Trzymetrowa pisanka stanęła w Lipsku

  • 02.10.2019, 14:54 (aktualizacja 02.10.2019, 15:12)
  • Beata Perzanowska
Trzymetrowa pisanka stanęła w Lipsku
Ma trzy metry, jest czerwona i posiada tradycyjne wzory w kolorze żółtym i białym. Mowa o ogromnej kraszance, która stanęła przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji w Lipsku. Towarzyszy jej jeszcze 10 małych pisanek, rozsianych w ważnych dla Lipska miejscach. Razem tworzą nowy szlak turystyczno-rekreacyjny, który został uroczyście otwarty w sobotę, 14 września.

W sobotę, 14 września, na placu przy Lipskim Ośrodku Lokalnej Aktywności uroczyście otwarto nowy szlak turystyczno –rekreacyjny w Lipsku. Lipska. Podczas uroczystości odsłonięta została także największa w Polsce pisanka, która stanęła przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji. Szlak wyznacza 10 małych pisanek, rozsianych w ważnych dla Lipska miejscach oraz jedna ogromna, będąca pomnikiem –hołdem lipskim pisankarkom. Małe pisanki pojawiły się między innymi przy Kopcu Wolności, Parku Miejskim czy na terenie przykościelnym. Podążając tropem małych instalacji można zwiedzić Lipsk i poznać jego historię. W uroczystości odsłonięcia pisanki i otwarcia szlaku uczestniczyli Lech Łępicki, burmistrz Lipska, Ewa Skowysz Mucha prezes Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji oraz Monika Kobeldzis, prezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska. O tradycji wielkanocnego „kolędowania” przypomniał Zespół Regionalny Lipsk, który poprowadził zaśpiewał tradycyjne pieśni podczas odsłonięcia pisanki. Na scenie tego dnia zaśpiewali również Katarzyna Krzywicka, Mirosław Lewko, zespół warsztatowy prowadzony przez Marcina Lićwinkę, instruktora śpiewu tradycyjnego w projekcie realizowanym w ramach Programu EtnoPolska 2019. Do tańca zagrał zespół z Sejn „Chłopcy z Nowoszyszek”. Imprezie towarzyszył niecodzienny konkurs, w którym uczestnicy mieli za zadanie wytropić wszystkie pisanki, rozsiane po całym mieście. Dokładnie w punktach, które są bardzo ważne dla historii Lipska. Można je było więc znaleźć między innymi przy Kopcu Wolności, pomniku „Zginęli za Polskę” i domu bł. Marianny Biernackiej. Oprócz odnalezienia pisanek uczestnicy konkursu odpowiadali też na różne pytanie. Organizatorem Szlaku jest Towarzystwo Przyjaciół Lipska, które przy współpracy z członkami Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji, Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku i Urzędem Miejskim w Lipsku stworzyło nowy produkt turystyczny na terenie miasta. Operacja „Pisankowym szlakiem” realizowana jest przez stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Lipska w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020 dla obszaru Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański z środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (39)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe