Wywiad z Jarosławem Szlaszyńskim 

  • 06.10.2019, 14:00 (aktualizacja 06.10.2019, 14:44)
  • Bartosz Lipiński
Wywiad z Jarosławem Szlaszyńskim Na zdjęciu: Jarosław Szlaszyński podczas uroczystości związanych z odsłonięciem pomnika.
Rozmowa z historykiem, specjalistą z zakresu historii wojskowości, a także starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o tym, czym była Obława Augustowska, jakie były jej przyczyny oraz jej przebieg. W ostatnich dniach ofiary tego wielkiego dramatu zostały godnie upamiętnione w Augustowie, poprzez powstanie specjalnego monumentu.

Bartosz Lipiński

Mały Katyń na Augustowszczyźnie

Panie starosto, w ostatnich dniach w Augustowie odsłonięto specjalną instalację, pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej. Obława bardzo często nazywana bywa małym Katyniem. Czy takie porównanie jest uzasadnione?

-Myślę, że można używać takiego porównania. Ofiarami jednej i drugiej zbrodni byli Polacy rozstrzelani przez NKWD. Stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami, patriotami, których sowieckie organy bezpieczeństwa podejrzewały o wrogość wobec Związku Sowieckiego. W obu przypadkach mamy do czynienia z działaniami bezprawnymi. Rozstrzelani w Katyniu i pozostałych miejscach kaźni na wiosnę 1940 roku oficerowie byli objęci ochroną międzynarodowych konwencji wojennych, które zostały złamane. Aresztowani w Obławie Augustowskiej w lipcu 1945 roku, a następnie zgładzeni mieszkańcy powiatów: augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego też byli ofiarami zbrodni dokonanej z pogwałceniem prawa międzynarodowego już po zakończeniu II wojny światowej. Przecież po zakończeniu wojny Polska formalnie była państwem suwerennym i organy bezpieczeństwa obcego państwa nie miały prawa podejmować żadnych działań wobec jej obywateli.

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe