Od 20 lat Jan Paweł II jest ich wzorem

  • 16.06.2019, 11:09 (aktualizacja 21.06.2019, 12:10)
  • Beata Perzanowska
Od 20 lat Jan Paweł II jest ich wzorem
Społeczność Szkoły Podstawowej w Żarnowie przeżywała ostatnio donośne chwile. W piątek, 7 czerwca, hucznie obchodziła 20-lecie nadania imienia Jana Pawła II. Uroczystości z udziałem władz kościelnych, gminnych, powiatowych i licznie zaproszonych gości odbywały się w żarnowskim kościele, centrum kultury i w samej szkole.

Beata Perzanowska

20-lecie nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Żarnowie było niezwykle wyjątkowe i zbiegło się jeszcze z jedną wyjątkową datą. Mianowicie 20. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a dokładnie, do naszego regionu. To właśnie 8 czerwca 1999 roku społeczność żarnowskiej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z Ojcem Świętym w Ełku, gdzie pobłogosławiono sztandar i tablicę pamiątkową żarnowskiej placówki. Od tego dnia szkoła nosi imię Jana Pawła II.

„Dziś obchodzimy 20 rocznicę tego doniosłego wydarzenia. Obraliśmy sobie patrona, który służy nam za wzór i wciąż pozostaje niedoścignionym ideałem. Chcemy dzisiaj uczcić jego pamięć i przypomnieć, że Ojciec Święty zostawił nam bezcenne wskazówki jak żyć i postępować. Są dla nas jak zadanie, które staramy się wypełnić. To testament zostawiony nie tylko nam, lecz także następnym pokoleniom”. Od tych słów rozpoczęła się cześć artystyczna uroczystości przygotowana przez nauczycieli i młodzież szkolną, którą można było wysłuchać w Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie. Zanim jednak młodzież przypomniała w słowach i pieśniach sylwetkę swojego patrona zebrani goście uczestniczyli w mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura w żarnowskim kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Biskup, w wygłoszonej homilii nawiązał do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II „Nie lękajcie się iść w przyszłość przez bramę, którą jest Chrystus”, a słowa te widnieją na tablicy pamiątkowej znajdującej się na budynku szkoły i są drogowskazem dla społeczności szkolnej. Oprawę liturgiczno-muzyczną wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarnowie przygotowani pod kierunkiem Ewy Tabaki. Następnie w centrum kultury w Żarnowie, po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu państwowego, wszystkich zebranych powitała Krystyna Gorajewska, dyrektor szkoły przedstawiając podejmowane od 20 lat działania wychowawcze inspirowane nauką patrona. Trzeba też podkreślić, że nie tylko na co dzień placówka inspiruje się wskazówkami Jana Pawła II, ale także głosi jego nauki w gminnym środowisku. Od lat organizuje dla młodzieży konkurs recytacji poezji Karola Wojtyły i wiele innych działań. Uwieńczeniem obchodów był wzruszający występ artystyczny uczniów w montażu słowno-muzycznym pod tytułem „20 lat ze świętym Janem Pawłem II” do scenariusza autorstwa Ewy Tabaki, przy współudziale Lucyny Lewkiewicz oraz prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Marzennę Grzymkowską. Uczniowie wykazali się niezwykłym talentem i urzekli publiczność swoim występem. Kolejnym punktem były wystąpienia zaproszonych gości, którzy na ręce dyrektor szkoły Krystyny Gorajewskiej przekazali pamiątki i złożyli serdeczne życzenia. Wszyscy przemawiający goście wyrażali podziw dla osiągnięć, dokonań i działań szkoły, zawarli podziękowania za pielęgnowanie w młodych ludziach najwyższych wartości oraz rozwijanie zainteresowań i pogłębianie ich wiedzy, dzielili się również wspomnieniami dotyczącymi Papieża Polaka. Część oficjalna zakończyła się złożeniem kwiatów przed tablicą pamiątkową, pobłogosławioną przez Papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Ojczyzny 8 czerwca 1999 r.

W budynku szkoły trwała dalsza, już nieoficjalna część, gdzie goście mogli zwiedzić Izbę Pamięci, złożyć pamiątkowy wpis w kronice szkolnej i zostać obdarowani okolicznościowymi pamiątkami związanymi z jubileuszem. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem. W jubileuszu uczestniczyli między innymi oddelegowany przez Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego, Zbigniew Buksiński, wójt gminy Augustów, Ewa Markowska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku Delegatura w Suwałkach, ks. Krzysztof Zubrzycki, redaktor naczelny czasopisma „Martyria”, ks. dr Arkadiusz Orzeł, były proboszcz parafii p.w. Narodzenia NMP w Żarnowie, ks. Dariusz Drężek, obecny proboszcz, Tomasz Tomaszewski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Elżbieta Sierzputowska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów, poczty sztandarowe i dyrektorzy szkół, pracownicy instytucji działających na terenie gminy Augustów, radni, przedstawiciele Rady Rodziców, emerytowani nauczyciele, rodzice oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie serdecznie dziękują Radzie Rodziców, rodzicom, nauczycielom, uczniom i pracownikom obsługi za wszelką pomoc przy organizacji święta. Dziękuję też sponsorom uroczystości: Agnieszce i Mirosławowi Maksimowskim, Beacie i Januszowi Wasilewskim, Emilii Szyperek, Jackowi Klukowskiemu z firmy Transport ciężarowy, budowa i remonty dróg, Centrum Budowlanemu „Eugeniusz Koszewski i wspólnicy”, Jerzemu Granackiemu i Markowi Granackiemu z Mieszalnia Pasz w Netcie, Krystynie i Benedyktowi Kozłowskim z Balt-Yacht’u, Bankowi Spółdzielczemu w Augustowie, Zbigniewowi Rółkowskiemu z Tartaku w Żarnowie Pierwszym, Anna Warcińskiej z kwiaciarni „U Anny”, Małgorzacie Mitros z bargłowskiej firmy „Artykuły do produkcji rolnej”, Agacie Dadurze z firmy Biofeed, Państwo Dzieniszewskim, Krystynie i Grzegorzowi Osińskim i Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe