Znikają drzewa z Wojska Polskiego

  • 10.09.2019, 10:28
  • Beata Perzanowska
Znikają drzewa z Wojska Polskiego
Do redakcji naszej gazety spłynęło wiele informacji na temat remontu ulicy Wojska Polskiego w Augustowie. Oczywiście mieszkańcy cieszą się z modernizacji, ale krytykują wycinkę drzew przy tej ulicy.

Do redakcji naszej gazety spłynęło wiele informacji na temat remontu ulicy Wojska Polskiego w Augustowie. Oczywiście mieszkańcy cieszą się z modernizacji, ale krytykują wycinkę drzew przy tej ulicy.
Beata Perzanowska

Rozpoczął się długo oczekiwany remont ulicy Wojska Polskiego w Augustowie. Mieszkańcy Augustowa cieszą się z tego przedsięwzięcia, ale nie wszyscy. W ciągu kilku ostatnich dni otrzymaliśmy mnóstwo telefonów z prośbą o interwencję w sprawie masowej wycinki drzew wzdłuż remontowanej ulicy.

-Jestem oburzona takim postępowaniem. Tyle jest mowy o programach zmniejszających smog, a działania władz powiatowych idą w stronę zwiększania tego zjawiska. Przecież dzięki drzewom możemy oddychać świeżym, niezanieczyszczonym powietrzem -mówią mieszkańcy Augustowa. -Poza tym drzewa upiększają nasze ulice, a my zaczynamy dołączać do tzw. betonowych miast.

Ulicą Wojska Polskiego administruje Powiatowy Zarząd Dróg w Augustowie, który nadzoruje jej remont. Zapytaliśmy więc Daniela Hiero, kierownika PZD, o wycinkę drzew.

 

-Większość drzew rosnących w ciągu przebudowywanego odcinka ulicy powiatowej Nr 2561B Wojska Polskiego w Augustowie wykazywała znamiona chorobowe lub zaburzoną statykę, przez co istniała obawa o możliwość przewrócenia takiego drzewa lub spadnięcia konarów przy coraz częściej występujących gwałtownych zjawiskach atmosferycznych -tłumaczy Daniel Hiero. -Systemy korzeniowe istniejących drzew doprowadzały również do deformacji i uszkodzeń nawierzchni parkingów i chodników. Ponadto część drzew kolidowała z projektowanymi elementami ulicy lub infrastruktury podziemnej. Pamiętać należy, że podczas przebudowy o tak szerokim zakresie robót, nie tylko drogowych ale i wykonywanych jednocześnie budowach lub przebudowach infrastruktury niezwiązanej z funkcjonowania drogi, nie dałoby się uniknąć uszkodzenia systemów korzeniowych istniejących drzew, co dodatkowo wpłynęło by na statykę drzew, oraz mogłoby doprowadzić do ich obumarcia. Wtedy wycinki i karczowanie pni, wiązałyby się z rozbiórkami nowych nawierzchni a nawet uszkodzeniami nowo wybudowanej infrastruktury podziemnej.

Daniel Hiero dodaje, że w związku z tym wycinka była niezbędna.

-Wobec powyższego zasadnym było dokonanie wycinek, a następnie wykonanie nowych nasadzeń drzew o gatunku przystosowanym do warunków miejskich i niepowodujących uszkodzeń przez systemy korzeniowe podczas ich wzrostu -podkreśla Daniel Hiero. -W celu zachowania stylistyki przewidziano nasadzenia klonów kulistych tak jak w ciągu ulicy 3 Maja czy ul. Mostowej. Przewidziano wykonanie ponad dwukrotnie większej liczby nasadzeń nowych drzew niż obecna liczba drzew rosnących w ciągu przebudowywanego odcinka, co ma za zadanie maksymalnie zrekompensować straty.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
vito
vito 14.09.2019, 10:58
Jestem ciekaw kto wpadł na pomysł postawienia pomnika upamiętniającego Obławę Augustowską na rondzie przy Orlenie . Czy nie ma bardziej godnego miejsca dla tego pomnika ? A co będzie z obchodami rocznicy Obławy ?... całe rondo będzie zamknięte gdy będą składane kwiaty ? To rondo jest pierwszym skrzyżowaniem przy wjeździe do miasta, jest dość ruchliwe zwłaszcza w sezonie ..i co ? turyści mają z samochodów oglądać pomnik i rozpraszać swoją uwagę ? ..nie lepiej w tym miejscu postawić duży herb miasta który jest na prawdę piękny i od razu mówiłby przyjezdnym że wjeżdżają do królewskiego miasta Augustów . Jest czas aby to przemyśleć .. i dlaczego my mieszkańcy nie mamy prawa głosu w takich sprawach tylko są załatwiane gdzieś po kątach .
Gh
Gh 19.09.2019, 14:50
Będzie zablokowane rondo jak minister defilada się dorwie. A on nie lubi krótko i skromnie.
marek
marek 19.09.2019, 12:46
Pomnik już stoi , teraz wypada pod tym jakże tragicznym symbolem zniewolenia postawić napis ... WITAMY W AUGUSTOWIE i będzie git . Nigdy nie wyzwolimy się z więzów przeszłości a ten krzyżyk pod napisem Obława Augustowska ma coś sugerować ?
mistral
mistral 11.09.2019, 11:06
W jakim celu przebudowuje sie ulice Wojska Polskiego?
Anastazja Bździak
Anastazja Bździak 13.09.2019, 23:10
Może dlatego, żeby główna ulica w mieście nie wyglądała jak w Afganistanie? Nie obrażając Afganistanu. Żeby poprawić komfort poruszania się po niej pieszych, kierowców i rowerzystów? Żeby Augustów nie straszył przyjezdnych aż tak bardzo od pierwszego kontaktu? Nie wiem czy zauważyłeś, ale mamy już XXI wiek. Świat się zmienia.
turysta
turysta 16.09.2019, 09:38
ulica nic nie da , oprócz wyrzuconych 6 milionów złotych, kiedy turysta po lewej i prawej stronie ulicy zobaczy infrastrukturę Augustowa..... Turysta odwiedzający Augustów po prostu chce jak najszybciej znaleźć się nad jeziorami - bo po to jedynie do Augustowa przyjeżdża, a nie podziwiać ulicę Wojska Polskiego....
Xyz
Xyz 14.09.2019, 16:32
Augustów straszy chwastami przy urzędzie miejskim, bulwarach, ulicach i parku. Niby tacy esteci, ambasadizy czystości i dbania o wizerunek a pod własnym nosem suchych badyli, zgnilych lodyg nie widzą. Ot mi poprawa wizerunku
mistral
mistral 14.09.2019, 10:41
Ulica Wojska Polskiego nie przypomina ulic w Kabulu, chyba ze chodzi ci o jakies inne miasto? Augustow straszył przyjezdnych widokiem ulicy? Czy to jest oficjalny powód? Jakieś badania zrobiłeś?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.09.2019, 21:55
Może to kampania wyborcza,na Wojska polskiego chyba kandydat z PO mieszka....
Arborysta
Arborysta 10.09.2019, 22:00
Jak konary drzew które były co rok/dwa przycinane mogły zagrażać ? Panowie ogarnijcie się! Rozumiem że przycięcie systemów korzeniowych w związku z instalacją infrastruktury drogowej mogło by doprowadzić do uschnięcia tych drzew, ale prewencyjna wycinka to już przesada!
leśny ludek
leśny ludek 10.09.2019, 18:32
Pierdu pierdu bla bla bla - były drzewa a będą kikuty jak na 3 maja.
A za szpital już drzewa nasadzone?

Pozostałe