Miś na skalę naszych możliwości  

  • 12.07.2019, 08:32
  • Jolanta Wojczulis
Miś na skalę naszych możliwości
- Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei, w którego z powodzeniem wcielił się Stanisław Tym. Najpopularniejszy polski „kaowiec” w poniedziałek, 8 lipca, gościł w Kinie Iskra. Przyczynkiem do tego był pokaz filmu „Miś” zorganizowany przez Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” w Augustowie.

Jolanta Wojczulis 

Około godziny 19.30 sala augustowskiego kina pękała już w szwach. Kto by nie chciał zobaczyć kultowej komedii „Miś” na dużym ekranie, po czym spotkać się ze współtwórcą scenariusza do filmu i głównym bohaterem obrazu. Bo przypomnijmy, że w rolę Ryszarda Ochódzkiego, prezesa Klubu Sportowego „Tęcza”oraz w postać węglarza Stanisława Palucha, wcielił się znakomity Stanisław Tym.

Mimo, że większość kinochłonowej publiczności z pewnością oglądała ten film kilka razy to i tak wszyscy chłonęli film niczym gąbka. Przejaskrawiony obraz rzeczywistości w PRL z humorystycznymi scenami m.in. z barów mlecznych, sklepów czy urzędów pokazujący absurd codziennego życia Polaków sprawiał, że co i raz w sali wybuchały salwy śmiechu. Nie ma się co dziwić,twórcy scenariusza Stanisław Bareja oraz Stanisław Tym spisali się na medal. Teksty z „Misia” na stałe zagościły w mowie potocznej. Kto z nas bowiem nie zna powiedzonek typu „Jak byłem młody to też byłem Murzynem i też grałem w kosza”, „Konie łby pospuszczać. Czy konie mnie słyszą?” czy „Dzwonię do ciebie, bo niestety nie mogę z tobą rozmawiać”. Po seansie wiele osób zapewniało, że mimo, że ten film znało niemal na pamięć, to jednak magia kina sprawiła, że „Misia” oglądało się znakomicie.

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe