„Wielka majówka” otrzymała wielkie brawa

  • 10.05.2019, 13:54 (aktualizacja 14.05.2019, 17:32)
  • Beata Perzanowska
„Wielka majówka” otrzymała wielkie brawa Fot. Michał Wasilewski
Opowieść o dwóch młodych ludziach, pragnących wolności i wyrwania się z szarej peerelowskiej rzeczywistości, pomimo upływu lat nadal robi furorę. Przekonać się o tym można było podczas ostatniego pokazu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kinochłon” w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Klub postanowił niektórym przypomnieć, a niektórym pokazać po raz pierwszy „Wielką majówkę” z 1981 roku, w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Po pokazie, co też często się nie zdarza, film nagrodzono gromkimi brawami.

Beata Perzanowska

„Wielka majówka” to film niezwykły. Przypomnijmy tylko, że został nakręcony w 1981 roku i opowiada losy dwóch młodych chłopaków, którzy marzą o wyrwaniu się z peerelowskiej siermiężnej rzeczywistości. Główny bohater, kilkunastoletni Rysiek, w tej roli Zbigniew Zamachowski, ucieka z zakładu opiekuńczego. Włamuje się do willi i okrada jej właścicieli. Z torbą pełną banknotów jedzie do Warszawy, gdzie w dworcowej poczekalni poznaje starszego o kilka lat drobnego hochsztaplera Julka, którego gra Jan Piechociński. Wtedy rozpoczyna się ich pełna przygód podróż ku wolności. Serdecznie polecam ten film ze wspaniałą muzyką Maanamu, kultowymi dialogami i ciekawą fabułą. Zapewne ci, którzy w piątek, 3 maja, udali się do domu kultury na pokaz „Wielkiej majówki” tego nie żałowali. Zresztą było to widać po żywych reakcjach publiczności podczas projekcji, która co rusz wybuchała salwami śmiechu, a w końcowych napisach biła nawet brawo. Słowo wstępu wygłosił Bartosz Świerkowski, prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kinochłon”, który zdradził zebranym, że to nie jedyne spotkanie z polskim kinem lat osiemdziesiątych. Klub filmowy odwiedzi latem kultowy polski aktor, a mianowicie Stanisław Tym, znany z „Misia”, „Rozmów kontrolowanych” czy niezapomnianego „Rejsu”. Spotkanie ma odbyć 9 lipca, ale na razie nie wiadomo jaki film z jego udziałem obejrzy kinochłonowa publiczność. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe