Rozpoczęcie roku w powiatowych szkołach

  • 05.09.2019, 09:39 (aktualizacja 05.09.2019, 09:43)
  • Beata Perzanowska
Rozpoczęcie roku w powiatowych szkołach Fot. J. Lech Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w ACE
Wieści z powiatu. 2 września uroczystymi nabożeństwami w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego oraz kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie rozpoczął się rok szkolny 2019/2020.

Kolejna część uroczystości miała miejsce w poszczególnych szkołach. Wzięli w nich udział uczniowie, rodzice, liczne grono pedagogiczne i pracownicy szkoły oraz przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście. W związku z wielką wagą przywiązywaną do kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, na rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Specjalnych Powiat Augustowski reprezentował Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski oraz Dariusz Jan Szkiłądź – Wicestarosta Augustowski. W inauguracji roku szkolnego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym uczestniczyła Bożenna Kondracka – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniów rozpoczynających nowy rok nauki i wszystkich zgromadzonych powitali po wakacjach dyrektorzy poszczególnych szkół. Jednym z elementów uroczystości w Zespole Szkół Specjalnych było zdjęcie z budynku szkoły tablicy z nazwą Gimnazjum Nr 5, wygaszonego z dniem 31 sierpnia br. Zdemontowania dokonał Roman Krzyżopolski – Dyrektor ZSS. Inauguracja roku szkolnego w Augustowskim Centrum Edukacyjnym była doskonałą okazją do złożenia Jerzemu Stankiewiczowi – nauczycielowi ACE, obchodzącemu jubileusz 50-lecia pracy zawodowej, serdecznych gratulacji oraz wyrazów uznania i wdzięczności za wkład w edukację i wychowanie wielu pokoleń młodzieży.

Był to szczególny dzień dla 975 uczniów klas pierwszych, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w szkołach średnich w Augustowie – 459 uczniów po gimnazjum (84% wszystkich absolwentów z powiatu augustowskiego) i 516 uczniów po szkole podstawowej (90% absolwentów).

Łącznie w augustowskich szkołach średnich w roku szkolnym 2019/2020 uczy się 2.111 uczniów, w ramach 87 oddziałów, w tym – 899 osób w technikach, 793 osoby w liceach ogólnokształcących, 365 osób w szkołach branżowych i 54 osoby w szkołach specjalnych. W szkołach zawodowych (w technikach i szkołach branżowych) kształci się prawie 60% młodzieży, w różnorodnych zawodach, zgodnych z prognozą zapotrzebowania na pracowników na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.

Określając cele augustowskich szkół średnich na rok szkolny 2019/2020, za główne priorytety uznano: zapewnienie właściwej struktury organizacyjnej szkół i placówek oświatowych, utrzymanie wysokiej jakości kształcenia, rozwijanie współpracy z pracodawcami w ramach kształcenia zawodowego oraz przywiązywanie dużej wagi do edukacji wychowawczej i patriotycznej młodzieży.

U progu nowego roku szkolnego życzymy uczniom niesłabnącego zapału i chęci do nauki, a nauczycielom wielu owoców ich pracy w postaci wspaniałych sukcesów uczniów.

Red.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe