Kurtyna sposobem na upał

  • 24.06.2019, 11:01
  • Beata Perzanowska
Kurtyna sposobem na upał
Zalewa nas fala upałów. Przy takich temperaturach każdy szuka cienia lub innego sposobu na ochłodzenie. Niedawno, w augustowskim miejskim parku na Rynku Zygmunta Augusta pojawiła się wodna kurtyna. Urządzenie robi furorę wśród mieszkańców, jak i turystów.

Kurtyna wodna stała się hitem w naszym mieście. Każdy kto przechodzi przez centrum miasta może w parku przejść się pod nią i się ochłodzić. Delikatna wodna mgiełka sprawia, że nie jesteśmy mokrzy, a jedynie lekko popryskani zimną wodą.

-Wspaniały pomysł z tą kurtyną -mówi jeden z mieszkańców Augustowa. -W taki upał można dzięki niej lekko się ochłodzić. Nie dość, że to przyjemne, to jeszcze pomaga przetrwać w takie upały.

Takich opinii słyszałam bardzo wiele. Tak więc kurtyna okazała się w naszym mieście bardzo potrzebna. Na jej zakup i zamontowanie wpadli sami mieszkańcy Augustowa, którzy swój pomysł zgłosili do ubiegłorocznego Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. W drodze głosowania augustowian inicjatywa zyskała poparcie i dofinansowanie. W opisie pomysłu czytamy, że kurtyna jest idealną alternatywą na upalne dni. Woda w tym urządzeniu jest cały czas w ruchu i dzięki temu nawilża i oczyszcza powietrze. Zaletą kurtyny jest także to, że nie trzeba z niej odprowadzać wody, ponieważ ma ona kształt mgiełki, która odparowuje, a nie tworzy kałuże. Koszt takiej kurtyny wynosił około 9000 zł wraz z podłączeniem i przetransportowaniem. Nie jest to tanie urządzenie, ale jak się okazuje niezwykle potrzebne. Augustowianie apelują, żeby takich kurtyn w mieście było więcej. Zapytaliśmy więc władze miejskie, czy przewidują rozstawanie takich urządzeń w innych miejscach Augustowa.

-W tym roku na pewno to nam się nie uda, ale rozmawialiśmy już o tym, by takie kurtyny postawić w kilku miejscach w przyszłym sezonie letnim -wyjaśnia Magdalena Sokołowska, kierownik wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Augustowie. Co do lokalizacji kurtyn, to trzeba ją dobrze przemyśleć, bo do ich zamontowania potrzebne jest dojście do wody. Myślę, że może takie urządzenie ustawić np. na ulicy Mostowej czy w parku przy szkole muzycznej.

Liczymy, że apele mieszkańców zostaną przez władze wysłuchane i w przyszłym roku w upalne dni będzie można się ochłodzić w różnych miejscach miasta.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ugasić Pragnienie!
Ugasić Pragnienie! 24.06.2019, 18:39
Wodociągi to mogły by otworzyć kilka punktów z saturatorem w mieście w sezon turystyczny,gorący,upalny,i za free-jak to jest w innych miastach,co na to Radni? Wszak Wodociągi to spółka miejska-stac na taki gest-w przyszłym roku ?
Tron
Tron 24.06.2019, 18:01
Ta kurtynka to farsa ! W koło syf i mogiła. Brawo Wy . Wszak młodzi nam .......nie za w,modzie.
Żart
Żart 24.06.2019, 13:07
Wiadomo, bez wody działać nie będzie.... Śmiech na sali.
Lena
Lena 24.06.2019, 13:05
Nie wiem, czy to coś można nazwać kurtyną. Kurtynką, mini kurtynką, to tak. Radzę pojechać do większych miejscowości i zobaczyć kurtyny z prawdziwego zdażenia. U nas jak zwykle. Niby jest, a nie ma. Naprawdę nie ma się czym chwalić.
globetrotter
globetrotter 25.06.2019, 09:25
większe miejscowości to większe kurtyny - proste.... jak ostatnio byłem w Paryżu to wiecie co tam jest? i dlaczego nie ma tego w Augustowie???? Przy tej władzy nigdy nie dorównamy do Paryża...

Pozostałe