Królowały słodkie pempuchy i smażone ryby

  • 15.07.2019, 09:49
  • Beata Perzanowska
Królowały słodkie pempuchy i smażone ryby
Żarnowski pempuch i ryba okraszona atrakcjami. Pod takim hasłem odbywał się dwunasty już Festyn Gminny w Żarnowie. Oprócz pysznej drożdżowej przekąski i rybki smażonej na mega patelni na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Samorządowcy rozegrali mecz piłki siatkowej ze strażakami i rozegrano pełen śmiesznych konkurencji turniej rodzin. Zabawa była przednia.

Pempuchowe święto, które odbyło się w niedzielę, 7 lipca, w Żarnowie, rozpoczęło się meczem piłki siatkowej samorządowcy kontra strażacy o Puchar Wójta Gminy Augustów. Puchar trafił do strażaków. Potem przyszedł czas na oficjalne otwarcie festynu przez Elżbietę Sierzputowską, dyrektorkę żarnowskiego centrum kultury i przywitanie zaproszonych gości, a wśród nich byli nie tylko przedstawiciele władz gminy Augustów, ale także reprezentanci Lokalnej Grupy Rybackiej, jak i Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski. Nie zabrakło również lokalnych kół gospodyń wiejskich oraz licznie zgromadzonych mieszkańców oraz turystów. Na wszystkich czekało moc atrakcji. Publiczność podziwiała plenerowy pokaz mistrza kulinarnego Marcina Budynka, który częstował przygotowaną przez siebie smażoną rybą. Zresztą tego dnia kulinarnych niespodzianek nie brakowało. Zebrani mogli spróbować żarnowskiego pempucha i ryb, które pieczołowicie przygotowały panie ze Stowarzyszenia Aktywna Kobieta w Żarnowie oraz Elżbieta Kotarska i Ewa Chojnowska. Na specjalnie przygotowanych stoiskach na uczestników zabawy czekały też różnego rodzaju regionalne przysmaki i wyroby rękodzielnicze. Chętni mogli też sprawdzić swoją wiedzę w konkursie „Co wiem o rybach i jeziorach naszego regionu”. Najwięcej emocji wzbudził Turniej Rodzin o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy. Na siedem rodzin czekało bowiem mnóstwo wyzwań takich jak rodzinne wędkowanie, strzał do bramki czy rodzinna sztafeta. Śmiechu było co niemiara. Rodzinne zmagania wygrała rodzina Kowalewskich z Żarnowa Pierwszego. Na drugim miejscu znalazła się też drużyna Kowalewskich, ale była to rodzina sołtysa Żarnowa Trzeciego. Trzecie miejsce na podium zajęła rodzina Jasińskich z Augustowa. Poprawność wszelkich turniejowych konkurencji oceniała komisja w składzie Teresa Zysko, Danuta Rudzewicz i Karol Rudzewicz. Na najmłodszych uczestników festynu czekały różnego rodzaju dmuchańce i inne atrakcje. Zabawę umilił występ koła teatralnego z Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie pod tytułem „O rybaku i złotej Rybce”. Spektakl przygotowany był przez Katarzynę Łaban. Jak na festyn przystało nie zabrakło również dawki muzyki. Na scenie zagrały „Kormorany” i zespół „Rajw”. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali druhowie OSP w Jabłońskich oraz OSP z Topiłówki. Organizatorami i partnerami festynu byli Urząd Gminy Augustów, Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w Żarnowie, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie, Stowarzyszenie Rutki, OSP Topiłóka i OSP Jabłońskie. XII Festyn Gminny „Żarnowski pempuch i ryba okraszone atrakcjami” współfinansowany był przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko -Augustowskie”.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe