Ratowali dzieci z dyskoteki

  • 17.07.2019, 10:08
  • Beata Perzanowska
Ratowali dzieci z dyskoteki
Przez sześć dni 21 ratowników medycznych z Augustowa i Suwałk brało udział w specjalnych ćwiczeniach. W trakcie kursów mieli okazję ratować topiące się dziecko, ewakuować dyskotekę i uwalniać poszkodowanych z wypadku.

W dniach 1-6 lipca, we wsi Bryzgiel, w ramach projektu „Na ratunek - kursy i szkolenia podnoszące kompetencje i kwalifikacje zawodowe ratowników medycznych" odbywały się seminaria szkoleniowe dla 21 ratowników medycznych z Augustowa i Suwałk. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję przeszkolić się z zakresu działań ratowniczych w wypadkach masowych i katastrofach, czynności ratunkowych u dzieci i noworodków oraz postępowania przedszpitalnego w urazach.

-Ratownicy medyczni z Augustowa i Suwałk wykazali się dużym zaangażowaniem w organizowane szkolenia i czynnym udziałem w zajęciach teoretycznych jak i praktycznych we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną z Bryzgla i Topiłówki -mówi Przemysław Kaczmarek, prowadzący szkolenie. -Wspólne ćwiczenia umocniły współpracę służb ratunkowych i wymianę poglądów w czasie działań.

Ratownicy brali udział w pozorowanych sytuacjach. Pomagali w ratowaniu topiącego się dziecka, które próbował uratować wujek i ojciec. Straż pożarna musiała podjąć z wody dziecko i dwoje dorosłych osób, a ratownicy rozpocząć czynności ratunkowe zarówno dziecka, jak i jego bliskich. Wyzwaniem było też zdarzenie masowe pod hasłem „Dyskoteka”. Było to wezwanie do zadymionego budynku, gdzie bawiło się 12 dzieci. Najpierw strażacy musieli ewakuować rannych w bezpieczną strefę, gdzie ratownicy medyczni przeprowadzali segregację poszkodowanych i udzielali im pomocy. Kolejnym elementem ćwiczeń była symulacja wypadku komunikacyjnego busa z dziewięciorgiem dzieci i samochodu z konwojentami. Akcja polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy, segregacji poszkodowanym i przeprowadzaniu zaawansowanych czynności ratunkowych. Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników było to, że konwojenci mieli przy sobie broń i trzeba było tak się zachowywać, by akcja była przeprowadzona bezpiecznie.

W szkolenie zaangażowała się lokalna społeczność. Działania szkoleniowe wspierane były przez Ochotniczą Straż Pożarną z Bryzgla i Topiłówki oraz mieszkańców wsi. Około 20 osób, w tym 12 dzieci wzięło udział w pozorowanych wypadkach i zdarzeniach. Jak podkreślali ratownicy medyczni, ćwiczenia były trafionym pomysłem, gdyż niemal na żywo mogli sprawdzić się w trudnych sytuacjach.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (19)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe