Mały, wielki człowiek  

  • 31.03.2019, 06:24
  • Jolanta Wojczulis
Mały, wielki człowiek Michał Wasilewski
-Ten film przeczołgał moją psychikę do głębi, jeszcze tak naprawdę nie mogę dojść do siebie – powiedział po obejrzeniu filmu „Kafarnaum” jeden z widzów, uczestnik kinochłonowego pokazu, który odbył się w poniedziałek, 18 marca. Najnowszy film w reżyserii NadineLabaki z pewnością nikogo nie pozostawił obojętnym.

Jolanta Wojczulis 

Film Kafarnaum”, który kinochłonowa widownia mogła obejrzeć w Kinie Iskra, w reżyserii Nadine Labaki, zdobył nagrodę reżyserską w Cannes oraz nominacje do między innymi Złotego Globu i Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych.

Chęć opowiedzenia na ekranie czyjejś historii przyszła do Nadine Labaki zupełnie niespodziewanie.

-Labaki przeczytała historię o chłopcu, który postanowił podać swoich rodziców do sądu i oskarżyć ich o to, że mimo tego, że wiedzieli jaka beznadziejna czeka go przyszłość powołali go do życia –mówił krytyk filmowy Artur Zaborski, który był gościem piątkowego pokazu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kinochłon”. –Rodziców chłopca, pochodzącego z najuboższej klasy nie było stać na wykupienie dokumentu poświadczającego jego urodzenie, niezbędnego do normalnego funkcjonowania. Ludzie w Libanie pozbawieni tego dokumentu nie mają bowiem dostępu do służby medycznej, do edukacji oraz do legalnej pracy. W związku z tym rzesza ludzi w Libanie żyje w ubóstwie, i nawet nie wie ile ma lat. Labaki bardzo wzięła tę historię do serca i postanowiła opowiedzieć ją światu. Aby scenariusz filmu był wiarygodny postanowiła na dwa tygodnie zamieszkać w slumsach. Niestety okazało się, że był to za krótki czas, aby zjednać sobie mieszkające tam osoby, dlatego też Labaki postanowiła przedłużyć swój pobyt.

Z dwóch tygodni jej egzystencja w slumsach przedłużyła się do pół roku. Zaowocowało to 500 godzinnym materiałem, ale przede wszystkim zaangażowaniem do filmu ludzi, których tam poznała.

Jolanta Wojczulis
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe