Przesmyk bezpieczeństwa 

  • 20.04.2019, 14:00 (aktualizacja 20.04.2019, 14:20)
  • Bartosz Lipiński
Przesmyk bezpieczeństwa
O Przesmyku Suwalskim w ostatnich latach słyszał chyba każdy. Nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. To strategiczny obszar z punktu widzenia bezpieczeństwa regionu. Na przełomie marca i kwietnia m.in. tam trwały ćwiczenia wojskowe: „BRAMA-19”, realizowane przez Akademię Sztuki Wojennej. W Augustowie 2 kwietnia, odbyła się odprawa mająca na celu skoordynowanie działań służb biorących udział w ćwiczeniach.

Bartosz Lipiński

Przedstawiciele Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Augustowskiego spotkali się z oficerami Akademii Sztuki Wojennej uczestniczącymi w ćwiczeniach. Tematem spotkania było ustalenie zasad współdziałania administracji publicznej z ćwiczącym dowództwem brygady w ramach przygotowania do prowadzenia działań antykryzysowych i obronnych na terenie województwa oraz powiatu. Scenariusz ćwiczeń „BRAMA-19” oparty był na fikcyjnych założeniach tła ćwiczenia, uwzględniających obecne zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, w tym te o charakterze hybrydowym. Spotkanie żołnierzy z władzami powiatu augustowskiego miało na celu przede wszystkim doskonalenie wojskowo-cywilnych procedur działań służących zapewnieniu ochrony i obrony ludności cywilnej oraz zabezpieczenia tzw. infrastruktury krytycznej, np. mostów, sieci energetycznej. W ramach ćwiczeń prowadzono m.in. rekonesanse, w tym powietrzne regionu. We wtorek, 2 kwietnia, odbyła się odprawa w Augustowie. Miał miejsce także krótki briefing prasowy starosty z przedstawicielami wojska.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zagłoba
Zagłoba 20.04.2019, 15:57
"... co siły podległe staroście mogą zrobić na korzyść pododdziałów bojowych, które będą w tym terenie przygotowywać się do obrony obszaru Suwalszczyzny"
Z sił bojowych Starosta będzie mógł liczyć jedynie na miejscowych szkolących się aktualnie w 5 rodzaju sił zbrojnych RP czyli WOT. Nikt poza nimi tu nie zostanie. Ciekawe czemu panowie oficerowie nie wspomnieli, że w razie konfliktu wszystkie oddziały zostaną wycofane w pierwszy możliwy punkt obrony skoncentrowanej, czyli za linię Narwi. Ani suwalscy artylerzyści ani giżyccy "zmechole" - oni dostaną rozkaz odwrotu. Ten teren spisany jest na straty. Ale fajnie jest przyjechać, pomądrzyć się i poklepać po plecach "tak, tak, pamiętamy o was i mamy was na uwadze".
sdv
sdv 21.04.2019, 09:44
Dokładnie. Ohy i ahy jakby co najmniej NATO przenosiło siedzibę do Augustowa. W razie konfliktu to nikt na starostwo oglądać się nie będzie. Poza tym obecne wąskie gardło drogowe będzie zastąpione nowym wąskim gardłem: via Balica i via Carpatia z Białegostoku przez Ełk do Suwałk. Logika nakazuje, żeby Carpatia szła z Białegostoku przez Augustów do Suwałk. Dwa korytarze a nie jeden.
Onufry
Onufry 20.04.2019, 19:42
Jesteśmy przyczółkiem skazanym w razie czego "na pożarcie" ... ku chwale Ojczyzny panie generale

Pozostałe