Augustynki w kolażowej akcji

  • 20.09.2019, 08:58
  • Beata Perzanowska
Augustynki w kolażowej akcji
Fotografie przyrody, miejsc, portrety i plastyczne kolaże. Wszystkie te prace będące dziełem augustowian obejrzeć można w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Te niezwykłe dzieła powstały w ramach projektu artystycznego „Kolaż” przygotowanego przez Augustynki. Wernisaż tych prac pod tytułem „Augustów moje miejsce” odbył się w sobotę, 17 września.

Fotografie przyrody, miejsc, portrety i plastyczne kolaże. Wszystkie te prace będące dziełem augustowian obejrzeć można w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Te niezwykłe dzieła powstały w ramach projektu artystycznego „Kolaż” przygotowanego przez Augustynki. Wernisaż tych prac pod tytułem „Augustów moje miejsce” odbył się w sobotę, 17 września.

Beata Perzanowska

Augustynki to cztery panie Izabela Cembor, Aneta Cembor, Justyna Bogdańska i Renata Rybsztat, które od lat organizują kiermasze rękodzieła ludowego, między innymi letnie Augustynki. Tym razem stworzyły projekt pod hasłem „Kolaż”, który polegał na kilku tematycznych spotkaniach artystycznych. Pierwsze spotkanie odbywało się pod hasłem „Augustów moje miasto”, podczas którego powstawały plastyczne kolaże. Efektem tego jest kilkanaście prac o różnej tematyce nawiązującej do Augustowa. Kolejne warsztaty odbywały podczas leśnej wycieczki rowerowej, gdzie uczestnicy projektu pod okiem instruktorki Oli Masiejczyk fotografowali przyrodę. Augustowianie wędrowali też z aparatami po mieście wyłapując stare i nowe obiekty. Przewodnikiem tego spotkania pod tytułem „Stare -nowe” był Łukasz Faszcza a fotograficznych rad udzielał Zbigniew Bartoszewicz. Ostatnim warsztatem była sesja portretowa z fotografem Radkiem Nowacki, która odbyła się w budynku Dworca PKP w Augustowie. Efekty wszystkich spotkań podziwiać można było podczas wernisażu, który odbywał się w Miejskim Domu Kultury w Augustowie.

-Dziękujemy Augustowskim Placówkom Kultury za wsparcie naszego pomysłu. Ogromne podziękowania kierujemy do naszych instruktorów Renaty Rybsztat, Oli Masiejczyk, Zbigniewa Bartoszewicza, Łukasza Faszczy oraz Radka Nowackiego -mówiła do zebranych Justyna Bogdańska, jedna z Augustynek. -Wszyscy jesteśmy pod wielki wrażeniem wiedzy i profesjonalizmu naszych instruktorów. Cieszymy się, że zechcieli poświęcić nam swój czas. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom projektu za pogaduchy, spacer po mieście, świeże spojrzenie na to co już znamy. Dziękujemy za to, że mieliście odwagę stanąć po jednej i drugiej stronie aparatu fotograficznego.

Warto wspomnieć, że w projekcie w sumie wzięło udział około 50-80 mieszkańców Augustów. Przekrój wiekowy był bardzo różnorodny od 16 roku życia wzwyż.

-Nasi uczestnicy na co dzień zajmują się różnymi rzeczami, pracują, opiekują się dziećmi, przebywają na emeryturze czy uczą się w szkole. Cieszymy się, że te osoby odkryły w sobie talent fotograficzny i plastyczny. Biorący udział w projekcie na co dzień udzielają w życiu kulturalnym miasta i korzystają z zajęć oferowanych przez APK i też naszym celem było zjednoczyć to środowisko -mówi Izabela Cembor pomysłodawczyni projektu. -Chodziło nam też o zintegrowanie młodszych mieszkańców ze starszymi, bo naprawdę ta wymiana doświadczeń jest bardzo potrzebna.

Jak zdradza Izabela Cembor, pomysł tego przedsięwzięcia powstał rok temu.

-Zainspirowała mnie do tego Dorota Maj, moja koleżanka, która opowiadała mi o swoich rodzinnych wycieczkach rowerowych podczas których cała rodzina fotografuje. I tak jakoś pomyślałam, że może właśnie stworzyć coś takiego, by połączyć rowerową wyprawę z uwiecznieniem dla potomności natury na fotografii -dodaje Iza Cembor. -Od razu wpadła mi do głowy nazwa kolaż. Potem ten pomysł przeleżał rok w szufladzie i dzięki namowie Moniki Kobeldzis, która prężnie działa w Lipsku oraz przy pomocy Ewy Dańskiej z Fundacji Małymi Krokami i Beaty Żukowskiej napisałyśmy projekt i otrzymałyśmy na jego realizację dofinansowanie.

Projekt dofinansowany był z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych. Prace powstałe w jego ramach można podziwiać do 20 września, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Wernisaż dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Podlaskiego Inkubator Aktywności Społecznej.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (41)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe