1000 posiłków dziennie

  • 14.10.2019, 09:20
  • Beata Perzanowska
1000 posiłków dziennie
Stołówka augustowskiej „trójki”, w której przygotowuje się obiady dla wszystkich miejskich szkół zmieniła swoje oblicze. Latem przeprowadzono w niej remont kuchni. Warto dodać, że nowoczesne zaplecze kuchenne jest bardzo istotne, gdyż codziennie stołówka w Szkole Podstawowej Nr 3 codziennie przygotowuje ok. 1000 posiłków.

W czasie wakacji w Szkole Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie odbywały się intensywne prace remontowe.

-Dzięki pozyskaniu środków z Wieloletniego Rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu na lata 2019-2023” mogliśmy przeprowadzić remont w kuchni polegający na demontażu węglowego urządzenia kuchennego, przerobieniu i udrożnieniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, wykonaniu częściowo nowej instalacji elektrycznej oraz wymianie podłogi - mówi Wiesława Chrulska, dyrektor szkoły.

Całkowity koszt remontu wyniósł 113 500 zł, z czego 80 tysięcy złotych pochodziło z środków z programu rządowego.

-Pomieszczenia kuchni są sukcesywnie remontowane, wyglądają coraz lepiej i są coraz bardziej funkcjonalne. Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze do sierpnia większą część naszej kuchni zajmował piec kuchenny z fajerkami opalany węglem. Dzięki udziałowi w programie to już na szczęście przeszłość. W poprzednich latach wykonaliśmy między innymi mroźnię i chłodnię, które zastąpiły tradycyjne lodówki i zamrażarki. Powoli wkraczamy w XXI wiek- dodaje Wiesława Chrulska.

Dobrze wyposażona i nowoczesna kuchnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Augustowie jest bardzo ważna, gdyż przygotowuje ok. 1000 obiadów dziennie i karmi dzieci ze wszystkich augustowskich miejskich szkół. Tak więc codziennością „trójkowej” stołówki jest przygotowanie na przykład tysiąca kotletów schabowych dziennie czy ugotowanie 300 litrów zupy. Posiłki bardzo smakują dzieciom, a i rodzice są z zadowoleni ze stołówki, gdyż ich pociechy za niewielkie pieniądze, bo za jedynie 3,80 zł, mogą zjeść ciepły posiłek w szkole. Stołówka funkcjonuje od 2016 roku czyli od momentu, gdy na wniosek dyrektora szkoły burmistrz miasta wyraził zgodę na odtworzenie szkolnej kuchni i stołówki. Po pół roku „trójkowa” stołówka zaczęła przygotowywać obiady również do innych szkół.

-Przez ten czas, czyli od 1 września 2016 roku, nikt nie zgłosił do mnie jako dyrektora szkoły przygotowującej obiady dla augustowskich szkół, zastrzeżeń do jakości przygotowywanych posiłków. Wręcz odwrotnie, wielu rodziców chwali nasze posiłki. O dobrej jakości przygotowywanych posiłków świadczy też niezmiennie bardzo duża liczba kupowanych obiadów, która wzrasta mimo spadku liczby dzieci w szkołach miejskich. - twierdzi dyrektor „trójki”.

Wiesława Chrulska dodaje, że tak poważne przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne jakim jest przygotowywanie codziennie ok. 1000 posiłków dla czterech szkół nie byłoby możliwe, gdyby nie praca świetnych fachowców.

-Mam tu na myśli Annę Dobrzycką, intendentkę, dwie kucharki i sześć osób pomocy kuchennej -podkreśla Wiesława Chrulska -Jest to praca ciężka i odpowiedzialna i korzystając z okazji chciałabym wszystkim pracownikom kuchni serdecznie podziękować.

Na zakończenie warto dodać, że stołówka w trójce jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, a kuchnia po modernizacji wygląda jak laboratorium.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
fuuuu
fuuuu 14.10.2019, 12:52
Takie smaczne ze nauczyciele kupiją obiady w budce obok albo w barze przy poczcie. Wolą zapłacic więcej i zjeść pyszne jedzenie.
A stały od lat klient stołówki zje wszystko - on w sumie nie je- on lapczywie łyka jakby nigdy nie widział, jakby miał za darmo....fu, niech na rower wsiadzie bo już się w garnitur nie mieści ble

Pozostałe