Stara Poczta będzie jeszcze piękniejsza  

  • 25.06.2019, 11:05
  • Beata Perzanowska
Stara Poczta będzie jeszcze piękniejsza
Rozpoczynamy nowy cykl artykułów. Kilkukrotnie pisaliśmy o najbardziej szkaradnych i zaniedbanych budynkach w naszym mieście. Trzeba jednak pamiętać, że w Augustowie mamy też prawdziwe perełki architektoniczne, które zachwycają swoim wyglądem i przede wszystkim nie straszą. Przybliżymy więc te obiekty, z których powinniśmy jako mieszkańcy być dumni. Jednym z takich kompleksów jest niewątpliwie Stara Poczta, w której mieści się siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Obecnie ten obiekt nabiera nowego blasku. Trwa w nim bowiem remont.

Zaczniemy od krótkiej historii klasycystycznej Starej Poczty. Obiekt wybudowany został w 1829 roku według projektu Henryka Marconiego. Jak sama nazwa wskazuje mieściła się w niej poczta. Kompleks poczty składał się z budynku głównego i dwóch oficyn. W obiekcie mieściła się stacja przeprzęgowa na 16 koni, ekspedycja oraz pokoje dla specjalnych gości. Pokoje przygotowano nie bez powodu. Augustów leżał przy bardzo ważnym szlaku do Petersburga i przez miasto przejeżdżali takie osobistości jak car Mikołaj I czy wielki książę Konstanty, które musiały się gdzieś zatrzymać na postój. Co do funkcji pocztowej, to z Augustowa przesyłki kursowały do Warszawy, Kowna i Grodna. Warto zaznaczyć, że poczta miała wtedy status wręcz ekspresowej. Paczka kurierska docierała w 20 godzin, a do Warszawy w ciągu 30 godzin. W 1867 roku władze carskie przejęły pocztę i augustowska placówka podlegała Głównemu Zarządowi Poczt w Petersburgu. Przejdźmy jednak do bardziej współczesnej historii tego obiektu. Mało kto pamięta, że w 1964 roku w środkowej części kompleksu powstał hotel. W prawym skrzydle mieściła się zaś Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, a w lewym Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Hotel w 1979 roku zastąpiła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego. W 1992 roku biblioteka została przeniesiona i cały obiekt przekazano szkole muzycznej. Warto wspomnieć, że Stara Poczta jest wpisana do rejestru zabytków. Obiekt zaś zyskuje obecnie nowy blask. W kompleksie trwa bowiem gruntowny remont.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Betonowy makaron
Betonowy makaron 26.06.2019, 12:33
Zróbcie cykl historyczny, ale taki z prawdziwego zdarzenia

Pozostałe