Śliski problem w królewskim mieście 

  • 12.02.2019, 18:49 (aktualizacja 12.02.2019, 19:02)
  • Krzysztof Przekop
Śliski problem w królewskim mieście
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1029 roku wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Trzeba koniecznie udać się do kiosku, gdyż najciekawsze teksty zamieszczamy jedynie w wydaniu papierowym. Niestety zdarza się, że otrzymujemy nieuzasadnioną krytykę, tylko dlatego że ktoś przeczytał zajawkę internetową naszych tekstów. Kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Wersja elektroniczna dostępna jest już we wtorek.

Krzysztof Przekop 

W poprzedniej kadencji za przyczyną Izabeli Piaseckiej powstała w Augustowie idea srebrnej gospodarki. W kampanii wyborczej nie było już żadnego komitetu, który na sztandarach nie miałby srebrnej gospodarki. Nie chodzi tu o słynną ostatnio ulicę Srebrną w Warszawie i gospodarkę nieruchomościową, a znacznie bliższą nam wszystkim gospodarkę nakierowaną na ludzi starszych, ze srebrem na głowie. Srebrny Augustów to doskonały pomysł na nasze miasto. Ludzie po 60-ce to obecnie całkiem zdrowi, niebiedni konsumenci, aktywni, często skłonni do zmian. Hasło Srebrny Augustów ofiarowuję za darmo. Ale jest kilka rzeczy, które musimy załatwić, zanim zaczniemy kampanię reklamową. Ludzie starsi potrzebują dostępu do lekarza częściej niż młodzi, wolą jak sklepy są bliżej niż dalej, częściej korzystają z komunikacji zbiorowej, potrzebują też ogrzewanej świątyni. brew pozorom są niezwykle aktywni i fizycznie, i intelektualnie. Uczęszczają na treningi, na rehabilitacje, ale też uczestniczą w uniwersytetach trzeciego wieku. Dodajmy do tego, że ze sprzedaży mieszkania w arszawie powinno starczyć pieniędzy na mały domek z ogródkiem w Augustowie i mamy świetny pomysł na dodanie kolejnego puzzla do augustowskiej układanki gospodarczej. Wiele z tych elementów już mamy. Czego nam brakuje? Wystarczy odnotować telefony od ludzi, którzy wybrali na srebrną część życia Augustów. iosną zgłaszali nam brudne ulice i chodniki, latem doszły problemy z ławkami, których brakuje na ciągach spacerowych. Emeryci chcą także miejsc do ćwiczeń i relaksu na świeżym powietrzu, miejsc na ogniska i placów zabaw dla wnuków. Dzwonią i pytają, dlaczego w centrum miasta nie ma ścieżek rowerowych, dlaczego brakuje miejsc parkingowych i przystanków autobusowych. Chcą porządnego dworca autobusowego i kolejowego. Jesienią chcą koncertów i przedstawień. A zimą chcą bezpiecznie poruszać się po ulicach i chodnikach. Pytają, dlaczego nie radzimy sobie z odśnieżaniem. Widać, że nasze mamy, tatusiowie, babcie i dziadkowie mają świetny pomysł na nasze miasto. Zróbmy Augustów przyjazny ludziom starszym, a wszyscy będziemy tu miło żyć.

Krzysztof Przekop
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Janek
Janek 16.02.2019, 10:18
Dziękuję, że jest ktoś jak Pan, który pisze o trudnych sprawach. Kiedyś mona było iść i porozmawiać z burmistrzem. Teraz.... No cóż... Miały zniknąć problemy brudu, odśnieżania, powstać punkt inwestora czy jak to tam się nazywało. Póki co zniknęli ludzie, którzy słuchali mieszkańców. Bo co zadziała sam fachowiec jak nie ma pracownika do pracy? Drogi Panie redaktorze niech pan się przejdzie po śmietnika j jak tam wygląda ta czystość. Panie,ile tam odpadów po ziemi się wala, ile śmieci wokół. A co będzie jak ciepłej będzie?
Referent
Referent 16.02.2019, 13:50
To mi się podoba widzi pan panie redaktorze nie jest pan sam dziekujemy
Referent
Referent 16.02.2019, 02:13
Panie redaktorze tyle ciekawych wątków i wpisów ze nie nadążam czytać jeszcze chyba tak nie było aby tyle wydarzeń myśle ze nie do końca czystych tak poprawiło Panu poczytność tej gazety moze warta skorka wyprawki skoro takie zainteresowanie działaniami nowych władz al działaniami nie dla mieszkańców bo tak to odczytuje z wpisów a jeszcze do tego kompetencje nowozatrudnionych urzędników o zgrozo mogą nas drogo kosztować chyba ze to my założymy komitet zamiast na drogę to na douczenie nowych fachowcow
Brawo panie redaktorze
Dosc
Dosc 15.02.2019, 10:56
Tylko PO może zwrócić normalność. Dość rządów mlodego pokolenia, potrzeba tu zaprawionych w bojach doświadczonych polityków PO oni się sprawdzili. Dzięki nim mamy piękną ulicę Mostową, nowoczesny budynek Atola, wyremontowane szkoły, basen z atrakcjami, lidl i biedronka nawet wtedy powstały.
Nie!
Nie! 15.02.2019, 19:11
Piękną kostkę, sklep w centrum miasta ktory korkuje główną ulicę i budynek Atola nadający się na kibel. Ot wizjonerzy POlski.
Taka prawda
Taka prawda 15.02.2019, 13:52
Zapomniałeś dodać że powstało wiele ulic z chodnikami i oświetleniem oraz dziesiątki km sieci wodociągowej kanalizacjnej, bulwary nad Nettą , Neckiem i Kanałem Augustowskim , wyciąg nart wodnych, zainicjowano też wiele imprez cyklicznych np. "Pływanie na byle czym" Basen na tamte czasy był luksusem ale podobnie jak nasze domy wymaga kapitalnego remontu. I nie śmiej się z Atola bo każda władza zostawia po sobie kontrowersyjne budowle - szklany dom okraglak , baza dla kajakarzy -przebije wszystkie !
I choć nie jestem zwolenniczką PO widać gołym okiem tą przepaść intelektualna miedzy p. Cieslikiem a obecnymi włodarzami!
I z pewnym sentymentem wspominam rządy poprzedników kiedy jako zwykły mieszkaniec nie wiedziałam które to ulice miejskie a które powiatowe i było o wiele czyściej!
Sama prawda ...
Sama prawda ... 15.02.2019, 18:56
Taka prawda ....
Flap
Flap 15.02.2019, 09:44
Panie prezesie, kiedy wreszcie zacznie Pan sprzątać miasto????
mieszkaniec
mieszkaniec 14.02.2019, 20:40
Proponuję aby mieszkańcy ocenili tę wspaniałą fotkę. Jak oceniacie te sześć twarzy, rządzących miastem. Ja daję ogólnie -2 porównując z sąsiednimi miastami. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców.
też stąd
też stąd 15.02.2019, 18:59
Lady Punk mają w swoim repertuarze adekwatną ocenę .... https://youtu.be/JFHanoST-vI
kgp
kgp 13.02.2019, 19:46
Gdzie ta wersja elektroniczna
Redakcja
Redakcja 13.02.2019, 21:09
Wersja elektroniczna jest dostępna dla prenumeratorów. Cena gazety w e-prenumeracie wynosi 3,20 zł
młoda kobieta
młoda kobieta 13.02.2019, 16:30
Srebrny Augustów. Może by tak jeszcze zamknąć szkoły, skoro ma to być miasto dla emerytów? :)
Fado
Fado 16.02.2019, 15:41
Młodej można wybaczyć że nie rozumie obecnych trendow ekonomiczno-demograficznych i nie dostrzega prężnej obecnie gałęzi gospodarki jaką jest ogromny sektor usług i tworzenia przestrzeni dla aktywnego życia osób w wieku emerytalnym. To jest właśnie srebrna gospodarka. Tą szansę rozwoju gospodarczego dostrzegł poprzedni burmistrz mówił o tym w kampanni. Szkół zamykać nie trzeba przy tym. Przeciwnie mądrość polega na rozwoju wielotorowy i wzajemnie uzupełniającym. STATUS turystyczno uzdrowiskowy Augustowa jego położenie geograficzno przyrodnicze bardzo temu sprzyjają
Bogaty
Bogaty 13.02.2019, 15:53
Jedno i drugie to ta sama ustawa na wykonanie drogi i tak ogłosi przetarg a wpłacać na budowę po ostatniej sesji nie ma obowiązku kto ma to płaci tam mieszkają sami bogaci a w mieście większość to ludzie niezamożni a tak naprawdę to na tym ponad kilometrze drogi ilu wpłaciło i jaki to udział w koszcie budowy całej drogi
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.02.2019, 13:25
Pan Chodkiewicz ogłosił przetarg na dokumentacje ulicy Studzienicznej czyli tam gdzie Mieszka jego rodzina a on sam tez no i p Bielawscy dzielnica dla bogaczy a dla biednych ludzików z miasta nie ma w tym roku na ulice nawet na oświetlenie ul wojska polskiego
Zobowiązania trzeba spłacać!,,,,okazuje się ze Lipowiec i Studzieniczna to nasze miasto
Te lepsze ZP
Te lepsze ZP 14.02.2019, 09:17
Ogłoszenie zapytania na wykonanie dokumentacji nie oznacza od razu budowy ulicy. Miasto ma w planie zlecenie w tym roku dokumentacji na ok 20 ulic. W przypadku gdy zamówienie nie przekracza 30tys euro można roboty zlecać bez przetargu. To było legalne również za poprzedniej kadencji ale kilku opornych pracowników skutecznie to blokowało, a przetarg zawsze powoduje wzrost kosztów.
Po co tyle zamieszania
Po co tyle zamieszania 14.02.2019, 15:56
Przetargi ogólnie są niewygodne. Mówmy otwarcie. Tyle zachodu i zamieszania. Zasada konkurencyjności, jawności itd.....
Żenada
Żenada 14.02.2019, 13:39
Naprawdę????? Jezteś pewna tego, co piszesz? Życzę powodzenia.....
Te złe zamowienia
Te złe zamowienia 14.02.2019, 16:37
Zapewne pisze to główny specjalista zamówień publicznych urzędu no napewno nie prawnik znający się na przepisach UZP ale to fachowcy sami swoi a nie tak jak poprzedni i interpretują ustawę jak im się podoba
Zamówienia ..... Te zle
Zamówienia ..... Te zle 14.02.2019, 11:40
To po co wydawać pieniądze na dokumentacje jeśli nie zakłada się wybudowania ulicy a poza tym podkreślali to urzędnicy na sesji ze kosztorysy są ważne tylko pół roku wiec niech nikt nie wprowadza ani mieszkańców ani wykonawców przystępujących do przetargów w błąd i tak zawsze trzeba aktualizować kosztorysy przed ogłoszeniem przetargu i wtedy dopiero wiadomo ile kosztuje droga a to co wpłacają dobrowolnie mieszkańcy to ułamek kosztów wiec po co brać od ludzi pieniadze
TA chuda
TA chuda 14.02.2019, 13:08
Same fachowcy teraz tam siedzą
Janek
Janek 16.02.2019, 10:19
Tu nie fachowców trzeba. Tu trzeba ludzi do pracy.
Śmiechu warte
Śmiechu warte 15.02.2019, 09:46
Wszyscy wiedzą kto siedzi teraz w ZP
Zamówienia publiczne  te złe
Zamówienia publiczne te złe 13.02.2019, 22:11
czy załącznik do zapytania ofertowego na dokumentacje drogi Studzieniczna taki jak Opis przedmiotu zamówienia powinien podpisać przed publikacja na stronie BIp kierownik czyli urzędnik uprawniony czy jak w tym przypadku pracownik zatrudniony jako pomoc administracyjna a nie urzędnik i nie mający uprawnień do podpisywania takich dokumentów
bau
bau 13.02.2019, 15:28
mieszkańcy w/w ulic założyli komitet, wpłacili odpowiednią opłatę i będą mieli ulicę, poza tym wojska polskiego to ulica powiatowa, więc raczej ciężar odpowiedzialności leży na powiecie a nie na miescie. z tego co wiem miasto partycupuje w przebudowie wojska polskiego ok. 1,5 mln pln
Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.02.2019, 11:43
Miasto partycypuje w kosztach drogi a oświetlenie do którego miasto nie zrobiło projektu na złość dla powiatu to obowiązek miasta . Na wszystkich drogach powiatowych oświetlenie jest własnością miasta
Bogaty
Bogaty 13.02.2019, 16:38
Te wpłaty nie starcza nawet na dokumentacje Na budowę ul Ustronie i Pagórek miasto wyda prawie dwa miliony trzysta tysięcy bez oświetlenia a na Ponad kilometr Studzienicznej z oświetleniem wyjdzie pewnie ponad 3 miliony albo wiecej
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.02.2019, 15:56
A na ostatniej sesji mówiono ze oświetlenie należy do miasta a nawet dokumentacji nie zrobiono
Wed
Wed 13.02.2019, 15:20
Teraz nie ma przetargów, tylko zapytania ofertowe, a to ogromna różnica.
Kolezanka ślepowrona
Kolezanka ślepowrona 13.02.2019, 21:29
Czy to zgodne z prawem?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.02.2019, 11:09
Syf, smród, brud i ubóstwo. Śliskie jezdnie i chodniki, błocko, śmiecie na ulicach, śmiecie wysypujące się z koszy, potłuczone butelki, pijacy wymiotujący na bulwarach i menele sikający za ławeczką z "Beatą z Albatrosa". A do tego brak jakichkolwiek perspektyw dla ludzi młodych, brak miejsc pracy, bo poza zostaniem formoźnikiem lub laminatem to nic tu nie ma. Takie jest nasza kur.....e a nie królewskie miasto. Teraz będą zawracać głowę ze srebrnym czy złotym miastem strefami ekonomicznymi i podstrefami, i będą dumać i myśleć i robić konferencje, mitingi, spotkania, wywiady, herbatki, kawki, rączki sobie podawać. A zrobione jak zwykle zostanie... nic
My mieszkancy...
My mieszkancy... 12.02.2019, 20:33
Prosimy wladze o zadbanie naszego miasta ,chcemy sie chlubic I byc dumni jak nas widza tak nas pisza 😎
Wyborca
Wyborca 12.02.2019, 19:49
Augustow powinien być Miastem przyjaznym dla wszystkich ,młodych ,w średnim wieku i dla seniorów nie wymyślajmy haseł nie zamykajmy się w jakieś ramy srebrny Augustów itp bo poza hasłami nic nie powstało ,Augustów był jest i będzie Miastem turystyczno -sanatoryjnym Miastem z nie uciążliwym przemysłem położonym na szlaku dróg międzynarodowych tylko trzeba te atuty wykorzystać.
Zen
Zen 12.02.2019, 19:16
Co tam budowa ulic i dóg w mieście. Budujmy park na Lipowcu. To jest priorytet, bez parku nie da się żyć!
Marek
Marek 12.02.2019, 22:28
Park na lipowcu jest finasowany z zewnątrz, zostały pozyskane środki na ten cel z programu, a ulic w mieście i tak buduje się dużo, pragnę zauważyć że w mieście Augustów jest więcej ulic niż w Suwałkach to jako ciekawostka
Kinga
Kinga 15.02.2019, 13:42
Proszę może wybrać bardziej strategiczne cele na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych niż park na Lipowcu. Na obiekty i przedsięwzięcia które będą służyły większości mieszkańców. Park w rym miejscu to sprawa niszowa, no może służy wiceburmistrzowi wizerunkowo, bo to jego okręg wyborczy, ale sądzę, że mieszkańcy Lipowca woleliby inne inwestycje.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.02.2019, 07:22
Prosze zauwazyc jakiej jakosci sa wdzystkie drogi w Suwalkach My nie dorownujemy im do piet
Ślepowron
Ślepowron 15.02.2019, 09:47
Pamiętamy pamiętamy artykuł dziury na Glinki
Lpw
Lpw 13.02.2019, 10:43
To zapraszam przejść się ulicami lipowa. Zgroza. Więc proszę nie pisać o parku skoro dziura na dziurze w ulicach.
Pixu
Pixu 13.02.2019, 10:09
A w którym miejscu ma powstać ten park ?
Lipowiec
Lipowiec 13.02.2019, 08:45
Czy, aby w całości finansowany jest z funduszy zewnętrznych, a co z wkładem własnym? Myślę, że jest wiele innych ważniejszych inwestycji do zrealizowania w mieście, na które również można uzyskać dofinansowanie. Bez parku da się żyć, naprawdę!!!
Lipa
Lipa 15.02.2019, 13:44
pozyskanie funduszy zewnętrznych to żmudna praca ludzi i zużyty na to czas urzędników. Jeśli pracowali nad dokumentacją do parku to nie pracowali nad czym innym w tym czasie. Myślenie strategiczne panowie się kłania. albo po prostu myślenie...

Pozostałe