Świątecznej tradycji stało się zadość  

  • 24.04.2019, 09:32 (aktualizacja 06.05.2019, 15:19)
  • Beata Perzanowska
Świątecznej tradycji stało się zadość
Stroiki, pisanki, palmy, a nawet ikony. To wszystko można było podziwiać podczas finału XVII Powiatowego Przeglądu Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej, organizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie. Prezentacja prac odbyła się w sobotę, 13 kwietnia, w ODK-u.

Beata Perzanowska

 

Na tegoroczną edycję przeglądu wielkanocnej plastyki obrzędowej wpłynęły 104 prace. Wśród nich były stroiki świąteczne, palmy i pisanki. W sobotnie popołudnie twórcy tych dzieł zebrali się w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie, by poznać werdykt konkursowego jury. Licznie przybyłych augustowian przywitała Dorota Bujnowska, kierownik ODK-u.

-Cieszę się, że nasz dom kultury ma udział w kultywowaniu tradycji świątecznej -podkreślała.

Kazimierz Kożuchowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie dodał zaś, że cieszy się, że tak licznie augustowianie wzięli udział w tym przeglądzie.

-W przyszłym roku konkurs osiągnie pełnoletność i mam nadzieję, że tych wspaniałych prac będzie jeszcze więcej -mówił prezes. –Dodam, że tradycja powiatu augustowskiego jest bardzo ciekawa i warto ją kultywować. Gratuluję wszystkim uczestnikom i składam przy okazji najserdeczniejsze świąteczne życzenia.

Prace były rozpatrywane w kilku kategoriach, między innymi oceniano pisanki jednobarwne, wypieki wielkanocne, palmy i stroiki. Jury w składzie Renata Rybsztat i Anna Guzewicz, oceniając prace pod uwagę brało pomysłowość, estetykę, technikę wykonania, rodzaj materiału i nawiązanie do tradycji. Jak wynika z odczytanego podczas sobotniego spotkania komunikatu komisji konkursowej, jej członków najbardziej urzekły pisanki typowe dla naszych okolic, wykonane przez mistrzynie tej sztuki. Natomiast, jak dodało jury, dzieci i młodzi ludzie głównie przygotowali bardziej współczesne stroiki. Jedna praca, ze względu na swoją wyjątkowość wzbudziła szczególne zainteresowanie komisji. Jak przeczytała z komunikatu Dorota Bujnowska „jej odmienność wymyka się jednak ze wszystkich kryteriów oceny”, ale jury postanowiło tę pracę nagrodzić. Jest to pierwsza w historii konkursu ikona autorstwa Katarzyny Markowskiej.

Nagrody w tegorocznym przeglądzie ufundowali: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Augustowie, Miasto Augustów, Starostwo Powiatowe w Augustowie i firma budowlana Skowronek.

Laureaci konkursu:

Kategoria Pisanka jednokolorowa

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe