W kwestii matur nic nie wiadomo

  • 18.04.2019, 10:12 (aktualizacja 06.05.2019, 15:15)
  • Beata Perzanowska
W kwestii matur nic nie wiadomo
Mija drugi tydzień ogólnopolskiej akcji protestacyjnej nauczycieli. Od 8 kwietnia strajkuje 138 pedagogów, co stanowi 73% kadry nauczycielskiej. W związku z tym w większości placówek zajęcia się nie odbywają. Tylko w dwóch szkołach, czyli I i II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie, lekcje są przeprowadzane, ale za pomocą zastępstw. Zbliża się jednak jeden z najważniejszych egzaminów, a mianowicie matury. Jak będzie wyglądał egzamin dojrzałości w świetle strajku? Tego na razie nie wiadomo.

Beata Perzanowska

Cały czas nie ma porozumienia między rządem, a strajkującymi nauczycielami. Strajkujący pedagodzy nie prowadzą lekcji, nie wystawiają ocen i nie uzupełniają elektronicznych dzienników. Sytuacja ta może mocno utrudnić przebieg tegorocznych matur. Egzamin dojrzałości planowany jest na 6 maja, ale by maturzyści mogli do niego podejść powinni najpóźniej do 26 kwietnia otrzymać świadectwa ukończenia szkoły średniej. Jednak by świadectwa zostały wręczone, powinny odbyć się klasyfikacyjne rady pedagogiczne. Z powodu strajku ciała pedagogiczne mogą nie mieć wymaganego kworum. W Augustowie mamy cztery szkoły średnie Augustowskie Centrum Edukacyjne, Zespół Szkół Technicznych, I i II Liceum Ogólnokształcące. W tych placówkach w tym roku do matury ma przystąpić 359 uczniów. Jak informuje Bożenna Kondracka, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Augustowie, co do przebiegu tegorocznych matur na razie nic nie wiadomo, bo sytuacja strajkowa jest bardzo dynamiczna. Najczarniejszy scenariusz zakłada, że matury zostaną przesunięte na późniejszy termin. Mówi się też, że uczniowie mogą powtarzać ostatni rok nauki. Jednak wszystko to na razie hipoteza. Zapewne maturzyści, jak i ich rodzice, mają nadzieję, że matury się odbędą w wyznaczonym czasie i śledzą wszystkie doniesienia w tej sprawie. Jak wynika z naszych informacji, to co się będzie działo w augustowskiej oświacie, zależy od przebiegu ogólnopolskiego strajku i działań rządowych. Ostatni taki strajk środowiska nauczycielskiego miał miejsce w 1993 roku, gdzie część matur się nie odbyła i została przesunięta o kilka dni. Wówczas niektóre uczelnie wyższe przedłużyły okres składania dokumentów. Mamy nadzieję, że w przyszłym, poświątecznym numerze podamy dokładniejsze dane na temat zakończenia roku maturzystów i ich jednego z ważniejszych w życiu egzaminu.

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Onet. Wiadomości
Onet. Wiadomości 23.04.2019, 21:32
Wobec niejasnej formuły spotkania, które zapowiedział na piątek premier Mateusz Morawiecki, kierownictwo ZNP nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu - zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Z kolei Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy przekazał, że nauczyciele przeprowadzą klasyfikację uczniów.
Nauczyciel
Nauczyciel 23.04.2019, 20:34
Jestem z wami uczniowie
🤔
🤔 23.04.2019, 20:00
Ten apel wywołał poważną i merytoryczną dyskusję na Twitterze. Internauci piszą o bonie oświatowym i likwidacji karty nauczyciela.:
Ogólnopolskie rozmowy o edukacji, to start do pracy nad zmianą systemu szkolnego. Sięgnijmy po tych, którzy mają pomysł na POLSKĄ SZKOŁĘ Są tacy! Ostatecznie musi powstać zespół profesjonalistów: profesorów pedagogiki, nauczycieli praktyków, rodziców

—podkreśla Barbara Nowak.

Anna
Anna 23.04.2019, 12:52
Z braku zajęcia w głowach wam się przewraca
https://wpolityce.pl/m/polityka/442859-nowak-matury-musza-sie-odbyc-to-obowiazek-konstytucyjny
https://wpolityce.pl/m/polityka/442859-nowak-matury-musza-sie-odbyc-to-obowiazek-konstytucyjny 22.04.2019, 20:24
Obowiązkiem konstytucyjnym władzy publicznej jest zapewnić obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. Matury w związku z tym muszą się odbyć, uczniowie muszą mieć zagwarantowaną możliwość zdania egzaminów i podjęcia dalszego kształcenia na wyższych uczelniach - podkreśla w informacji przesłanej do portalu wPolityce.pl Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty.
@
@ 23.04.2019, 20:47
Barbara Nowak jest przedstawicielką władzy publicznej. Niech zapewni. Niech wywiąże się z obowiązku. Bo jeśli matury się nie odbędą to władza za to odpowie a nie nauczyciele.
Acha
Acha 22.04.2019, 13:16
20 tysięcy może
Mms
Mms 22.04.2019, 21:08
Pracuj za miskę ryżu.
V
V 20.04.2019, 16:43
Nauczyciele powinni zarabiac 10 tysięcy
NN
NN 20.04.2019, 21:46
Netto 10000 :) :) wtedy idąc prezentowanym tokiem rozumowania i argumentacji osiągną szacunek. Szkoda jednak że jest wielu ludzi którzy zarabiają i więcej ale jakoś szacunku nie mają, np ci których prezentują często na fb strajkujący nauczyciele podając ich wysokie zarobki.. I twierdząc że przez nich nie mają podwyżki. Jak to jest więc z tymi pieniędzmi i szacunkiem?
Popieram strajk nauczycieli
Popieram strajk nauczycieli 21.04.2019, 19:50
Jeśli wartość pracy (wynagrodzenie) spada, to wartość, szacunek i godność zawodu także. Prościej się nie da wytłumaczyć.
Nauczyciele nie dajcie się! Trzymam kciuki za Was, żeby Wam się udało!!!!!!
Ewa
Ewa 19.04.2019, 15:55
Mam pytanie
Czy strajkujacy nauczyciel posyłając swoje dziecko na egzamin nie staje sie łamistrajkiem ?
"Lajki Strajki"
"Lajki Strajki" 20.04.2019, 13:47
Ewo. gorzej gorzej. Podobnie ma się sprawa z posyłaniem dzieci do niestrajkujących przedszkoli...to cała prawda o niektórych strajkowiczach
Ktoś
Ktoś 19.04.2019, 14:46
Wynagrodzenie w górę ale tylko przedszkolankom bo one naprawdę maja chęć do pracy i ciężko pozostali nauczyciele bez komentarza....
A na marginesie to Panie z przedszkola nr 1 już chyba zapomniały że nad ich przedszkolem wisiała chęć likwidacji placówki - teraz same dają argument lokalnym włodarzom - by te chęci realizować i finał będzie taki że nie będzie gdzie wychowywać, chyba, że w placówkach prywatnych ale tam bez profitów jak w placówce publicznej.
Beata
Beata 19.04.2019, 13:39
Maturzyści nie martwcie się. Nic się nie stanie jeśli napiszecie egzamin tydzień później. To nawet lepiej. Jeszcze można wykorzystać ten czas na powtórki. Wspierajcie swoich nauczycieli. Oni teraz tego potrzebują.
Uczeń
Uczeń 20.04.2019, 23:22
Nauczyciele nie martwcie się wspierające swoich uczniów szczególnie maturzystów Oni teraz tego potrzebują. Dobrze że na uczelniach nie zastrajkowali wykładowcy kiedy wy nauczyciele mieliście bronić magisterki prawda?
Sokrates
Sokrates 19.04.2019, 12:59
Gdzie burmistrzowie? Strajk nauczycieli ich nie dotyczy? Nie zauważyłem żadnego oświadczenia, żadnej deklaracji, żadnej nawet wypowiedzi na temat strajku. Chyba chcą rząd naśladować w swojej ignorancji. To jest nasza lokalna wspólnota. Apeluję o udział burmistrza w tym co dzieje się w mieście.
Alojzy Strucel
Alojzy Strucel 19.04.2019, 21:59
Zgadzam się z Tobą Sokratesie, że brakuje tego wsparcia, niestety nie należy się go spodziewać. Oni zachowują się tak jakby za tydzień miałyby być znowu wybory, boją się własnego cienia, żadnego pomysłu na rozwój miasta jeszcze nie zaprezentowali więc raczej nie oczekiwałbym, że okażą tu jakąkolwiek klasę. Zresztą podczas ostatniej sesji RM doskonale było widać podział na tych, którzy potrafią zachować się jak ludzie i na tych, którzy są jedynie załganymi politykierami. Smutne to.
antystrajk
antystrajk 19.04.2019, 11:23
czy większe pieniądze dla oświaty i dla nauczycieli spowodują zmianę w sposobie nauczania i podejścia do uczniów i efektów ? nagle ze słabego ucznia zrobią dobrego??? Wątpię.. a dlaczego.. bo dobry nauczyciel dalej będzie dobry a nauczyciel miernota nie stanie się nagle Einsteinem... to tak jakby lekarzom dać dwa razy więcej kasy i oczekiwać że wyleczą więcej ludzi z raka... tu chodzi w większości tylko o kasę.. zwłaszcza dla miernot... które są w każdym zawodzie... ale równo to było w socjalizmie i jak się to kończy? trzeba wprowadzić jakieś kryteria oceny nauczycieli i na tej podstawie wypłacać wynagrodzenie a nie Karta Nauczyciela bo to jest tragedia... Mój nauczyciel (ka) z matematyki w LO to był ... ach.... na studiach w ogóle nie musiałem na matematykę chodzić żeby mieć piątki (wtedy 6 nie było) .Pozdrawiam Pani Basiu, chociaż ulubieńcem Pani nie byłem... hahaha
fred
fred 18.04.2019, 20:15
A gdzie nasza władza szanowna... w innych miastach, popierają, odwiedzają chociaż informują u nas chyba nie ma strajku taka cisza... WSTYD!!!
Wok
Wok 18.04.2019, 19:34
Maturzyści jesteśmy z wami! Nauczycielom zlikwidujcie kartę nauczyciela!
licho
licho 18.04.2019, 14:41
W II LO nie strajkuje tylko kilku nauczycieli na krzyż to jakie zastępstwa?

Cała nadzieja w ACE i ZST. Mam nadzieję, że się nie cofną!
maturzysta
maturzysta 19.04.2019, 10:52
,,,i dołożą maturzystom. Żenada.
Asia
Asia 19.04.2019, 18:26
Nikt nikomu nie chce dołożyć. Nie po to Ciebie uczyliśmy przez tyle lat. Czy rząd wiedząc od tak długiego czasu o planowanym strajku i nic nie robiąc nie dołożył Tobie? Czy wyraża troskę o te dzieci, które w tym czasie nie uczą się? Nie słyszałam ani jednego zdania na ich temat. Powodzenia na maturze.
Fic
Fic 20.04.2019, 13:58
Asia jak możesz tak manipulować rząd zrobił wszystko aby odbyły sie egzaminy gimnazjalne i 8klasistów !!! Podobnie teraz robi wszystko aby odbyły się matury i na pewno się odbędą. Niestety nauczyciele robią wszystko aby się nie odbyły. Bo "ostatni bastion" w tej grze. Moim zdaniem nauczyciele przesolili temat i teraz już tylko tracą z każdym dniem. Broniarz schrzanił sprawę
Matka ucznia
Matka ucznia 18.04.2019, 13:39
Nauczyciele walczcie dalej!!!! O godność i szacunek!!!
Mamy prawo wiedzieć
Mamy prawo wiedzieć 18.04.2019, 13:16
https://www.radio.bialystok.pl… O co chodzi? Po Rybackiej następne kwiatki z Karolczukiem w tle?????
Uughj
Uughj 18.04.2019, 15:57
Dlaczego w lokalnych mediach nic nie ma na ten temat!?
Jacek
Jacek 18.04.2019, 20:33
To jest ta zapowiadana normalność??????? 🎃
Alojzy Strucel
Alojzy Strucel 18.04.2019, 12:31
Nauczyciele, życzę wam z całego serca, żebyście wytrwali i osiągnęli swoje cele. Pamiętajcie, że na ten bolszewicki rząd może zadziałać jedynie argument siły. Ustąpią dopiero wtedy, kiedy zapali im się pod tyłkiem. Nie zwracajcie uwagi na falę kłamstw i pomyje, które na was wylewają. To ich normalna metoda działania - kłamać, obwinić wszystkich wokół i zarzygiwać ludziom mózgi propagandową sieczką. Trwajcie przy swoim, tylko w jedności i uporze jest Wasza siła. Powodzenia!!!
wiemcomówie
wiemcomówie 18.04.2019, 14:05
Oj Alojzy, Alojzy a miałem Cię za większego demokratę i człowieka kulturalnego. Szkoda.
Alojzy Strucel
Alojzy Strucel 18.04.2019, 19:59
Ważna sprawa wymaga mocnych słów i jasnych deklaracji. Trzeba się zadeklarować czy jesteś po jasnej czy ciemnej stronie mocy. Nie warto stać w rozkroku bo cię kopną w... nie powiem co, podepczą, spluną i pójdą dalej. Pozdrawiam i życzę Wesołych świąt

Pozostałe