Hotelu nikt nie podpalił

  • 18.07.2019, 09:10
  • Beata Perzanowska
Hotelu nikt nie podpalił
Prokuratura Rejonowa w Olecku umorzyła śledztwo w sprawie pożaru augustowskiego Hotelu Necko (dawnego Hotelu Laguna). Według biegłych przyczyną pożaru było zapalenie się sadzy w kominku. Wymiar sprawiedliwości na wniosek właściciela obiektu badał też, czy strażacy prawidłowo wykonywali akcję gaśniczą. Ten wątek również został umorzony.

Przypomnijmy, że do ogromnego pożaru Hotelu Necko (dawniej Laguna), znajdującego się przy ulicy Wczasowej w Augustowie, doszło 28 stycznia. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. W hotelu nie było bowiem gości, a personelowi udało się w porę opuścić obiekt jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej. Stara część budynku spłonęła praktycznie doszczętnie. Ogień zajął też dobudowaną niedawno część hotelu. Akcja gaśnicza, w której zaangażowanych było 19 zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z powiatu augustowskiego oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Suwałk, była mozolna i bardzo długa. Do pożaru doszło późnym wieczorem w poniedziałek, a strażacy akcję zakończyli we wtorek po południu. Straty wyniosły około 24 milionów złotych. Początkowo śledztwo w sprawie pożaru prowadziła Prokuratura Rejonowa w Augustowie, potem przejęła je Prokuratura Rejonowa w Olecku i to ona w zeszłym tygodniu wydała decyzję o umorzeniu postępowania.

-W tej sprawie prowadzone były dwa postępowania -wyjaśnia Andrzej Tylenda, prokurator rejonowy z Prokuratury Rejonowej w Olecku. -Pierwsze dotyczyło sprowadzenia niebezpieczeństwa w postaci pożaru. Według opinii biegłych nikt się do pożaru nie przyczynił, a jego przyczyną było zapalenie się nagromadzonej w kominku sadzy. Tak więc ten wątek został umorzony. Jeśli chodzi o drugie postępowanie, to dotyczyło ono przeprowadzania akcji ratowniczej przez augustowskich strażaków. Wykazało ono, że strażacy prawidłowo wykonywali swoją pracę.

Tak więc prokuratura umorzyła oba postępowania w tej sprawie. Decyzje są nieprawomocne. Właściciel może je zaskarżyć do Sądu Rejonowego w Augustowie.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gr
gr 19.07.2019, 15:37
Prokuratura sprawdzała czy było pozwolenie na użytkowanie tej części budynku?

Co do kominków to: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

§ 132. Zasady instalowania urządzeń ogrzewczych (...)
3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane WYŁĄCZNIE w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, (...).

Pozostałe