Stanie się krakowskim żakiem 

  • 14.04.2019, 09:04 (aktualizacja 06.05.2019, 15:13)
  • Beata Perzanowska
Stanie się krakowskim żakiem
Weronika Chmielewska, uczennica augustowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie zdobyła indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dziewczyna wzięła udział w konkursie wiedzy o Jagiellonce i od października tego roku będzie studiować na wydziale historii najstarszej uczelni w Polsce.

Beata Perzanowska

 

Weronika Chmielewska uczy się w trzeciej, maturalnej klasie II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie. Dziewczyna angażuje się także w działalność Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Wielokrotnie też, z sukcesami brała udział wielu ogólnopolskich, i nie tylko, konkursach historycznych i polonistycznych. W tym roku Weronika wzięła udział w 23 Konkursie Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas finału zmagań, które odbywały się w połowie marca w Krakowie, stanęła do rywalizacji z 123 rówieśnikami z całej Polski, a nawet świata, gdyż w zmaganiach brali też udział uczniowie polonijni. Eliminacje odbywały się w Krakowie, Warszawie i Londynie. Warto wspomnieć, że krakowski konkurs organizowany jest od 1996 roku i jego celem jest przybliżenie młodym ludziom historii polskiej i europejskiej oświaty poprzez historię najstarszej polskiej uczelni. Przygotowywania do zmagań nie należały do najłatwiejszych.

-Do pierwszego etapu konkursu przygotowywałam się miesiąc. W tym czasie pisałam też próbną maturę i to był naprawdę intensywny czas -zdradza Weronika Chmielewska. -Prawie dwa tygodnie spędziłam na samym czytaniu czterech książek i do tego 12 miesięczników przygotowanych przez uniwersytet. Mnóstwo czasu spędziłam na pozyskiwaniu informacji w innych źródłach. Wertowałam strony internetowe, a nawet opinie studentów i ludzi, którzy brali udział we wcześniejszych edycjach tego konkursu.

Historia krakowskiego uniwersytetu jest naprawdę bardzo bogata i sięga średniowiecza, konkurs więc obejmował okres od 1364 roku do teraz. Jak mówi Weronika Chmielewska, wiedzy do przyswojenia było mnóstwo, a utrudnieniem był fakt, że mimo podania obowiązkowych pozycji, uczestnicy konkursu nie wiedzieli z jakim okresem historycznym przyjedzie im się zmagać.

-Pierwszy etap konkursu dotyczył Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas I wojny światowej. W drugim etapie otrzymaliśmy pytania z okresu II wojny światowej -informuje uczennica II LO w Augustowie. -Pytania były bardzo różnorodne, od łatwych, po bardzo trudne, gdzie naprawdę trzeba było się wykazać szczegółową wiedzą. Jednym z najbardziej zaskakujących i najłatwiejszych pytań było zapytanie o to, który papież wydał zgodę na utworzenie krakowskiej uczelni. Dodam, że był to Papież Urban V. Najtrudniejszym pytaniem zaś było podanie nazwisk profesorów, którzy przeżyli akcję Sonderaktion Krakau i rozgłosili ją w Europie Zachodniej. Sonderaktion Krakau to niemiecka akcja pacyfikacyjna uczonych, która odbyła się 6 listopada 1939 w Krakowie. Podczas jej trwania zatrzymano 183 profesorów. Część z nich trafiła do obozu koncentracyjnego.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe