Zakładki do książek na 20 jubileuszowe Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce

  • 10.07.2019, 09:48
  • Beata Perzanowska
Zakładki do książek na 20 jubileuszowe Niedzielne Pogwarki Poetyckie  przy Herbatce
Niesprzyjające komunikaty meteorologiczne nie stały na przeszkodzie tym, którzy zechcieli spotkać się na kolejnych, już dwudziestych, Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce. Tym razem, jak przystało na jubileusz, było to niezwykłe spotkanie, bo poświęcone zakładkom do książek, książkom, czytaniu i bibliotekom.

Książki i czytanie są przecież zaczynem każdej, również poetyckiej, twórczości. W Filii nr 2 MBP APK przy Komunalnej w niedzielę 16 czerwca zaprezentowane zostały utwory: Ireny Batury, Alicji Bolińskiej, Grażyny Cylwik, Tadeusza Dawidejta, Józefy Drozdowskiej, Bogusława Falickiego, Tomasza Florczyka, Krystyny Gudel, Reginy Kantarskiej-Koper, Czesława Kowalewskiego, Celiny Mieńkowskiej, Anny Moczek, Janiny Osewskiej, Małgorzaty Doroty Pieńkowskiej, Waldemara Pieńkowskiego, Janiny Pisarskiej, Jana Saczki, Ireny Słomińskiej, Kazimierza Słomińskiego, Krystyny Walickiej, Piotra Waldemara Wiśniewskiego, Zofii Wróblewskiej i Małgorzaty Zachorowskiej-Falickiej. Poetów z Augustowa i okolic, bliższych i dalszych, czyli z Białegostoku, Brańska, Chruszczobrodu, Malinówki Wielkiej, Monkiń, Suchowoli, Suwałk i Warszawy. Teksty tych, którzy nie mogli przybyć na spotkanie, przeczytali ich koledzy po piórze bądź pozostali uczestnicy spotkania, a mianowicie: Krzysztof Anuszkiewicz, Wojciech Batura, Bożena Gałaś, Krystyna Gilewska, Lucyna Karna i Lidia Alicja Karpińska. Z wyborem wierszy do czytelników postaramy się z Leonardą Szubzdą dotrzeć na kolejne pogwarki we wrześniu. Już po spotkaniu nadeszły teksty: Bożeny Klimaszewskiej, Ewy Wojtków i Krystyny Zawadzkiej. Temat ten nasunęła mi przywieziona jakiś czas temu z USA przez Leonardę ciekawa i piękna zakładka do książki z przedstawieniem obrazu Vincenta van Gogha. Naszym spotkaniom poetyckim towarzyszą od ich początku wystawy plastyczne. Tym razem nie mogło obyć się bez tych miniaturowych dzieł sztuki, jakimi są zakładki. Zaprezentowałyśmy na niej z Anią Oleksy wybory z prywatnych kolekcji Alicji Bajkowskiej, Małgorzaty Zachorowskiej-Falickiej i Józefy Drozdowskiej. Szkoda, że jedynie wybory, ale na więcej nie pozwalają warunki lokalowe w bibliotece. Wystawę dopełniły zakładki pełne nutek i kluczy wiolinowych, ale także biedronek i kwiatów, wykonane z inspiracji nauczyciela bibliotekarza Lidii Alicji Karpińskiej przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. E. Młynarskiego w Augustowie: Natalię Bujnowską, Bartłomieja Krysztofika, Adama Mojsiewicza, Martę Mojsiewicz, Annę Szymczak, Hannę Szymczak, Amelię Wronę i Julię Wronę. Przedstawiono także zakładki uczestników warsztatów z Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego im. św. Ojca Pio w Kuriance. Wykonane zostały różnymi metodami (prace na drutach, haft, wyklejanki cekinami, wycinanki, wypalanki z gliny) pod kierunkiem prowadzącej w ośrodku arteterapię Krystyny Zawadzkiej. Podczas spotkania można było również zobaczyć miniaturowe „zakładeczkiˮ z kolekcji medalierskiej Krzysztofa Anuszkiewicza. Pogwarki oznajmiły światu plakaty i zaproszenia według projektu Renaty Rybsztat. W głównym ich polu znalazł się kolaż z zakładek z kolekcji Alicji Bajkowskiej.

Zachęcamy do zwiedzania wystawy. W lipcu i sierpniu Filia nr 2 MBP APK (ul. Komunalna 2) czynna będzie dwa razy w tygodniu we środy i piątki. Poetów zaś namawiamy do tworzenia wierszy na kolejne, już 21, Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce, które tym razem dotyczyć będą architektury budowli (sakralnych bądź świeckich), mostów i latarni. Prosimy o wczucie się w konkretne, istniejące obecnie bądź w przeszłości, zabytki. Na wystawie zaś zaprezentowane zostaną rysunki Ireny Batury. Autorka znana z poezji, artykułów krajoznawczych, przewodników turystycznych, ale także z zielarstwa, sztuki kulinarnej, różnych prac ręcznych, odkryje się przed nami z innej artystycznej strony.

Minęły już dwudzieste pogwarki, więc przypomnę w czterech zdaniach, jak to się zaczęło. Otóż po raz pierwszy zaproponowałam te spotkania, które z początku miały trwać tylko przez okres mojej pracy w Miejskiej Bibliotece Publicznej APK, ale z czasem przesunęły się do teraz, 14 grudnia 2014 roku. Ze swoimi wierszami wystąpiły wówczas czołowe augustowskie poetki: Irena Batura, Bożena Diemjaniuk, Maria Leończuk i Janina Osewska. Na wystawie zaś pokazała swoje zimowe pejzaże malowane igłą Halina Korzeniecka. Ciekawie zaaranżowana przez jej córkę - Edytę Rekuć - wystawa pięknego haftu krzyżykowego cieszyła oczy czytelników i słuchaczy kolejno przez dwa wieczory poetyckie.

Józefa Drozdowska

Beata Perzanowska

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe