Papież na Ziemi Augustowskiej 

  • 07.06.2019, 08:27 (aktualizacja 07.06.2019, 08:43)
  • Krzysztof Przekop
Papież na Ziemi Augustowskiej
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1045 roku wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Biegnijmy do kiosków, gdyż najciekawsze teksty zamieszczamy jedynie w wydaniu papierowym. Kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Jest tańsza i dostępna już we wtorek.

Krzysztof Przekop

Dobrze pamiętam początek czerwca 1999r. Byłem wtedy radnym powiatowym. Pamiętam tygodnie przed wizytą papieża Jana Pawła II. Informacje raz że będzie, za chwilę, że jednak tylko w Ełku, potem, że także w Suwałkach. Nie wiem, czy była to zasłona medialna, czy rzeczywiście decyzje były tak skomplikowane. Ważne, iż do wizyty doszło. 9 czerwca 1999r. był dla naszej redakcji dniem pełnym napięć. Nie było szansy, by prywatne media „wkręciły” się w otoczenie Ojca Świętego, musieliśmy zatem szukać innej szansy, by z bliska pokazać pielgrzymkę naszym czytelnikom. A wizyta w Augustowie była pełna niespodzianek. Mieliśmy tajną i potwierdzoną informację, że Karol Wojtyła wsiądzie na statek w porcie żeglugi o godzinie 10. Niestety, tajna informacja okazała się dość powszechnie znana i w porcie zebrał się spory tłum ludzi. Pojawili się dostojnicy kościelni, ale białego stroju nie zobaczyliśmy. Statek z dostojnikami odpłynął, a dziennikarze pozostali z wiedzą, że być może papieża jednak nie będzie. Później dowiedzieliśmy się, że w czasie, gdy pół Augustowa szukało papieża, ten siedział spokojnie na połamanym krzesełku na terenie ośrodka WDW i kontemplował naszą piękną przyrodę. Po 45 minutach nie niepokojonego przez nikogo papieża zabrał statek „Serwy” na rejs do Studzienicznej, a potem do Gorczycy. Do anegdot należy zaliczyć fakt, że krzesło, na którym siedział papież, zniknęło na zawsze jeszcze tego samego dnia. Postanowiliśmy wspomnieć tę wizytę. Mamy dla was tekst Bartosza Lipińskiego, który zebrał relacje świadków tego wydarzenia. Artykuł zatytułowany jest „Papież na Ziemi Augustowskiej”. Rozmawialiśmy także z kapitanem statku „Tryton”.

Krzysztof Przekop
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bogusław Falkowski
Bogusław Falkowski 06.06.2019, 21:54
Jan Paweł II chciał odwiedzić Mikaszówkę ...
Ja
Ja 04.06.2019, 21:54
A mnie jakoś to rusza. O symbole i bohaterów trzeba dbać, trzeba ich wspominać. Dzięki wielkie Przeglądowi za tę pamięć. Szkoda, że władze mają słabszą. A jak ciebie nie obchodzi, to czytaj Pudelka. Tam są same aktualności.
ja
ja 04.06.2019, 21:51
wiadomości z roku 99? :D kogo to obchodzi ?
CCC
CCC 05.06.2019, 05:26
Pracuj nad sobą : D
august
august 04.06.2019, 18:59
Trochę chyba było wiadomo , na plebani w Studzieńcznej ówczesny burmistrz wręczał Honorowe Obywatelstwo Miasta .

Pozostałe