Z myślą o pacjentach Hospicjum

  • 16.05.2019, 11:30 (aktualizacja 30.05.2019, 14:39)
  • Beata Perzanowska
Z myślą o pacjentach Hospicjum
Wiadomości Powiatowe. 13 maja odbyła się uroczystość przekazania do użytku inwestycji zrealizowanej w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie.

 

W ramach zadania wykonano remont piętra i łącznika budynku przy ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich 17. Dzięki realizacji inwestycji na piętrze utworzono sale dla pacjentów, a w łączniku: salę rehabilitacyjną, kaplicę oraz pomieszczenia administracyjne. Wykonawcą prac była Firma Budowlana Dardom. Realizacja zadania pozwoli na zwiększenie liczby łóżek: o 23 w Zakładzie Pielęgnacyjno – Opiekuńczym i o 5 w Hospicjum Stacjonarnym, dzięki czemu, będzie można starać się o większy kontrakt z NFZ. Fundusze, w wysokości 3,3 mln zł, na remont i modernizację piętra oraz łącznika, pochodziły z dotacji z budżetu Powiatu Augustowskiego.

Uroczystość rozpoczęto odczytaniem dekretu Ks. Biskupa Jerzego Mazura – Biskupa Ełckiego o utworzeniu w SP ZZOD w Augustowie kaplicy pod wezwaniem bł. Hanny Chrzanowskiej. Następnie odprawiona została msza święta koncelebrowana przez księdza dziekana Wojciecha Jabłońskiego oraz księdza prałata Jerzego Owsiankę Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Kolejnym punktem uroczystości było oficjalne otwarcie zmodernizowanego obiektu. Krystyna Wilczewska – Dyrektor SP ZZOD powitała przybyłych gości i przekazała głos Jarosławowi Szlaszyńskiemu – Staroście Augustowskiemu.

– Nie ma większej zasługi niż służba drugiemu człowiekowi, który cierpi i potrzebuje pomocy. Mając tę świadomość Zarząd Powiatu poprzedniej kadencji podjął decyzję, a Zarząd Powiatu obecnej kadencji zrealizował tę inwestycję, po to, żeby zwiększyć liczbę miejsc dla naszych pacjentów, bo osób cierpiących, które wymagają pomocy jest coraz więcej – powiedział starosta Szlaszyński. – W planie są kolejne prace modernizacyjne, ponieważ Pani Dyrektor podpisała już umowę na realizację projektu współfinansowanego ze środków unijnych, w ramach którego zostanie wyremontowane piętro w drugim skrzydle budynku, dodał. Wyraził również podziękowanie personelowi Hospicjum oraz wolontariuszom.

Następnie głos zabrał Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, który w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w działalność SP ZZOD za postawę pełną empatii i zaangażowania oraz ofiarną pomoc bliźnim.

W uroczystości udział wzięli również m.in.: Marzena Juczewska – Zastępca Dyrektora NFZ w Białymstoku, Lilianna Anna Zielińska i Dariusz Żakiewicz – wykonawca inwestycji. W otwarciu uczestniczyli także członkowie Rady Społecznej SP ZZOD poprzedniej i obecnej kadencji. Powiat Augustowski reprezentowali: starosta, wicestarosta – Dariusz Jan Szkiłądź, członkowie Zarządu Powiatu: Marek Dobkowski, Tadeusz Drągiewicz i Waldemar Jedliński oraz Wojciech Protasiewicz – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu.

Po przecięciu wstęgi i poświęceniu przez księdza dziekana Wojciecha Jabłońskiego, uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć zmodernizowany budynek.

Kolejne inwestycje w SP ZZOD ruszą lada dzień. W dniu 14 maja podczas sesji Rady Powiatu w Augustowie Krystyna Wilczewska – Dyrektor SP ZZOD podpisała umowę o dofinansowanie projektu „Wzajemna współpraca na rzecz wzmocnienia zdolności systemu opieki zdrowotnej na pograniczu litewsko-polskim”. Liderem jest Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie, a partnerem litewskim Training center „Dainava” z Drusskiennik. Budżet SP ZZOD wynosi 2,2 mln zł, z czego 1,9 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Interreg V-A Litwa – Polska, a wkład własny w wysokości 335 tys. zł zostanie sfinansowany z budżetu Powiatu Augustowskiego. Projekt będzie realizowany do września 2020 r.

W wyniku realizacji projektu zostanie zakupiony sprzęt medyczny (między innymi aparatura dla pacjentów wentylowanych mechanicznie) i wyposażenie do zakładu leczniczo-opiekuńczego. Ponadto zagospodarowane będzie otoczenie Hospicjum – powstaną tereny zieleni, ciągi komunikacyjne, alejki do spacerowania z pacjentami na wózkach inwalidzkich, zostanie zakupiony i zamontowany sprzęt do ćwiczeń dla pacjentów na świeżym powietrzu, a także wybudowane ogrodzenie i oświetlenie całej posesji.

Ponadto 18 kwietnia br. Dyrektor SP ZZOD podpisała umowę o dofinansowanie projektu „Remont i modernizacja budynku po byłym internacie Zespołu Szkół Zawodowych oraz zmiana sposobu jego użytkowania na zakład leczniczo – opiekuńczy SP ZZOD w Augustowie”, w ramach RPOWP na lata 2014 – 2020. W ramach zadania zostanie wyremontowane piętro wraz z wymianą stolarki okiennej w drugim skrzydle budynku oraz zakupiona i zamontowana będzie winda. Budżet projektu wynosi prawie 2,5 mln zł, z czego 2,1 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE, a ok. 375 tys. zł zostanie sfinansowane z budżetu Powiatu Augustowskiego, jako wkład własny. Projekt będzie realizowany do maja 2020 r.

Red.

 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bomba
Bomba 17.05.2019, 12:45
Ujął mnie udział w otwarciu przedstawicieli NFZ, którzy następnie poinformowali, że nie dadzą do 2022 ani złotówki na działalność tego oddziału i nie ma żadnych możliwości negocjacji tej kwestii ( http://augustow24.pl/info/nfz-… To zwykła głupota, hipokryzja, czy jeszcze coś innego?
szok
szok 17.05.2019, 12:03
za komentarz do super inwestycji niech posłuży poniższy link...
http://augustow24.pl/info/nfz-…
nic dodać nic ująć.. ale flesze były.....


Pozostałe