Nowy prezes na trudne czasy

  • 23.05.2019, 12:00 (aktualizacja 23.05.2019, 14:01)
  • Bartosz Lipiński
Nowy prezes na trudne czasy Na zdjęciu: Artur Sofiński.
Chociaż mogłoby to się wydawać niemożliwe, na przestrzeni niespełna roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej „GIGA” pojawił się już trzeci prezes. Ta sytuacja jest pokłosiem przetasowań kadrowych, które dotknęły spółkę w ubiegłym roku. Jednak tym razem można śmiało założyć, że nowo wybrany prezes będzie kierował MPEC-em przez lata. Zwłaszcza, że Artur Sofiński jak mało kto zna największe potrzeby tej spółki.

Bartosz Lipiński

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „GIGA” przez wiele lat było najprężniej działającą spółką w mieście, która generowała zysk i dywidendę do budżetu miasta. Można by pomyśleć, że funkcja prezesa w tak dobrze działającym przedsiębiorstwie jest marzeniem każdego specjalisty. Jednakże dziś obraz spółki nie jest tak kolorowy, jak przed kilkoma laty. Wszystko za sprawą wytycznych Unii Europejskiej, która stawia na dekarbonizację. Przez to gospodarki oparte na węglu muszą ponosić teraz dodatkowe opłaty. Koszty emisji CO2 do atmosfery ciągle rosną, a już obecnie niektórzy uznają je za drakońskie. Dalsze wynikające z tego konsekwencje zdaniem wielu mogą skutkować też wzrostem rachunków. Dlatego przed nowym prezesem spółki MPEC szereg trudnych zadań. Jednym z najbardziej palących celów będzie modernizacja ciepłowni i wymiana źródła ciepła z węgla np. na biomasę. Na trudne czasy nieocenione jest doświadczenie, które niewątpliwie posiada Artur Sofiński. Burmistrz Mirosław Karolczuk podczas ostatniej sesji rady miejskiej zapowiedział wprowadzenie zmian w kwestii miejskiego ciepła, które ma być tańsze i bardziej dostępne. Do konkursu na prezesa MPEC zgłosiło się pięciu chętnych. 28 marca rada nadzorcza podjęła decyzję o powołaniu na to stanowisko A. Sofińskiego. Prezes ma 48 lat, jest absolwentem wydziału mechanicznego Politechniki Gdańskiej o kierunku maszyny i urządzenia energetyczne ze specjalizacją energetyki cieplnej. Od 23 lat jest pracownikiem miejskiej spółki, gdzie był kierownikiem ciepłowni oraz głównym specjalistą do spraw technicznych. Ostatnio był prokurentem MPEC.

*Artykuł ukazał się w 17/2019 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komin
Komin 24.05.2019, 20:06
Przez wiele lat pełnił kierownicze funkcje w MPEC i nic nie zrobił dla modrnizacji ciepłowni miejskiej. To nie jest dobry wybór.
obserwator
obserwator 25.05.2019, 21:38
Komin, pamiętasz jak wyglądała ciepłownia 30 lat temu, chyba jesteś ślepy. To był Złom.
dq
dq 26.05.2019, 10:01
100 lat temu to w ogóle nie było.
Xyz
Xyz 26.05.2019, 16:43
Czfego nie bylo
Edek
Edek 23.05.2019, 09:23
Każdy nowy prezes to wybitny specjalista i obietnica świetlanej przyszłości. A jak będzie tym razem? Pozyjemy, zobaczymy.
Bubu
Bubu 23.05.2019, 09:02
Czy to aby nie ten specjalista, co to niedawno uciekał do Suwałk na Prezesa PEC, ale go tam nie docenili? Z takim fachowcem, który tylko patrzy gdzie by tu dać nogę z Augustowa, bez wątpienia MPEC czeka świetlana przyszłość. Brawo wy!
Xyz
Xyz 25.05.2019, 05:51
Brzydko tak oczerniac ludzi. Pan Sofinski to odpowiedni czlowiek na odpowiednim miejscu Fachowiec z kwalifikacjami i do tego inteligentny.
Bubu
Bubu 26.05.2019, 21:56
Ale, że w którym to niby miejscu oczerniam? Startował do PEC w Suwałkach? Startował. Nie udało się? Nie udało. Sytuacja w MPEC jest trudna? Bardzo. Czy kapitan, który patrzy jak wskoczyć do szalupy przeprowadzi statek przez wzburzone wody? Czy przekona załogę do wytężonej pracy? Śmiem wątpić.
skoczek
skoczek 23.05.2019, 15:05
ten sam

Pozostałe