Nie słychać dzwonka

  • 09.04.2019, 18:30 (aktualizacja 09.04.2019, 18:37)
  • Krzysztof Przekop
Nie słychać dzwonka
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1037 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Trzeba koniecznie udać się do kiosku, gdyż najciekawsze teksty zamieszczamy jedynie w wydaniu papierowym. Niestety zdarza się, że otrzymujemy nieuzasadnioną krytykę, tylko dlatego że ktoś przeczytał zajawkę internetową naszych tekstów. Kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Wersja elektroniczna dostępna jest już we wtorek.

Krzysztof Przekop

Konferencja „Augustów za lat 20. Szanse i zagrożenia” miała miejsce 16 marca. Co tydzień publikujemy relacje z kolejnych paneli dyskusyjnych. Na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl można znaleźć pełne nagrania wideo z panelu młodzieżowego, poświęconemu kulturze, a w poniedziałek opublikujemy relację z niezwykle ciekawego panelu o edukacji. W tym numerze polecam relację Bartosza Lipińskiego podtytułem „Nieuchronna rewolucja w szkole”. Zbieg okoliczności sprawił, że nasza relacja z konferencji wpisuje się w narodową, gorącą dyskusję o przyszłości edukacji. We wtorek, gdy piszę te słowa, trwa strajk nauczycieli, kolejne rozmowy z rządem nie przynoszą efektów. Nauczyciele zarabiają za mało. Ale to może o sobie powiedzieć wiele grup zawodowych, lekarze, pielęgniarki, urzędnicy sądowi, samorządowcy od najniższego do najwyższego szczebla i wiele innych grup opłacanych z budżetu. Jednak nauczyciele zostali obciążeni niepewnością, wynikającą z reformy oświaty. Jestem osobą od wielu lat czynnie związaną z oświatą. I jest mi wszystko jedno, czy gimnazja są, czy nie. Ale bałaganu, który wprowadziła pani minister Zalewska, wybaczyć nie mogę. A tylu ją ostrzegało. Gdyby chodziło tylko o pieniądze, nauczyciele wytrzymaliby jeszcze wiele miesięcy, a tak czara goryczy się przelała. Życzę nauczycielom, by wytrwali w walce o swoje. Bo jak nie wytrwają, co powiedzą swoim uczniom? Walczcie o swoje, nie dajcie się przeciwnościom, wyznaczajcie sobie ambitne zadania, miejcie własne zdanie?

Tymczasem zapraszam do lektury tekstu Beaty Perzanowskiej „Nie słychać dzwonka”.

 

Jeśli pamięć mnie nie myli, nigdy nie było w Augustowie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, zwołanej przez opozycję. To znakomite narzędzie w rękach opozycji, do skłonienia rządzących by wysłuchali racji innych radnych. Koalicja Obywatelska skorzystała z tego prawa. Temat ważny i niekosztowny. Chodziło o 400 tysięcy złotych na oświetlenie ulicy Wojska Polskiego. Umówmy się, że ani dla miasta, ani dla powiatu nie są to wielkie pieniądze. I moim zdaniem, nie o pieniądze tu chodzi. A mieszkańcom też nie chodzi o pieniądze, ale ładną ulicę chcieliby mieć. O sesji napisał Bartosz Lipiński. Zapraszam do lektury tekstu „Pierwsza nadzwyczajna sesja w historii”.

„Bałagan nad Neckiem” to tytuł tekstu Beaty Perzanowskiej, ale też proste stwierdzenie faktu. Nie umiemy sobie poradzić ze sprzątaniem. I tu chyba chodzi o pieniądze. I o straż miejską. Jej brak będzie się odbijał czkawką coraz częściej. Bez straży burmistrz może prosić i apelować. To wprawdzie nic nie kosztuje, ale ma zerową skuteczność. Coś z tym trzeba zrobić państwo radni.

Od 2017 roku piszemy o braku choćby jednego kąpieliska w turystycznym Augustowie. Przed laty kąpielisk było blisko dwadzieścia. Rok temu żadnego. Wynika to ze zmiany prawa, a tym samym zwiększenia kosztów. Ale żeby miasto, które obok Zakopanego i Sopotu jest symbolem polskiej turystyki, nie miało kąpieliska, to ciekawe rozwiązanie marketingowe. O planach na ten rok piszemy w artykule „Uchwała wstydu według opozycji”.

Piszemy o sporcie, o seniorach, o Przesmyku Suwalskim.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

 

 

 

 

 

 

 

Krzysztof Przekop
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (61)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Julia
Julia 18.04.2019, 16:40
Szkoda, że przyszło mi żyć w społeczeństwie, które promuje kłamstwo a nie prawdę, w społeczeństwie, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem...
ja
ja 12.04.2019, 12:01
Nauczyciele! Poczytajcie te wpisy, pooglądajcie tv i zobaczcie jak wiele osób (nie tylko władza) Was nie szanuje. Jeśli się cofniecie to nie będą Was szanować jeszcze bardziej. Będą się z Was śmiać. Nie ustępujcie.
Tylko tyle
Tylko tyle 12.04.2019, 06:58
Zlikwidować kartę nauczyciela!
nauczyciel
nauczyciel 16.04.2019, 16:48
Jestem za. Chcę pracować od 7.00 do 15.00. Spotkania z rodzicami i szkolne wycieczki realizować w tym czasie, także szkolenia i rady pedagogiczne. Po tych godzinach nie przyjmować telefonów i sms-ów od rodziców, a na urlop pojechać we wrześniu. Pozdrawiam serdecznie
urzędnik
urzędnik 17.04.2019, 10:28
Rozwiązaniem jest robienie intensywnych szkoleń nauczycielskich oraz rad pedagogicznych w czasie ferii świątecznych bożonarodzeniowych i wielkanocnych w godzinach pracy urzędu miejskiego czy starostwa a więc od 7.30 do 15.30 w Wigilię i Sylwestra za zgodą organu prowadzącego do 14.00 a także w dni ustalone urzędowo jako wolne od nauki. Wtedy też powinny odbywać ewentualne wycieczki ale wyłącznie jednodniowe po okolicy szkoły.do której uczęszczają uczniowie.Urlopy w wymiarze 26 dni jak wszyscy pracownicy zgodnie z planem urlopów. Też pozdrawiam serdecznie.
zzz
zzz 18.04.2019, 15:25
Wycieczki najlepiej wokół szkoły...
Rodzic
Rodzic 19.04.2019, 09:07
Jest rada rodziców, jest samorząd uczniowski jeśli faktycznie chcą wycieczki to pomogą zorganizować, opiekę też rodzice mogą zapewnić, albo przynajmniej wymiernie wspomóc. W szkole nr 6 rodzice jeździli jako opiekunowie na wycieczki szkolne, i wszyscy byli zadowoleni. Rodzice też, że mogą pomóc. Ja przynajmniej tak. Dla mnie to była przyjemność. Pamiętam te wyjazdy :)
urzenik 2
urzenik 2 18.04.2019, 12:13
Popieram. Oczywiste, kodeks pracy, godność, równość, sprawiedliwość i braterstwo. Prawa specjalne czyli przywileje oraz wolności jednych nie mogą naruszać praw podstawowych czyli konstytucyjnych innych obywateli.
zzz
zzz 18.04.2019, 15:27
Naruszają? Które? Za realizację prawa do nauki odpowiada minister, a nie nauczyciel...
wiemcomówie
wiemcomówie 17.04.2019, 09:16
Nauczycielu. Nikt nie zmusza do organizowania wycieczek. To inicjatywa wynikająca z potrzeby pedagoga, uczniów i ich rodziców.. Mam nadzieję, że po okrągłym stole zapowiadanym przez rząd zwiększy się pensum nauczycielskie, wymiar urlopu taki jak dyrektorzy szkół 35 dni(przywilej , bo inne zawody mają 26 dni) udzielane zgodnie z planem urlopowym, wymiar wynagrodzenia uzależniony od sukcesów pedagogicznych z powierzonymi uczniami( np.mierzonych wynikami uzyskiwanymi na sprawdzianach, w tym sprawdzianach zewnętrznych, liczbą laureatów konkursów i olimpiad,dobrą, wymierną i efektywną pracą na rzecz szkoły i rady pedagogicznej). Wierzę, że strajki nauczycielskie doprowadzą do normalności w oświacie.
belfer
belfer 18.04.2019, 15:30
Chyba nie wiesz, co mówisz. Moje postanowienie od dzisiaj to: kreda, tablica, żadnych wycieczek, żadnego poprawiania ocen i zajęć wyrównawczych po godzinach, żadnych projektów, bo wszelkie innowacje to była tylko moja dobra wola. Ale jak nie potrzeba, to nie.
Darek
Darek 11.04.2019, 21:58
"Życzę nauczycielom, by wytrwali w walce o swoje. Bo jak nie wytrwają, co powiedzą swoim uczniom? Walczcie o swoje, nie dajcie się przeciwnościom, wyznaczajcie sobie ambitne zadania, miejcie własne zdanie?"- mam takie samo zdanie.
belfer
belfer 18.04.2019, 15:31
Dzięki
Prowokacja
Prowokacja 11.04.2019, 21:10
Prowokacja niemalże w każdym komentarzu. Działania zawsze te same, gdy jakaś grupa zawodowa strajkuje. Tak samo było z pielęgniarkami. W interesie rządzących jest skłócić od wewnątrz grupy zawodowe. Dlatego na forach coraz więcej płatnych hejterów podaje się za nauczycieli lub rodziców i wyśmiewa grupy strajkujące. Nie dajcie się prowokacji.
yyy
yyy 12.04.2019, 08:04
ale cie popierdzieliło za przeproszeniem - ty wszędzie spiski widzisz ? co pisiory wynajmują kogoś by to pisał? w takim Augustowie? A może po prostu społeczeństwo ma takie samo zdanie jak oni a nie jak nauczyciele
zzzzz
zzzzz 12.04.2019, 09:41
Na tym polega trolling i tu nie ma znaczenia Augustów czy inne miasto . Otwórz portale innych miast i jest to samo bo to jest zmasowana akcja ..to nie spiskowa teoria ..to real . Na takie akcje warto wydawać pieniądze i to grube.
znja proporcje mocium panie
znja proporcje mocium panie 19.04.2019, 09:18
Macie chyba hopla na swoim punkcie, nie możecie przyjąć do wiadomości, że bardzo wielu rodziców i uczniów jest przeciwnych strajkowi podczas egzaminów ?? Myślicie, że potrzeba ich opłacać? Pycha pomieszała wam proporcje. Po każdym przeprowadzonym egzaminie dołącza kolejna grupa, która już nie obawia się pisać co myśli. Przekonacie się po maturach. Maturzyści już protestują jawnie. Nie ma znaczenia czy Augustów czy inne miasto, ludzie mają podobne odczucia
Konstytucja konstytucja
Konstytucja konstytucja 11.04.2019, 20:30
Rodzice podadzą do US kwoty wydatków jakie ponieśli na korepetycje u strajkujących na przygotowanie do matury. Jeśli dzwonek szkolny nie zabrzmi w przyszłym tygodniu a nadzieci w szkołach średnich nie będą miały wystawionych ocen i klasyfikacji w terminie przewidzianym prawem. Niektórzy rodzice są gotowi wnieść pozwy do sądu.
Ona
Ona 18.04.2019, 15:56
A kysz, trolu jeden. Będziesz zastraszał nauczycieli? Strajk jest legalny. Młody nauczyciel zarabia w szkole mniej od sprzątaczki. Tobie to pasuje? Ciekawe co sam robisz zawodowo......
brawo
brawo 18.04.2019, 15:47
Popieram. Ale zwracam uwagę, że pozwanym może być jedynie rząd RP, bo to on odpowiada za realizację edukacji. A jak się zachowuje, każdy widzi.
Ala
Ala 18.04.2019, 10:43
No i teraz rodzice sami będą edukować swoje tępe pociechy
Jimi
Jimi 18.04.2019, 17:09
Może i lepiej. Znieść kartę naczyciela znieść obwody. Bon na edukację który idzie za uczniem do szkoły. Slabe szkoły zatrudniające słabych nauczycieli nie przetrwają. Słabych nauczycieli nikt nie będzie zatrudniał. Rynek zweryfikuje jakość usług edukacyjnych. Dobrzy będą mogli wkońcu dobrze zarabiać
nauczyciel
nauczyciel 18.04.2019, 19:35
Za pięć, góra - sześć lat połowa obecnie pracujących nauczycieli odejdzie na emeryturę. Problem z głowy? A młodych, chętnych, ambitnych nie widać na horyzoncie. A swoją drogą żal, ze tak wielu tu piszących nie miało szczęścia spotkać na swojej drodze dobrego nauczyciela...
Santiago
Santiago 16.04.2019, 20:22
I bardzo dobrze!
ef
ef 11.04.2019, 20:47
Gdyby tak się stało to spora grupa by siedziała w anclu za przestępstwo skarbowe, bo te kwoty nie są małe. Jedynie ksiądz może brać ile wlezie. Są przecież rózni i równiejści w narodzie.
Pogłówne normalnie
Pogłówne normalnie 11.04.2019, 22:13
Ksiądz to przynajmniej ryczałt płaci do US. Naliczane od ilości mieszkańców w parafii.
to jest nienormalne w państwie świeckim
to jest nienormalne w państwie świeckim 12.04.2019, 09:14
19 miliardów złotych rocznie kosztuje państwo Polskie utrzymanie KK . 19 000 000 000 ..jakby komuś było mało płacimy za straszenie nas piekłem i ewentualne życie w niebie jak się wkupimy w łaski tych . Za taką kwotę kupujemy mrzonki bo "po drugiej stronie" już nie ma reklamacji ..bo nic nie ma
Meridion
Meridion 11.04.2019, 17:33
Sąsiadka nauczycielka 3-5 godzin w szkole, a później non stop do 20:00 korepetycje, bramka od podwórka się nie zamyka, jej buzia też. Kolega ma żonke nauczycielke i mówi: ma 4.000 na rękę, drugie tyle z korepetycji. Sam nie wiem o co w tym chodzi.
nie dla trolli
nie dla trolli 16.04.2019, 22:49
Ile ci trollu płacą za powielanie takich bredni
xxx
xxx 16.04.2019, 16:51
trzeba było być nauczycielem, a nie podglądać sąsiadkę i zazdrościć
Daniel
Daniel 11.04.2019, 19:35
O mamonę za każdy post.
Daniel
Daniel 11.04.2019, 10:40
Jak tak ciężko pracować w placówce publicznej to zawsze można przejść do prywatnej ewentualnie zmienić zawód - ale domyślam się że to jest niedopuszczalne bo tam nigdzie nie ma karty nauczyciela. Przypominam wszystkim nauczycielom, że pensje maja z naszych podatków i żeby wam dać trzeba komuś zabrać - być może bym was popierał ale sposób i termin strajku jaki wybraliście uwłacza temu zawodowi jaki wykonujecie i który kiedyś był szanowany a z którego wy sami zrobiliście zawód niższy rangą niż bycie rolnikiem. Szkoda mi tylko tych nauczycieli którzy są z powołania i którzy wykonują ten zawód z pasją - ale takich jest naprawdę mało. Mam pytanie - dlaczego nie strajkujecie w wakacje przecież za lipiec i sierpień też dostajecie wynagrodzenie? dlaczego nie zrobicie tego strajku we wrześniu nie przychodząc od 1.09 do szkoły? kogo ten wasz strajk ma dotknąć? rząd? czy rodziców i dzieci? wybraliście termin w którym odbywają się egzaminy i oczekujecie wyrozumiałości od uczniów i ich rodziców tych samych których na zebraniach nazywacie "roszczeniowymi". Was mogą popierać tylko naiwniacy którymi manipulujecie., osoby mające w rodzinie nauczyciela bądź wszyscy będący po prostu przeciwko obecnie rządzącej ekipie - bo gdzie byliście jak rząd PO PSL zamroził wam wynagrodzenia na czas swoich rządów - to obecna ekipa daje wam 25% podwyżki i waloryzację wynagrodzeń tamci dali 0% ale wtedy nie strajkowaliście i stąd moje przekonanie, że robicie to z polecenia Broniarza a on to robi z pobudek politycznych bo mamy wybory!
Xyz
Xyz 11.04.2019, 15:39
Danielu dużo pogardy masz do ludzi. Rolnik wg ciebie to gorszy, niższy rangą? Od kogo? Od Ciebie? Jak wysoka jest twoja ranga? Pamiętaj że nie tylko ty płacisz podatki. Nauczyciel też- na twoje 500+, na krowy i świnie ....Kibicuje nauczycielom!!! Wytrwajcie !!!! Nie zmarnujcie tego! Od Was może się zacząć coś czego szczęśliwy finał moze być jesienią. Dość pogardy dla ludzi, dość dzielenia społeczeństwa...
Dziś
Dziś 18.04.2019, 07:12
Szczęśliwy finał? I wszystko jasne o co chodzi - nie chodzi o szkołe,tylko o POlitykę.Dlatego też jestem MUREM ZA RZĄDEM M.MORAWIECKIEGO i Zjednoczoną Prawicą! Oni realizuję polityke dla dobra każdego z nas,a wy tylko swój czubek nosa widzicie i nachalnie narzucacie to społeczeństwu.
Artysta malarz
Artysta malarz 10.04.2019, 18:59
Główna ulica niepotrzebna, dworzec autobusowy niepotrzebny, dworzec kolejowy niepotrzebny, postiv niepotrzebny, kąpieliska niepotrzebne, straż miejska niepotrzebna. To co potrzebne?
hahaha
hahaha 16.04.2019, 16:52
remont basenu niepotrzebny...
gfd
gfd 11.04.2019, 17:25
Kononowicz je poczebny!
Artysta
Artysta 11.04.2019, 10:34
Macdonald , park na lipowcu , sudzieniczna ni i moze uda sie pare 100 m uliczek wyasfaltowac no o i oczywiście Rybacka i jej zagospodarowanie bo juz przy molo radiowej trójki to po co jak tam nic nie jest organizowane nawet miejski dom kultury wypadł z tego rocznej inwestycji i miejskie przedszkole bo po co???!!!!
pędzel
pędzel 10.04.2019, 21:00
wernisaż ;))
Rodzice i uczniowie
Rodzice i uczniowie 10.04.2019, 15:46
Dziękujemy wszystkim dyrektorom i nauczycielom oraz innym osobom dzięki którym dziś odbył się egzamin w gimnazjach. Bardzo bardzo dziękujemy . Mamy nadzieję że egzamin w dniu jutrzejszym również przebiegnie bez zakłóceń.
niestrajkujebomyślę
niestrajkujebomyślę 11.04.2019, 08:18
Fajnie. że rodzice to doceniają. Mam nadzieję, że jest ich dużo.
Autochton
Autochton 10.04.2019, 15:33
Jak długo uczyć się trzeba aby zrozumieć co to jest hejt? Mam nadzieję, że Turysta to jednak nie nauczyciel. Z drugiej strony, kiedy czytam wpisy w rodzaju tego z nickiem Turysta, utwierdzam się, że postulaty co do wysokości podwyżki nie są wygórowane ;)
Poniższe definicje już były przytaczane na forach gazety dot. strajku
1)Słownik języka polskiego PWN
hejt «obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie»
https://sjp.pwn.pl/slowniki/he…
2) W sposób napastliwy i używając tzw. mowy nienawiści (nazwa pochodzi od spolszczenia angielskiego słowa hate) krytykuje daną rzecz lub osobę (najczęściej publiczną). https://pl.wikipedia.org/wiki/…
sc
sc 11.04.2019, 17:27
Prawie jak ten radny chorowity były.
Niedouczony
Niedouczony 11.04.2019, 10:36
Wykład nauczyciela dla niedouczonych
Turysta
Turysta 10.04.2019, 14:15
Pochwalić! Hejt się jakiś inteligentny zrobił. Zmiana agencji? Wyszło, że chamstwo na nauczycieli nie działa? No tak, to rzeczywistsze nie wasz elektorat.
Belfer
Belfer 10.04.2019, 10:18
Niech będzie pensum 24 godziny przy tablicy i 16 poza nią. Pełne 40 godzin. Żadnych Kart Nauczyciela. Jak każdy pracownik wymagam: stanowiska pracy z pełnym wyposażeniem do jej wykonywania, godzin pracy w wymiarze max. 8 dziennie od 8:00 do 16:00. Rady, wywiadówki, obróbka sprawdzianów i przygotowanie do zajęć w tym czasie. Urlopu na żądanie i wypoczynkowego kiedy chcę, także w środku semestru. Szkolenia na koszt pracodawcy i tylko w czasie godzin pracy. Na wycieczki niech zatrudniają specjalistów: animatorów, przewodników, ochroniarzy. Ja mam wolne, jestem po pracy. Telefon służbowy do rozmów z rodzicami i samochód służbowy na dojazdy na nauczanie indywidualne. Pensja adekwatna do wymaganych kwalifikacji - minimum jak prawnik lub lekarz. Sprawy wychowawcze niech ogarnie specjalista psycholog. Ja jestem po pracy. Wymagam laptopa (dziennik elektroniczny), drukarki z przydziałem tonera i papieru (sprawdziany i analizy), skanera (archiwizacja dokumentów i ich udostępnianie rodzicom i uczniom). Osobisty stolik do pracy, gdy nie jestem na lekcji. Wyciszony, żeby nie przeszkadzać innym. Pracownie lekcyjne zgodne w pełni z wymogami BHP i wyposażone w 100 procent tego, co wymaga program nauczania. Nie chcę nic kupować za swoje pieniądze do pracy.
Dacie mi to?
;0
;0 10.04.2019, 14:04
Oto rozumienie świata po nauczycielsku
1/Urlopu kiedy chcę :)) dobre ... tylko 4 dni są na żądanie czyli "kiedy chcę" pozostałe zgodnie z planem urlopowy wypracowanym / ustalonym w zakładzie pracy. W dobrych okolicznościach można dostać urlop w innym czasie jeżeli to nie koliduje z obowiązkami droga pani, a o tym czy koliduje decyduje przełożony i pracodawca.
2/Pomoc psychologiczna i pedagogiczna nie jest tożsama z pracą wychowawcy. Wychowawstwo to inne zadania.
3/ prawnik zarabia różnie. W zależności gdzie pracuje i co potrafi takie dostaje wynagrodzenie- nie ma ustalonej pensji przez rząd jak nauczyciele. Prywatna porada u prawnika kosztuje jak korepetycje u jednego 50 zł u drugiego dużo więcej w zależności jaka ma renomę.
4/ Zarobki lekarzy nie są jednakowe jak u nauczycieli, zależą od specjalizacji, stażu pracy i miejsca, w którym pracują. Najmłodszy lekarz rozpoczynający pracę, za 160 godzin przepracowanych miesięcznie w szpitalu dostaje 2200 złotych na rękę,
Nauczyciele też zarabiają różnie 80 % to dyplomowania ci jeśli maja ponad 18 po kilka nadgodzin tygodniowo, często mają 3000 -4500 do wypłaty.
5/ osobisty stolik wyciszony by nie przeszkadzać innym :) ludzie pracują umysłowo i koncepcyjnie w pokojach kilku lub wielo-osobowych i nie przeszkadzają sobie bo zachowują się odpowiednio. Czyli cicho. Pokój pracy to nie pokój socjalny w którym sie rozmawia i pije kawę.
6/ co do samochodów służbowych i telefonów zostawię to do oceny wszystkich tych z budżetówki, którzy pracują z klientem, petentem dzień w dzień po 8 lub nieraz i więcej.
Państwo nauczyciele życzeniowo wybierają sobie co pasuje z sektora biznesowego i budżetowego. Chcieliby bezpieczeństwa pracy i gwarantowanych pensji typowych w budżetówce i benefitów gadżetowych typowych dla biznesu korporacyjnego lub opartego na handlu np Przedstawiciel handlowy
Pola
Pola 18.04.2019, 15:24
O tu ktoś zęby zjadł na pracy w oświacie? czy gawędziarz powtarzający jakieś frazesy a resztę sobie dopowiadający???
Belfer
Belfer 10.04.2019, 15:50
Ale ja chętnie będę siedzieć w szkole od 8 do 16, ale potem jestem po pracy i niczego więcej proszę nie oczekiwać. Żadnych wycieczek czy biwaków, bo nie dość że odpowiadam za rozwydrzoną (i źle wychowaną w domu) młodzież 24 h/ dobę, nawet gdy zamiast spać pije lub wychodzi na miasto, to wolny czas chcę poświęcić rodzinie. Do domu nie zabieram żadnej roboty (klasówki, pomoce), więc muszę mieć stanowisko do skupionej i wyciszonej pracy w szkole. Pokój nauczycielski, gdzie przewala się 40 osób takich warunków nie stwarza. Jeśli wymaga się ode mnie stosowania technologii informacyjnych i dziennika elektronicznego to muszę mieć służbowego laptopa, skaner, dostęp do drukarki a nie ustawiać się w kolejce do komputera. Za dojazdy na koniec miasta (naucznie indywidualne) mam płacić z własnej kieszeni? Zarabiając 2300 zł?
W krajach, w których nauczyciele mają wyższe pensum, tak właśnie jest.
rikitikitak
rikitikitak 11.04.2019, 08:43
Drogi belfrze. Widzę, że pochodzisz z pokolenia młodych, roszczeniowych przedstawicieli naszego miasta i ostro się zagalopowałeś. Szkoły, które wprowadziły system dziennika elektronicznego mają wyposażenie komputerowe w każdej sali lekcyjnej, pokoju nauczycielskim, bibliotece, z którego możesz skorzystać. Każdy dyrektor może w zasobach lokalowych szkoły urządzić ryjec(sala cichej nauki w akademikach) na prace poza lekcyjne. Z oszczędności wynikających ze zwiększenia pensum ekwiwalent na dojazdy na zajęcia indywidualne jak za delegacje od kilometra.. Jak większość nauczycieli nie wiesz nawet, że wypłaca się nauczycielom pieniądze na doskonalenie zawodowe a podział środków odbywa się dwa razy w ciągu roku. Miesiąc urlopu, 40 godzin pracy, wynagrodzenie zróżnicowane w zależności od sukcesów podopiecznych. Pasuje?
aga
aga 18.04.2019, 15:32
A o jakich sukcesach, laureatach ma mówić pani ze świetlicy, osoba pracująca z dzieciakami opóźnionymi intelektualnie, logopeda?... Zasoby lokalowe?! W szkołach nie ma gdzie wejść z dziećmi czasem na zajęcia pozalekcyjne. Każdy widzę mądry, znawcy systemu edukacji, bo w szkole się uczyli. To tak jak z tym panem co miał zostać dyrektorem szpitala i pytany o kompetencje powiedział "dużo chorowałem". Pojęcia nie macie o realiach szkół, więc dowiedzcie się albo zamilczcie. Ciekawe czy byście te bzdury pisali, gdyby trzeba było się podpisać lub umieścić zdjęcie...pewnie by i mądrość przeszła
Aga 2
Aga 2 18.04.2019, 20:41
No i ty ago tutaj twarzą nie świecisz ani nazwiskiem i też ciekawe czy mądrość i odwaga nie przezłyby ci jakby trzeba byłoby się podpisać ;);)
wiemcomówie
wiemcomówie 11.04.2019, 10:56
Szanowny belfrze nie siedzieć w szkole tylko uczciwie, solidnie, efektywnie z pożytkiem dla uczniów i środowiska PRACOWAĆ. Zrozumiano.
LOL
LOL 11.04.2019, 21:12
...czepianie się słówek to oznaka kompleksów niższości.....
OK
OK 11.04.2019, 09:07
Wszystkie godziny pracy nauczyciela dokumentowane kartą pracy.
Życie to nie je bajka
Życie to nie je bajka 10.04.2019, 20:59
A miej sobie to, a nawet zarób 5 tysięcy na rekę, a wybitny nauczyciel mający laureatów olimpijczyków nawet 7 tys na rękę. Ale nie przesadzaj, jak to ktoś tu napisał znaj proporcje mocium panie. Zestaw urządzeń biurowych na jednego człowieka to przesada, zazwyczaj w biurach jeden na kilku, jedynie komputer ma każdy. Nie musisz mieć służbowego laptopa ;) naprawdę nie, może być komputer stacjonarny cha cha, tym bardziej, że nie w twojej wizji nie będziesz zabierać pracy do domu, zatem po co laptop przenośny. Tym bardziej że pracownia ma być wyposażona maksymalnie we wszystko więc i sprzęt. ;) Pokój nauczycielski powinien służyć do pracy, powinien być podzielony na odpowiednią ilość stanowisk roboczych wyposażonych w komputery. Wysoka kultura nauczycieli zapewni wysoką kulturę pracy w pokoju pracy i ciszę jak w bibliotece. :) Dodatkowo powinien być pokój socjalny odpowiedniej wielkości do ilości zatrudnionych nauczycieli. Ludzie dojeżdżają do innych miast do pracy po 30 km, a niektórzy dalej i płacą ze swoich kieszeni. Dojeżdżający pracownicy mają trochę wyższe koszty uzyskania przychodu, co obniża płacone przez nich podatki dochodowe. To jest ok. Życzę uzyskania jak najszybszego porozumienia i zakończenia strajku. Choć z tobą Belfrze fajnie się dyskutuje bo masz coś do powiedzenia, nie tylko emocjonalne występy lub inwektywy. Naród nie życzy źle nauczycielom swoich dzieci, ale trzeba znać proporcje mocium panie. Polska to nie Islandia oj nie
Belfer
Belfer 11.04.2019, 11:59
Streszczając: niech będzie zestaw urządzeń na kilku. Ale niech będzie. Niech będzie komputer zamiast laptopa. Ale niech będzie dla KAŻDEGO osobny. Niech będą materiały na pomoce naukowe (papier, karton, mazaki itp.), bo dlaczego mam je kupować z własnych poborów? Żadne karty pracy nie są potrzebne, skoro mam siedzieć w szkole od 8 do 16. I ani minuty więcej (zebrania z rodzicami i posiedzenia odbywające się po 16 ekstra płatne), żadnych wycieczek i biwaków, żadnych szkoleń po pracy.
Pensum jak w innych krajach, to warunki też. I pełna zgoda.
UFF...
UFF... 11.04.2019, 13:46
Szanowny Belfrze, czy poza szkołą masz inne doświadczenia zawodowe ?. Pracodawca sprawę komputerów może rozwiązać w różny sposób. Z jednego może korzystać więcej niż jedna osoba. Konieczne jest jedynie zapewnienie ich takiej ilości aby można było swobodnie pracować i nie czekać w kolejce do komputera. Ale może dać każdemu osobny jeśli go stać i tak już jest zazwyczaj. Co do pomocy naukowych to oczywiste że mają być zapewnione. Szkolenia po pracy, kochany kto ich nie ma... nieraz po 3 dni. Samo życie. Szkolenia i inne jak wycieczki z uczniami po pracy to normalna delegacja służbowa. Jest coś takiego przewidziane dla pracujących ludzi. Delegacje są płatne, stawki zgodnie z ustawą. Zgodnie z kodeksem pracy jeżeli występują nadgodziny to albo oddaje się za nie wolne, albo się płaci. W pierwszej kolejności oddaje się wolne, jeśli nie można oddać wolnego ma być zapłacone. Masz dużo dobrej woli to niezwykle cenne. Mam nadzieję że strony strajku szybko dojdą do porozumienia. Nauczyciele dostaną podwyżkę a uczniowie będą mogli realizować swoje prawo do nauki. Zostaną unormowane pewne dzisiaj już anachroniczne rozwiązania.
wiemcomówie
wiemcomówie 11.04.2019, 13:13
Jeszcze raz belfsze. Nie SIEDZIEĆ w szkole, a wytrwale , systematycznie, twórczo, efektywnie PRACOWAĆ nad rozwojem uczniów.
hehe
hehe 12.04.2019, 12:03
Pisze się belfRZe. Nie pouczaj, jesli jesteś analfabetą.
fikus
fikus 12.04.2019, 15:26
a może to uczeń ?? potrafi co potrafi...dlatego wie co pisze

Pozostałe