba poszukać innych, tańszych sposobów utwardzania dróg? Ale tu już potrzeba jakiejkolwiek wizji i wysiłku ze strony urzędu, a na to coś mi się wydaje, liczyć nie ma co.
rysio
rysio 05.11.2019, 08:13
O ile pamiętam to na wszystkie zgłoszone inwestycje powiat otrzymał dofinansowanie. Natomiast miasto złożyło siedem wniosków a dostało dofinansowanie na cztery. Miasto otrzymało dofinansowanie na 4mln a powiat na 9mln.
trzustka
trzustka 05.11.2019, 10:38
No widzisz rysio jak ten "Brak pustki" pustką jednak świeci, zapominając, że powiat wykonuje (i to porządnie a nie na odwal) drogi poza miastem, co należy do jego zadań. Powiat to nie tylko Augustów, ale też gminy ościenne i tam też są potrzeby. Kłamstwem jest więc pisanie o jednej ulicy. Poza tym rysio słusznie wskazał, kto ile dotacji pozyskał i tu miasto wypada słabiej.
Matma
Matma 05.11.2019, 19:33
Póla dla powiatów i gmin była równa. Nie wiem ile, załóżmy więc, że po 100 mln. 100 mln na 18 powiatów i 100 mln na 116 gmin. Jak to wypada procentowo?
Fiza
Fiza 05.11.2019, 21:09
I tu właśnie droga Matmo, pokazałaś nam obrazowo, dlaczego warto (i trzeba) współpracować z powiatem. Trzeba być idiotą, albo mieć złą wolę, aby tą kasą do wzięcia pogardzić.

Pozostałe