Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 stycznia 2026 01:07
Reklama
Reklama

Potencjał jest w ludziach

Podziel się
Oceń

O tym czego brakuje, a co jest siłą działań w augustowskiej kulturze rozmawiali w czwartek, 17 października, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, przedstawiciele środowisk kulturalnych, władz miejskich, młodzieży i seniorów. Temat został wywołany przez Podlaski Urząd Marszałkowski, który przygotowuje strategię rozwoju kultury w województwie podlaskim.
Potencjał jest w ludziach

O tym czego brakuje, a co jest siłą działań w augustowskiej kulturze rozmawiali w czwartek, 17 października, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, przedstawiciele środowisk kulturalnych, władz miejskich, młodzieży i seniorów. Temat został wywołany przez Podlaski Urząd Marszałkowski, który przygotowuje strategię rozwoju kultury w województwie podlaskim.

Beata Perzanowska

Czwartkowe spotkanie odbywało w ramach przygotowania nowej strategii rozwoju kultury dla województwa podlaskiego. Strategię opracowuje Podlaski Urząd Marszałkowski, który zlecił jednej z fundacji przeprowadzenie konsultacji w formie warsztatów mających pomóc zdiagnozować bolączki, zarówno przedstawicieli instytucji kultury, jak i samorządowców oraz przedstawicieli stowarzyszeń. W augustowskich warsztatach uczestniczyło około 20 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele ludzi kultury, młodego pokolenia, władz miejskich, seniorów i różnych stowarzyszeń działających na rzecz kultury i nie tylko.

-Przygotowywana jest strategia dla województwa podlaskiego, ale my znajdujemy się w tym województwie i przekłada się to również na potrzeby nas, czyli organizatorów oraz potrzeby odbiorców kultury -wyjaśniła Anna Jastrzębska, dyrektor Augustowskich Placówek Kultury. -Bardzo dobrze było o tych konkretnych potrzebach usłyszeć. Dodam, że była to merytoryczna rozmowa, a nie stawianie zarzutów. To były konkretne podpowiedzi, a nie krytyka. Z pewnością padły na tych warsztatach dwa ważne zagadnienia. Po pierwsze to, co jest w naszym mieście najfajniejsze, czyli ludzie. Najwięcej punktów podczas warsztatów dostał czynnik ludzki, a przede wszystkim to, że mamy zaangażowanych i kreatywnych ludzi działających w kulturze. Drugim aspektem było to, co naszą kulturę spowalnia. To przede wszystkim brak infrastruktury i ograniczone finanse. Młodzież mówiła o potrzebie stworzenia miejsca spotkań dla nich i tworzącej się radzie młodzieżowej i mimo jak największych chęci oraz otwartości naszych placówek nie mamy po prostu miejsca na taki kącik.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach wypowiadała się na wiele tematów związanych z kulturą w naszym mieście

-Doszliśmy do wniosku, że Augustów oferuje wiele koncertów i różnych imprez, szczególnie w wakacje aczkolwiek za mało jest ich w okresie poza turystycznym, szczególnie zimą -podkreślił 17-letni Kacper Jonik. -Uważam, że bardzo dobre było to, iż w tym spotkaniu uczestniczyli ludzie w różnym wieku, począwszy od podstawówki po liceum, ludzi pracujących i starszych. Każdy więc mógł wyrazić swoją opinię i przekazać uwagi oraz poinformować o barierach jakie istnieją w tworzeniu kultury. Augustów oferuje wiele wydarzeń i daje wiele możliwości, ale generalnie młodzi ludzie nie chcą z tego korzystać. Wolą pójść na bulwar niż na koncert czasami i myślę, że my jako młodzi powinniśmy po prostu wywierać wpływ na swoje środowisko, by chętniej ono korzystało z oferty kulturalnej.

Joanna Denert, nauczycielka i społeczniczka, dodała zaś, że z tego spotkania padł jeden bardzo ważny wniosek dotyczący potrzeby większej edukacji kulturalnej młodych ludzi.

-Bardzo ciekawe było to spotkanie, bo ono już po samym zaproszeniu do udziału, zmusiło do pewnej refleksji, zastanowienia się nad tym, co jest najważniejsze -poinformowała. -Przyszłam tu z myślą, którą udało się w którymś momencie w czasie warsztatów sprzedać. Tak naprawdę najważniejsza jest edukacja. Młodzi ludzie mają ogromne oczekiwania i dobrze, że oni te oczekiwania posiadają, ale trzeba ich wesprzeć. Trzeba ich nauczyć korzystania z kultury, bo w wielu miejscach w Augustowie jest świetna oferta, ale niestety nie wszyscy są do tej oferty przygotowani. Cenne było to, że mówiliśmy o tym wielkim zróżnicowaniu kultury w Augustowie i myślę, że to co zostało dzisiaj powiedziane pozostało w każdym z nas i będzie źródłem dalszych refleksji. Zastanowić się głębiej czy możemy coś konkretnie zrobić i zmienić. Ważnymi tematami były pieniądze i infrastruktura, ale powiedzieliśmy sobie, że podstawą są ludzie którzy w Augustowie są niezwykli. Dzielą się swoimi pasjami i dzięki temu wiele rzeczy w kulturze się dzieje i to jest nasza siła.

Raport z tych warsztatów zostanie niebawem opublikowany. Jaki będzie finalny efekt trudno jeszcze określić, ale czwartkowe spotkanie zdaniem wszystkich uczestników było niezwykle cenne.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: -11°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TakTreść komentarza: Ooo, a co robią, jeśli mogę spytaćData dodania komentarza: 21.01.2026, 21:13Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa apeluje o rezygnację zastępcy obecnego burmistrzaAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: No Wnukowskiego a czyja. Już żona i szwagierka pracują na kierowniczych stanowiskach ;)Data dodania komentarza: 21.01.2026, 19:58Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa apeluje o rezygnację zastępcy obecnego burmistrzaAutor komentarza: Teraz rodzina Nasze Miasto-PiS!🤡🥸👺💰🤝👏Treść komentarza: Mieszkańcy są zajęci swoimi sprawami, codziennymi problemami i nie mają świadomości co wyczynia się w augustowskim samorządzie pod rządami Nasze Miasto-PiS. Karolczuk wraz z dwoma zastępcami dojmująco drenującymi swoimi uposażeniami miejski budżet, zostałby w miażdżącej większości odwołany przez mieszkańców w referendum, gdyby tylko mieszkańcy Augustowa mieli świadomość, co obecnie wyczynia ten ratuszowy kabotyn, który dwa lata temu cynicznie szczerzył facjatę na wyborczych banerach z napisem "Teraz rodzina". Czyja rodzina cyniczny kabotynie Karolczuk?Data dodania komentarza: 21.01.2026, 17:59Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa apeluje o rezygnację zastępcy obecnego burmistrzaAutor komentarza: Z Augusy ktoś.Treść komentarza: Czy ten Augustów tak bogaty? Że aż musi być dwóch zastępców,śmieszne i straszne .Data dodania komentarza: 21.01.2026, 17:48Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa apeluje o rezygnację zastępcy obecnego burmistrzaAutor komentarza: zdzislawTreść komentarza: Bardzo madra i dobra propozycja dla budzetu miasta wywalic tych miernych zastepcow ktorzy robia dobre miny do zlej gry i klepanie sie z pisowcami po plecachData dodania komentarza: 21.01.2026, 16:27Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa apeluje o rezygnację zastępcy obecnego burmistrzaAutor komentarza: No ten .Treść komentarza: Do starego wyjadacza . Ale naród wybrał tych co rządzą.A ci co rządzą tych co pracują.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 14:41Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: Historia kołem się toczyTreść komentarza: To nie jest zwykły człowiek, to człowiek renesansu, historyk-owszem, strateg-jak najbardziej i można tak wymieniać w nieskończoność. Powiat nie zapomni tych wszystkich rzeczy i czeka na więcej z niecierpliwością… to tacy wielcy ludzie powinni rządzić, a nie banda idiotow wyrwana Bóg wi skąd.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 14:26Źródło komentarza: Wywiad z Jarosławem SzlaszyńskimAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸💰💰💰🤑🤝👏🏚🏚🏚Treść komentarza: Bardzo dobra inicjatywa radnego Cieślika. Dlaczego mieszkańcy Augustowa mają finansować dwóch zastępców burmistrza Karolczuka, który pioniersko ponad cztery lata temu uznał, iż jeden zastępca nie wystarcza? Oszczędności z tytułu likwidacji etatu pierwszego zastępcy burmistrza Augustowa, na którym zatrudniony jest Jerzy Filip Chodkiewicz wyniosą - bagatela około ćwierć miliona złotych. Za tak pojaźną kwotę można zrealizować wiele prospołecznych przedsięwzięć, zamiast utrzymywać dwóch zastępców nieporadnego burmiszcza Karolczuka i dalej przepalać setki tysięcy złotych publicznych finansów, w tym pieniędzy pochodzących z podatków mieszkańców Augustowa i przedsiębiorców działających na terenie Augustowa.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 13:27Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa apeluje o rezygnację zastępcy obecnego burmistrzaAutor komentarza: kończwaśćTreść komentarza: Słuszna inicjatywa Cieślika. Niestety uzdrawiacz lansuje się też przy Necku.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 12:54Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa apeluje o rezygnację zastępcy obecnego burmistrzaAutor komentarza: Stary WyjadaczTreść komentarza: Nie mają wykształcenia odpowiedniego do stanowiska. Nie mają żadnego doświadczenia. Nic im nie można powiedzieć bo są nietykalni. Ich obowiązki wypełniają inni. Sam się zastanawiam, czy nie rzucić roboty, bo ile można robić za kogoś.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 12:47Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: UrzędnikTreść komentarza: Nowi pracownicy na sam start zarabiają więcej niż 10 letni pracownik urzęduData dodania komentarza: 21.01.2026, 12:09Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: chyba trochę wstyd dla powiatuTreść komentarza: Młodzież w całej Polsce taka sama więc to nie jest wytłumaczenie. Dlaczego lepsze są technika w Sejnach, Grajewie, Sokółce?Data dodania komentarza: 21.01.2026, 11:12Źródło komentarza: Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2026: augustowskie szkoły z brązowymi odznakamiAutor komentarza: Ten co nie chce rządzić.Treść komentarza: Do Paweła . Nie wierzę pan starosta to starosta,chłop ze wsi, jak by nie było,Wysoki postawmy,i dał by się rządzić Wnukowskiemu ,to chyba jakiś żart Jedliński no ten no to tak on rządzi wszystkimi , a bynajmniej tak mówi.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 11:11Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: Stary WyjadaczTreść komentarza: Proponuję Dziennikowi dowiedzieć się ile zarabiają "nowi" pracownicy w stosunku do tych doświadczonych i jakie w ogóle mają obowiązki. To się ludzie grubo zdziwią jak się dowiedzą. Mówię nie tylko o Starostwie. Swoich wsadzili wszędzie gdzie się dało.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 10:28Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: KlientTreść komentarza: W kierownikiem to najszybciej się spotkasz na piśmie ,i to może nie odpisać ,tak jak radnym na ich pytania odpisująData dodania komentarza: 21.01.2026, 10:04Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Już od dawna wiadomo że wnukowski rządzi ,a rusiecki jest tylko pachołkiemData dodania komentarza: 21.01.2026, 10:02Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: Wyborca .Treść komentarza: Jako podatnik chciałbym wiedzieć ile zarabia pan Wnukowski jako kierownik i ile ma diety jako radny.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 09:24Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: Mieszkanka .Treść komentarza: Jeśli naród wybiera,to trzeba siedzieć, ale sprzedawać się dla koryta, i być sprzedawczykiem dla kasy ,a co gorsze sprzedać się żeby rodzina miała pracę ,to chyba nie jest w porządku.Data dodania komentarza: 21.01.2026, 06:56Źródło komentarza: Jerzy Kłoczko jest zniesmaczony po sesji rady (nagranie)Autor komentarza: Wyborca .Treść komentarza: To w końcu kto tym powiatem rządzi , starosta Wnukowski a może Jedliński, bo on wszędzie chwili się że jest od dawna głównym rozgrywającym .Data dodania komentarza: 21.01.2026, 06:46Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: NettaTreść komentarza: Co sie radny dziwi. Wujek Starosta to bratanek musi iść. Takie czasy tylko pytanie kto faktycznie powiatem kieruje Pedro czy moze jednak Pablo?Data dodania komentarza: 21.01.2026, 01:25Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)
Reklama