Nieufność powiatu do miasta 

  • 5.03.2019, 19:00 (aktualizacja 05.03.2019 19:07)
  • Krzysztof Przekop
Nieufność powiatu do miasta
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1032 roku wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Trzeba koniecznie udać się do kiosku, gdyż najciekawsze teksty zamieszczamy jedynie w wydaniu papierowym. Niestety zdarza się, że otrzymujemy nieuzasadnioną krytykę, tylko dlatego że ktoś przeczytał zajawkę internetową naszych tekstów. Kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Wersja elektroniczna dostępna jest już we wtorek.

Krzysztof Przekop

W tym tygodniu przypada piękne święto. Kiedyś, gdy granice były pozamykane, znane jako Międzynarodowy Dzień Kobiet, teraz gdy fizycznych granic nie ma, internacjonalistyczny przymiotnik jest pomijany. Nawet bez dopisku „międzynarodowy”, wszyscy na świecie wiedzą, że polskie kobiety są najpiękniejsze i najmądrzejsze.

Wszystkim wspaniałym Paniom składam serdeczne życzenia. Niechaj Dzień Kobiet trwa cały rok.

Są zawody silnie sfeminizowane. Na przykład pielęgniarki, przedszkolanki, nauczycielki nauczania początkowego, sekretarki. Są też zawody, które wybierają niemal wyłącznie mężczyźni. To dla przykładu górnicy, czy bliżsi nam geograficznie drwale. Do niedawna także żołnierze i policjanci. W tym numerze prezentujemy trzy augustowskie policjantki, które nie siedzą za biurkiem, ale jak same mówią, są traktowane równo. Zachęcam do przeczytania tekstu Beaty Perzanowskiej i Jolanty Wojczulis „Słaba płeć w mundurze”.

Krzysztof Przekop
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mauka
Mauka 9.03.2019, 22:32
Większość wyraża się z niechęcią do powiatu. Prawda jest jednak taka, że to Nasze Miasto nie chce współpracować ze starostwem.
Rowerzysta
Rowerzysta 8.03.2019, 10:12
A o sciezce rowerowej wzdloz Wojska Polskiego chociaz w projekcie przebudowy pomysleli?
Ben
Ben 8.03.2019, 10:10
Powiat składa projekt o dotacje na remont Wojska Polskiego i CELOWO nie uwzględnia w projekcie oświetlenia drogi, bo przecież po co pomagać Miastu, niech ze swojego budżetu dorzucą się 100% na oświetlenie. I tak jest z każdą inwestycją tych dusigroszy, Wykonują własne zadania szantażując tych, którzy dobrowolnie się do ich projektów dokładają.
Myśliciel
Myśliciel 8.03.2019, 08:37
Starostwo powiatowe jest właścicielem dróg powiatowych a Miasto miejskich.
Tymczasem Augustów jako miasto jest stolicą powiatu augustowskiego i moim zdaniem to tutaj powinny iść największe inwestycje.. Tak jest w każdym mieście wojewódzkim.. najwięcej inwestycji w podlaskim jest jak wszyscy wiemy w Białymstoku.
Jeżeli teraz Miasto dokłada się 1,5 mln do drogi powiatowej to moim zdaniem porozumienie ze starostwem powinno zawierać zapis że taką samą kwotę Starostwo przeznaczy na budowę dróg typowo miejskich, które nie mają szans na dofinansowanie z zewnątrz a są drogami stolicy powiatu..
Byłoby chyba sprawiedliwie… tym bardziej, że usłyszeliśmy na konferencji że Starostwo praktycznie nie ma zadłużenia a więc takie kwoty może spokojnie dokładać 50/50 z Miastem, prawda?
RikiTikiTak
RikiTikiTak 8.03.2019, 14:31
W powiecie jest pięć gmin i miasto Augustów i gdyby przyjąć zasadę, że powiat dokłada się do wszystkich inwestycji drogowych to żadnej inwestycji nie można byłoby wykonać bo żadnego z samorządów nie byłoby na to stać. Wszystkie samorządy chcą być traktowane równo, Niewiedza tu piszących albo ukryta wiedza jest porażająca.
pingpong
pingpong 8.03.2019, 15:08
wszystkie miasta w województwie podlaskim chciałyby też być traktowane równo ale zasadą jest że najwięcej środków pompowanych jest w stolicę czyli Białystok. Podobnie powinno być w powiecie bo to Augustów jest takim miejscem dla gmin.
Logika
Logika 8.03.2019, 06:34
To jest jakiś absurd, powiat jest właścicielem drogi i mówi że jej nie zrobi jak na coś tam nie dostanie kasy od miasta. To jakbym ja budowal dom i powiedział dla sąsiada, żeby dał mi na dach, bo inaczej nie zbuduje domu.
Lol
Lol 8.03.2019, 08:48
Ale na płot miedzy wami to każesz mu dać bo nie zrobisz
Marek
Marek 7.03.2019, 20:59
No chyba budują tego McDonalda
Mama
Mama 7.03.2019, 23:07
Tłusty tata to i tłuste dziecko
Marek
Marek 8.03.2019, 15:14
Głupia matka to i głupie dziecko
Tom
Tom 7.03.2019, 17:41
Po co w ogóle te powiaty? Ciagle problemy, lepiej żeby wszystko było nadzarowane przez jeden urząd
Man
Man 7.03.2019, 20:56
W 100% się zgadzam więcej problemów niż pożytku
Toma
Toma 7.03.2019, 18:14
Najlepiej przez powiat jak to miasto powiatowe
Ktoś sciemnia
Ktoś sciemnia 7.03.2019, 17:15
Skoro starosta mówi, że nie można do schetynowek złożyć inwestycji droższej niż 6 baniek to jakim cudem Hajnówka złożyła ulicę za 6,8 banki?
nieumiałek
nieumiałek 8.03.2019, 00:00
Widać starosta augustowski jak zwykle nie może, a hajnowski może.
miki
miki 7.03.2019, 12:43
To jest chore .... według mnie powinno być że powiat jest wszystkim co poza miastem a miasto to co w granicach miasta i po co komplikować ...
Mieszczuch
Mieszczuch 7.03.2019, 10:13
Punkt widzenia się zmienia od punktu siedzenia. Partycypacja w kosztach budowy teraz nie podoba się miastu, ale jak partysypowali w kosztach mieszkańcy w budowę dróg to wszystko było w najlepszym porządku. Teraz mowa jest o szantarzu ... hmmmm, a straszenie mieszkańców opłatą adiacencką: albo zapłacisz 1500 zł albo zapłacisz 50% wzrostu wartości nieruchomości. Zaraz padną w moją stronę oskarżenia o stronniczość. Nie, nie jestem ani za jednymi ani drugimi, nie oskarżam nikogo, tylko chciałem wyrazić swoją opinię. Chyba jeszcze mogę?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 7.03.2019, 15:15
Już widzę te 60 komitetów i płacących w kolejce do kasy po odbiór swoich 1500 zl
Anonim
Anonim 7.03.2019, 12:54
Niestety, KWW NM robi co chce tego z poziomu jednostki jako mieszkańca nic nie zmienimy.
street
street 7.03.2019, 12:42
Nikt nikogo nie straszył... i uważam że wszyscy co zapłacili i mają drogi asfaltowe są prze szczęśliwi i już nie pamiętają o tym wkładzie... To była akcja społeczna i miasto wymagało zdecydowanej większości przy zawiązaniu komitetu budowy drogi.. nie wiem ile ale 80%-90% mieszkańców danej ulicy? I skoro tak to nie żyjemy w czasach liberum veto że jeden czy dwóch mieszkańców mógł zahamować inwestycję.. poza tym to ze mieszkańcy się włączali to jest sukces demokracji.. lepsze takie społeczeństwo niż takie roszczeniowe.. dajcie, dajcie i dajcie... nie oszukujmy się że Augustów stać na nie wiadomo jakie inwestycje...
Republikanin
Republikanin 11.03.2019, 01:05
Skoro uzależnianie pierwszeństwa do budowy drogi oraz obnizenia podatku z 50% do 1% od wpłaty 1500. Zł nazywasz. sukcesem demokracji to ptytam dlaczego sąd uznał to za proceder niezgodny z prawem??? Od kiedy to demokracja uzależnia dostęp do dóbr publicznych i cywilizacyjnych od zamożności obywateli. Zamożych stać na zapłacenie jakiejś dziwacznej daniny to dostaną drogę i niski podatek . Biednych nie stać to albo drogi nie będze albo zapłacą najwyższą możliwą stawkę podatku. Ciekawie rozumiana demokracja, taka demokracja dla bogatych. Dziwne
Demokrata
Demokrata 11.03.2019, 14:01
A kto bogatemu zabroni brać za darmo w dzierżawę a biednemu płacić?????
Specjalista
Specjalista 7.03.2019, 10:12
To było proste do zrobienia, tylko trzeba było pomyśleć lub nie kombinować…
Z miastem trzeba było ustalić warunki przed złożeniem wniosku… Dokumentacja na oświetlenie powinna być zrobiona i włączona w koszty kwalifikowane…. Jeżeli w związku z tym koszt przekraczał możliwy poziom kosztów kwalifikowanych to łączny wkład miasta razem z oświetleniem powinien zostać na poziomie 1,5 mln a starostwo powinno resztę wziąć na siebie (koszty ponad 6 mln zł to koszty niekwalifikowane) . I tak byliby do przodu bo 3 mln dotacji, 1,5 mln z miasta i do drogi powiatowej dołożyliby 1,9 mln zł (1,5 mln + 400 tys. kosztów wyłączonych z kwalifikowalności, a które zostało wydane na oświetlenie). Zresztą i tak starostwo dostanie pewnie w tych 1,5 mln zł swojego udziału część kasy z gmin, dla których Augustów jest miastem powiatowym. Skoro to jest ulica powiatowa i poproszono Miasto o 1,5 mln to o co chodzi? Miasto tyle daje, ale jak się chciało kogoś przechytrzyć to jest takie powiedzenie ze chytry traci dwa razy…. Niech wszyscy tylko dają i dają a my przecinamy wstęgi… Nie tędy droga i nie prowadzi to do porozumienia i współpracy….
Rozumiem głosy oburzenia mieszkańców którzy nie rozumieją i mają do tego prawo, pojęcia drogi powiatowe i miejskie. Ale nie wymyśliło tego ani miasto ani starostwo. Natomiast jak będą kontrole tych jednostek samorządowych to już kontrolerzy dokładnie to rozumieją i mogą się zapytać dlaczego miasto inwestuje środki publiczne w drogi których nie jest właścicielem, przecież mogło za te pieniądze zrobić drogę miejską (czyli taką która zgodnie z podziałem miejską jest)????
Mieszkaniec
Mieszkaniec 7.03.2019, 15:18
Jak specjalista to słyszał ze powiat w maju 2018 wystąpił z pismem do miasta w temaci realizacji drogi w polskiego i co???? Miasto nic!!!!!! A teraz powiat zróbcie oswietlenie
specjalista
specjalista 7.03.2019, 18:15
ale w maju 2018 r. to chyba ktoś inny rządził w mieście.. czy tylko mi się wydaje....???
RU
RU 11.03.2019, 20:10
Ale rada ta sama była.a rada podejmuje lub nie uchwalę o partycypacji finansowej miasta w budowie drogi powiatowej. Nie kręć waść.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 7.03.2019, 18:29
Tak Nasze miasto , a ciągłość władzy to jest?
specjalista
specjalista 7.03.2019, 18:47
mylisz się, ... to nie radni podejmują bezpośrednio tego rodzaju decyzje... dlaczego ówczesny burmistrz nie podjął decyzji o oświetleniu i nie dał tego pod obrady na sesji? a ciągłość władzy jak najbardziej ale skoro nie zostało to wpisane w budżecie w 2018 r. to nie ma tego wydatku w 2019 r.... proste?
Rrrr
Rrrr 7.03.2019, 23:11
Wpisane w budżecie na bank
Fobia
Fobia 7.03.2019, 20:50
To podejmują czy nie. Zdecyduj się.
Tiko
Tiko 11.03.2019, 20:14
To zależy jak tłumaczyć się wygodniej..jak pasuje. Raz będą mówić że podejmują by za chwilę w tej samej sprawie powiedzieć że nie..
Mieszkaniec
Mieszkaniec 7.03.2019, 19:24
To sprawdź co były burmistrz wpisał w budżet na 2019 a jak go zmienili dwie ważne osoby w urzędzie i Burmistrz?
Anonim
Anonim 7.03.2019, 10:03
Przy remoncie ulicy Głowackiego, miasto miało się dołożyć dla powiatu, zgodziło się i dzięki temu mogło wyremontować ulicę Wilczą, bo bez robienia ulicy Głowackiego miasto by nic nie mogło. A po skończonym remoncie miasto powiedziało, że nie zapłaci. BRAWO UM! Dlatego nieufność do UM jest jak najbardziej uzasadniona. Po za tym to co się dzieje w UM odnośnie oddawania działek w dzierżawę za darmo dla wiadomo kogo, bez przetargowe sprzedaże działek o których głośno się nie mówi a jeszcze na pewno ludzie usłyszą, to jest po prostu cyrk. Rozumiem jest się przy władzy - trzeba kombinować, każdy by próbował jak najwięcej zgarnąć sobie, ale nie w taki bezczelny sposób gdzie każdy to widzi, a później zwala się winę na poprzedni urząd. -.- trochę przyzwoitości, bo mnie jako mieszkańca to już po prostu wkurza.
Dlatego nie dziwię się powiatowi, że "nieufność" wzrosła względem UM gdzie dla mnie jako mieszkańca ufność jest na poziomie 0%.
sc
sc 7.03.2019, 17:43
Po to właśnie publikowana jest lakoniczna agenda sesji np.: przedłużenie dzierżawy działki (nie wiadomo jakiej i komu), skarga (nie wiadomo czyjna, na kogo i o co, sprzedaż nieruchomości nr xxx i w sumie nie wiadomo jakiej dla przeciętnego miszkańca. A miało być jsano, klarownie i transparentnie, a wiedzą ci, którzy mają czas na wertowanie domumentów. A powinno byc proste i jawne, że bez żadnych ceregieli powinno być dla przecientntnego mieszkańca wiadomo.
Prezes
Prezes 7.03.2019, 15:23
Bardzo dobrze napisane ale niech w urzędzie się nie cieszą bi i tak za chwile to wyjdzie na jaw kto komu i za darmo
sdc
sdc 7.03.2019, 07:07
To niech powiat sam robi swoją ulicę w całości a miasto tylko oświetlenie.
mrln
mrln 7.03.2019, 08:50
Partycypacja w kosztach samorządu gminnego wpłynęła na pozytywną ocenę wniosku i na to, że ta ulica dostała dofinansowanie w kwocie 3mln zł.! Gdyby nie to, to nikt w ogóle nie rozmawiałby o tej ulicy i jej przebudowy moglibyśmy dopatrywać się latami. Najśmieszniejsi są Ci, którzy są specjalistami w każdej dziedzinie i mają tyleeee do powiedzenia!
cee
cee 7.03.2019, 11:27
Dziekujemy za fachowe wyjaśnienia. Jak dołożycie to będzie remont, a jak nie dołożycie to spadówa. Tak w skrócie można to wyjaśnić. Brawo. A zdaje się każdy samorząd ma swoje zadania i powinności. Jak nie potrafia się dogadać to niech każdy robi swoje.
Fu
Fu 6.03.2019, 22:01
Nie ufam staroście a już po tym doborze wice kompletnie jest skreślony w oczach moich i wielu ...
Reto
Reto 6.03.2019, 19:52
Powiat nie umie sam robic swoich inwestycji? Tylko daj i daj
Obiektywny
Obiektywny 8.03.2019, 14:37
Powiatowe inwestycje drogowe odbywają się na drogach położonych w konkretnych gminach, tak więc drogi tylko z nazwy są powiatowe. Oznacza to, że każda gmina powinna się dołożyć. A Miasto to niby co? Samo drogi buduje? Zmusza ludzi, pod karą opłaty adiacenckiej, do dokładania się do miejskich dróg. Dziwne, że nikt o tym nie mówi. Powiat przynajmniej chce współpracować z innym samorządem, a nie ciągnie z prywatnych kieszeni, czy kogo stać, czy nie.
Ela
Ela 8.03.2019, 16:30
Dobry żart
mieszkaniec
mieszkaniec 6.03.2019, 16:38
Poziom wiedzy szefa powiatu budzi wątpliwości na wielu płaszczyznach. Gdyby poziom świadomości spoleczeństwa powiatu augustowskiego byl wyższy, pan historyk opuścił by to stanowisko dawno. W tej sytuacji Augustów będzie dolować nadal, sąsiednie miasta idą do przodu, my się cofamy.
Zuta
Zuta 7.03.2019, 16:29
A za cofanie się miasta nie odpowiada czasem burmistrz? Tu mowa o powiecie, czy o mieście???
Mieszkaniec
Mieszkaniec 6.03.2019, 11:20
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki jest główny powód braku porozumienia z realizacją tej ulicy?
TRATATATA
TRATATATA 6.03.2019, 15:42
Wartość wniosku złożonego przez starostwo opiewa na 6 mln zł. Na więcej nie pozwalają przepisy. Powiat ponoć otrzyma dofinansowanie na 3 bańki, a 3 mln chce podzielić się po równo z miastem. Ale w projekcie brak jest planu oświetlenia bo kosztorys przekroczyłby 6 mln. I o to chodzi burmistrzowi bo nie chce wykonać oświetlenia choć to rola miasta
To jest smieszne
To jest smieszne 7.03.2019, 17:30
To rola tego przez kogo trzeba to robić. Proste. Jak powiat robi całą ulicę to i oświetlenie
Tytus
Tytus 5.03.2019, 20:40
I bardzo słusznie bo po ostatnich wyczynach to już mało kto ma do nich zaufanie !
A wypowiedzi zamieszczanych na portalach i gazetach i FB to nawet minister propagandy by się nie powstydził.
Frank
Frank 6.03.2019, 20:24
Ja też nie ufam powiatowi
Werty
Werty 11.03.2019, 20:55
A ja ufam zarządowi powiatu, to stabilni ludzie. Natomiast obecny zarząd miasta kompletnie mnie zawiódł i najwyraźniej ma zamiar dalej kroczyć tą drogą błędów i wypaczeń.
Abc
Abc 5.03.2019, 22:49
W banku jak dostajesz kasę to podpisujesz weksel a powiat chce dostać i kasę i jeszcze weksel no, no...
CCC