Popłyń statkiem Żeglugi Augustowskiej 

  • 09.07.2019, 14:00 (aktualizacja 09.07.2019, 14:53)
  • Bartosz Lipiński
Popłyń statkiem Żeglugi Augustowskiej Żegluga Augustowska
Żegluga Augustowska w 2019 roku rozpoczęła sezon bardzo wcześnie. Pierwszy rejs odbył się już w kwietniu, statki pasażerskie pływać będą po augustowskich jeziorach do końca października. W skład augustowskiej białej floty wchodzą obecnie trzy jednostki pływające: 200 osobowe Serwy i Sajno, a także najnowocześniejszy statek, którym dysponuje Żegluga, czyli mogąca pomieścić 330 pasażerów Swoboda. Obiekty posiadają pokład dolny i górny, przez co komfort odpoczynku nie jest dziś uzależniony od pogody.

Bartosz Lipiński

Pasażerowie oraz statki obsługiwane są przez profesjonalny żeglugowy port pasażerski zlokalizowany pomiędzy ul. 29 Listopada 7 a ul. Portową. Dogodny dojazd samochodami, przestrzenne parkingi uzupełniają kompleksowość obsługi pasażerów. Najbardziej popularnym od lat kierunkiem jest rejs z portu w Augustowie do Studzienicznej. Jest to kurs sentymentalny, który cały czas kojarzony jest z wizytą w naszym mieście Papieża Jana Pawła II. W czerwcu 1999 roku podczas pielgrzymki do Polski papież zapragnął powrócić do miejsc, które przypominały mu piękne chwile jego młodości. Stąd narodził się pomysł zorganizowania dla naszego wielkiego rodaka rejsu Kanałem Augustowskim. Ojciec Święty wsiadł na pokład statku Serwy (który wypłynął z portu Żeglugi Augustowskiej razem ze świtą papieską) z przystani Oficerskiego Yacht Clubu Pacific nad jeziorem Białym. Podczas rejsu statek cumował w miejscowościach Studzieniczna i Gorczyca w powiecie augustowskim, miejscach po dziś dzień objętych pamięcią i szacunkiem turystów oraz administracji. Ważnym elementem rejsu z papieżem był postój statku w Studzienicznej, gdzie papież udał się na modlitwę do miejscowego sanktuarium. Rejs szlakiem papieskim trwa obecnie około trzech godzin. Prowadzi przez malownicze trasy augustowskich jezior, których piękno inspirowało wielu znanych polskich artystów scenicznych. Podróż z portu Żeglugi Augustowskiej do Studzienicznej wiedzie przez następujące akweny wodne: rzeka Netta, jezioro Necko, rzeka Klonownica (najkrótsza rzeka Polski), jezioro Białe i jezioro Studzieniczne. Dodatkową atrakcją jest proces śluzowania na śluzie w miejscowości Przewięź, która pozwala na przeprawę pomiędzy jeziorem Białym i Studzienicznym. Koszt rejsu w pełnym wymiarze czasowym to 50 złotych od osoby. Istnieje możliwość przebycia trasy tylko w jednym kierunku z możliwością opuszczenia statku w Studzienicznej lub rozpoczęcia tam podróży i ukończenia jej w porcie Żeglugi.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe