Biegali ponad 200 metrów pod ziemią

  • 15.03.2019, 08:14
  • Jolanta Wojczulis
Biegali ponad 200 metrów pod ziemią
Renata Ginszt, Jan Sierocki, Radosław Czerwiński oraz Dariusz Dawidejt z Augustowskiego Towarzystwa Pływackiego z sekcji biegowej, wzięli udział w 12 godzinnym Podziemnym Biegu Sztafetowym w Kopalni Soli w Bochni. Nasi zdolni biegacze wywalczyli 34 miejsce na 65 sztafet. Gratulujemy!

Jolanta Wojczulis

Przypomnijmy, że pierwszy 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy zorganizowano w Bochni w roku 2005 z okazji obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza, któremu tradycja przypisuje wyjątkowe zasługi dla miasta. Za czasów jego panowania w Bochni wzniesiono ratusz, umocnienia obronne z basztami i czterema bramami, rozpoczęto budowę okazałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja. Docenili to mieszkańcy solnego grodu wznosząc Monarsze okazały pomnik. Z kilkumetrowego cokołu Kazimierz Wielki spogląda na bocheński Rynek od 140 lat, a mieszkańcy miasta starają się pamiętać o swym Królu przez cały rok, a zwłaszcza w marcu – w jego imieniny.
W ubiegły weekend odbyła się 15 już edycja tego biegu, w którym zaznaczmy, nie ma mety za to jest tykający zegar i niecodzienna biegowa sceneria – korytarze kopalni soli, ponad 200 metrów pod ziemią. A dokładnie 212 metrów – na takiej głębokości znajduje się bowiem start biegu. To nie są zwykłe zawody nie tylko ze względu na ich lokalizację, ale również na to, że nie mają mety, a udział w nich biorą jedynie sztafety.

W tym roku rywalizowało ze sobą 260 zawodników z 65 drużyn, wyłonionych w drodze losowania. Zmagania rozpoczęły się w sobotę, 9 marca, o godzinie 10.00. Przez 12 godzin biegacze pokonywali trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi w zabytkowych wyrobiskach Kopalni Soli Bochnia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, by po godzinie 22 zakończyć sportowe współzawodnictwo i udać się na zasłużony odpoczynek. Długość jednej pętli wynosiła 2420 m. Wśród sztafet z całej Polski znalazła się też reprezentacja z Augustowskiego Towarzystwa Pływackiego, z sekcji biegowej. Była to jedyna drużyna z regionu północno-wschodniego. Z 12 godzinnym biegiem w sztafecie zmierzyli się: Renata Ginszt, Jan Sierocki, Radosław Czerwiński oraz Dariusz Dawidejt. Na 65 sztafet zajęli 34 miejsce, w sumie pokonali 60 pętli, każdy po 15 okrążeń, czyli w sumie razem pokonali dystans 147 kilometrów 152 metrów.

Gratulujemy naszym biegaczom i tradycyjnie życzymy kolejnych takich osiągnięć.

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Triathlonista
Triathlonista 15.03.2019, 10:16
No to rzeczywiście się wykazali... Lepiej niech to całe ATP się obudzi, bo biegacze ciągnął ogony a sukcesem pływaków jest ściganie się na arenie międzywojewódzkiej..

Pozostałe