Drugie życie dworca kolejowego 

  • 31.10.2019, 15:27 (aktualizacja 31.10.2019, 15:55)
  • Bartosz Lipiński
Drugie życie dworca kolejowego Archiwum PP
Na tę informację czekaliśmy od wielu lat. Budynek dworca kolejowego od kilku tygodni jest już dostępny dla pasażerów. Uruchomienie poczekalni można traktować w kategorii absolutnego minimum, ale jej brak był dotychczas mocno uciążliwy. Poprawa sytuacji to duża ulga dla mieszkańców, ale też korzystna zmiana wizerunku Augustowa. Oczywiście jest to rozwiązanie doraźne, ponieważ obiekt dworca wymaga gruntownej modernizacji.

Bartosz Lipiński

Miejsce wyjątkowe z wielu powodów

Dworzec kolejowy Augustowie to nie tylko centrum przesiadkowe związane z komunikacją międzymiastową, ale również miejsce przesiąknięte martyrologią miasta. Jego historia zaczęła się pod koniec XIX wieku, a samo powstanie związane było z tworzeniem linii kolejowej Grodno-Suwałki. Stąd odchodziły transporty na Syberię. To miejsce związane jest z historią I oraz II wojny światowej, transportami wojska czy działającym w naszym mieście 1 Pułkiem Ułanów Krechowieckich. Okoliczne lasy zapełnione były dywizjonami żołnierzy. W latach międzywojennych budynek witał gości licznie przyjeżdżających do naszego pięknego miasta, tu tworzyła się historia augustowskiego kurortu. Paradoksem jest jednak fakt, że powstały w 1897 roku dworzec w najtrudniejszych dla polskiej historii czasach funkcjonował sprawnie, a w XXI wieku jego użytkowanie było utrudnione, a wręcz uniemożliwione.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe