Wielkie czytanie na rynku  

  • 18.09.2019, 07:33
  • Beata Perzanowska
Wielkie czytanie na rynku
Już po raz ósmy w całej Polsce i po raz siódmy w Augustowie się w sobotę, 8 września odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Wielkie czytanie utworów należące do kanonu polskiej literatury miało miejsce na Rynku Zygmunta Augusta. W tym roku podczas akcji przedstawiono zbiór zatytułowany „Nowele polskie”, wybrany przez parę prezydencką spośród ponad stu tytułów przesłanych przez czytelników z całego kraju do Kancelarii Prezydenta.

Już po raz ósmy w całej Polsce i po raz siódmy w Augustowie się w sobotę, 8 września odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Wielkie czytanie utworów należące do kanonu polskiej literatury miało miejsce na Rynku Zygmunta Augusta.  W tym roku podczas akcji  przedstawiono zbiór zatytułowany „Nowele polskie”, wybrany przez parę prezydencką spośród ponad stu tytułów przesłanych przez czytelników z całego kraju do Kancelarii Prezydenta.

Beata Perzanowska

 

 

Podczas sobotniej czytelniczej akcji usłyszeliśmy utwory wybitnych literatów, a mianowicie Marii Konopnickiej („Dym”), Elizy Orzeszkowej („Dobra pani”), Bolesława Prusa („Katarynka”), Władysława Stanisława Reymonta („Orka”), Brunona Schulza („Mój ojciec wstępuje do strażaków”, ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”), Henryka Sienkiewicza („Sachem”) i Stefana Żeromskiego („Rozdzióbią nas kruki, wrony…”). Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie, która zorganizowało całe przedsięwzięcie zachęcaliła także zebranych do przeczytania w zaciszu domowym ósmej lektury wybranej do tegorocznej odsłony Narodowego Czytania - noweli „Sawa” pochodzącej z cyklu gawęd szlacheckich pod tytułem „Pamiątki Soplicy”, autorstwa Henryka Rzewuskiego. Koordynatorem augustowskiego Narodowego Czytania były Augustowskie Placówki Kultury, a wydarzenie współtworzyli zaprzyjaźnione augustowskie placówki oświatowe oraz Teatr Pneumatyczny.

Nowele w kolejności chronologicznej powstania utworu zaprezentowali uczniowie z zaprzyjaźnionych augustowskich szkół, aktorzy Teatru Pneumatycznego oraz zaproszeni goście. W tym roku nasze zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli starosta powiatu augustowskiego Jarosław Szlaszyński, Bożenna Kondracka, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Powiatu Augustowskiego, Michał Kotarski, kierownik Wydziału Spraw Społecznych i Administracyjnych Urzędu Miejskiego w Augustowie, radna powiatu Elżbieta Puczyłowska, radni miejscy Marcin Kleczkowski i Dariusz Ostapowicz oraz Barbara Koronkiewicz, dyrektor II LO im. Polonii i Polaków na Świecie, Krystyna Korzeniewska, prezes Koła Przewodników Turystycznych Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Augustowie, panie z Klubu Literackiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej: Jolanta Sołtys i Krystyna Walicka i przedstawiciele różnych środowisk : Maryla Bohdan, Martyna Chodacz, Renata Doliwa, Józefa Drozdowska, Anna Karpińska, Janina Osewska, Urszula Sieńkowska-Cioch, Ewa Wojtków.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (73)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olka
Olka 18.09.2019, 23:08
Drodzy moi, a komu to organizatorzy dziękują, że przyszedł i spędził czas z polską literaturą? Chyba tylko wykonawcom. Tak się złożyło, że przechodziłam tamtędy wtedy i nikogo oprócz czytających we własnym gronie dookoła nie widziałam. Jak to było NARODOWE czytanie to kaktus mi wyrośnie. Na pewno młodzież i jej opiekunowie się zaangażowali, na pewno dekoracje były ambitne. Resztę pominę milczeniem. Nie szkoda kasy na taką fikcję?

Pozostałe