Szczątki przy bazylice  

  • 27.09.2019, 08:40
  • Beata Perzanowska
Szczątki przy bazylice
Do niecodziennego odkrycia doszło na terenie augustowskiej Bazyliki Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Podczas prac budowlanych za budynkiem kościoła znaleziono ludzkie szczątki. Na miejscu pojawiła się policja i prokuratura.

Do niecodziennego odkrycia doszło na terenie augustowskiej Bazyliki Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Podczas prac budowlanych za budynkiem kościoła znaleziono ludzkie szczątki. Na miejscu pojawiła się policja i prokuratura.

Beata Perzanowska

W środę, 11 września, na miejscu prac budowlanych na terenie augustowskiej bazyliki pojawili się policjanci. Powodem tej wizyty szczątki ludzkie. Pierwsze kroki aby wyjaśnić pochodzenie znalezionych kości skierowaliśmy do augustowskiej prokuratury. Jak poinformował nas Tomasz Milanowski, prokurator rejonowy Prokuratury Rejonowej w Augustowie, znalezione szczątki pochodzą z bardzo dawna.

-Kości, jak uznała wezwana na miejsce konserwator zabytków, mają o wiele więcej niż 50 lat i pochodzą ze znajdującego się tam kiedyś cmentarza. Dlatego też nie rozpoczęliśmy żadnego śledztwa w tej sprawie, a szczątki mają zostać ponownie pochowane na augustowskim cmentarzu -wyjaśnił Tomasz Milanowski.

To że znalezione szczątki zostaną ponownie pochowane potwierdził nam ksiądz Wojciech Jabłoński, proboszcz Bazyli Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, który opowiedział nam dokładnie jak doszło do tego odkrycia.

-Rozpoczęliśmy budowę domu parafialnego przy bazylice i w trackie wykonywania wykopu pod fundamenty znaleziono kości ludzkie. Podjęliśmy więc wszystkie kroki proceduralne, czyli zawiadomiliśmy policję i prokuraturę. Na miejscu pojawiła się także konserwator zabytków -mówi ks. Wojciech Jabłoński. -Wszystkie kości zostały wybrane i zostaną ponownie pochowane na naszym cmentarzu w Augustowie. W związku z tym, że te szczątki były naprawdę bardzo stare to nawet konserwator nie wszczął żadnej procedury. Nie możemy jednak stwierdzić z jakiego okresu pochodzą te kości. Wiemy jedynie, że niegdyś praktykowano budowanie cmentarzy przy kościołach. Tak było też u nas. Nie mamy jednak dokładnych zapisów w dokumentach na ten temat. Powiem tylko, że z upływem czasu takie przykościelne cmentarze przestawały mieścić zmarłych, tak więc lokalizowano cmentarze w innych miejscach.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe