Dożynkowe święto w Żarnowie

  • 03.09.2019, 09:36
  • Beata Perzanowska
Dożynkowe święto w Żarnowie
Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie wraz z władzami gminnymi w niedzielę, 25 sierpnia, zorganizowało coroczne Dożynki Gminne. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych. Dzielono się dożynkowym chlebem, a tegoroczny Turniej Wsi skupił mnóstwo widzów. Ze sceny rozbrzmiewała też muzyka.

Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustowie w Żarnowie wraz z władzami gminnymi w niedzielę, 25 sierpnia, zorganizowało coroczne Dożynki Gminne. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych. Dzielono się dożynkowym chlebem, a tegoroczny Turniej Wsi skupił mnóstwo widzów. Ze sceny rozbrzmiewała też muzyka.

Beata  Perzanowska

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się mszą świętą w żarnowskim kościele. Potem na placu przy Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie przeprowadzono dalszą część dożynkowych uroczystości. Zebranych powitał Zbigniew Buksiński, wójt gminy Augustów.

-Pan błogosławił, a ziemia plon wydała. Doroczne święto plonów jest czasem radości ze wspaniałych owoców pracy rąk ludzkich oraz doskonałą okazją do złożenia serdecznych gratulacji i słów uznania. Dożynki są jednym z najpiękniejszych staropolskich obyczajów wpisane w tradycję polskiej wsi. To święto wieńczące okres ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. To czas refleksji, podsumowań i ocen minionego sezonu -mówił do zebranych wójt gminy. -Dożynki to także czas, w którym zbierając ostatnie plony równocześnie siejemy ziarno rozpoczynając nowe życie. Z okazji uroczystości dożynkowych pragnę podziękować wszystkim rolnikom za trud i serce włożone w tegoroczne zbiory. Składam też wyrazy uznania i szacunku za dbałość o polską ziemię, kulturę oraz za poszanowanie pracy drugiego człowieka. Symbolem dożynek jest chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów i życzę wszystkim, by tego chleba nie zabrakło na waszych stołach.

 

Impreza nie odbyłaby się bez starostów dożynek. W tym roku tę funkcję piastowali Monika i Rafał Rybiccy, którzy przekazali wójtowi chleb dożynkowy i miód. Potem, jak nakazuje tradycja, gospodarz gminy wraz z małżonką, starostami dożynek i księżmi dzielił się chlebem z mieszkańcami i gośćmi. Potem przyszedł czas na dobrą zabawę. Na dzieciaki czekało mnóstwo atrakcji w postaci dmuchańców i cukrowej waty. Zabawę dla najmłodszych organizowali też animatorzy z Kids Clubu w Augustowie. Na scenie zaś prezentowały się różnego rodzaju zespoły. Wystąpił zespół taneczny „Koniczynki”, zespół ludowy „Raczkowiacy”, „Kalina”, "Kormorany". Jak zwykle największe emocje wzbudził Turniej Wsi o Puchar Wójta Gminy Augustów. Na cztery drużyny z Topiłówki, Rutek, Żarnowa Pierwszego i Jeziork. Na śmiałków czekało mnóstwo różnego rodzaju konkurencji. Uczestnicy turnieju jeździli na nartach, sadzili ziemniaki, przenosili ręcznie ogromne baniaki z wodą i tradycyjnie pchali belę słomy. Puchar trafił do Topiłówki.

 

Drugie miejsce w sołeckiej rywalizacji zajęły dwie drużyny z Żarnowa Pierwszego i Rutek, a na trzecim miejscu znalazła się ekipa z Jeziork. Dożynki były też okazją do rozstrzygnięcia konkursu na wieńce i wiązanki żniwne. Prace oceniała komisja w składzie: Małgorzata Kalisz (instruktor ds. organizacji imprez CKiB GAw Żarnowie), Elżbieta Sierzputowska (dyrektor CKiBGA w Żarnowie i Genowefa Kulbacka (gł. księgowa CKiBGA w Żarnowie). Poniżej prezentujemy nagrodzonych w tym konkursie. Podczas dożynek posmakować można było domowej grochówki i innych regionalnych przysmaków. Na rolników czekali też przedstawiciele różnych firm i instytucji rolniczych. W trakcie imprezy rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejsze ogrody, którego szczegóły podamy w kolejnym wydaniu naszego tygodnika. Warto też wspomnieć, że zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Do tańca zebranym przygrywał DJ Marcin i Aneta. Dożynki zorganizowane zostały przez władze gminne, Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie wraz z Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich „Aktywna Kobieta” w Żarnowie, Stowarzyszeniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rutkach i Stowarzyszeniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Prusce Wielkiej.

Laureaci konkursu na wieńce i wianki żniwne

 

W kategorii wieńców dożynkowych :

I nagroda: sołectwo Żarnowo Pierwsze, sołectwo Turówka i sołectwo Topiłówka

W kategorii równianek:

I nagroda za równiankę - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie i Żarnowo Drugie

II nagroda za równiankę – Rodzina Kulbackich z Topiłówki i Teodozja Gudanowska

Kto tym razem wygrał, w Mistrzostwach Dojenia krowy ?

 

W minioną niedzielą 25.08.2019 podczas Dożynek Gminnych zorganizowanych przez centrum kultury w Żarnowie odbyły się, kolejne już (trzecie) tym województwie Mistrzostwa Dojenia Krowy Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt ww Poznaniu. Nasza krowa, po raz kolejny zapewniła mieszkańcom niesamowitą zabawę i zdrową rywalizację. Tym razem co nas ogromnie cieszy, szerokie grono uczestników naszych zawodów, stanowiła grupa hodowców bydła. Wielu z nich jednak już od dawna nie doi swoich krów, idąc z duchem czasu już dawno porzuciło w swoich oborach ręczne dojenie, stawiając na dojarki, roboty czy hale udojowe. Tu w Żarnowie, każdy miał okazję przypomnieć sobie jak „to się robiło przed laty”. Rywalizacja podczas niedzielnych mistrzostw była zacięta zwłaszcza wśród Panów, którzy do samego końca śledzili wyniki potencjalnych konkurentów w wyścigu po zaszczytny tytuł Mistrza Dojenia Sztucznej Krowy gminy Augustów! Pierwsze miejsce z wynikiem 1793 ml zdobył Wojciech Jurewicz, który z niewielką przewagą pokonał faworyta Mistrzostw Adama Tylmana (1748 ml). Kolejne miejsca zajęli: Radosław Dobkowski (1681 ml), Maciej Stańkowski (1620 ml) i ostatnie piąte Piotr Malinowski (1539ml). Wśród Pań najlepsza okazała się Danuta Rudzewicz z wynikiem 1342 ml, kolejne miejsca w dojeniu na czas zdobyły : Ewa Banach (1283 ml), Katarzyna Ostapowicz (1237 ml), Renata Galicka (1143 ml) oraz Małgorzata Prawdzik (1079 ml). Myślę, że nagrody ufundowane przez WCHiRZ były wyłącznie dodatkiem do świetnej zabawy, która sądzę urozmaiciła dożynkowy festyn. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym dojeniu i głęboko wierzymy, że i za rok zawitamy na Dożynki, do tej bardzo „ rozdojonej gminy”!

Marta Czekalska

WCHiRZ Sp.zo.o.

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe