Duże pieniądze do wzięcia 

  • 05.02.2019, 18:10 (aktualizacja 05.02.2019, 19:02)
  • Krzysztof Przekop
Duże pieniądze do wzięcia
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1028 roku wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Trzeba koniecznie udać się do kiosku, gdyż najciekawsze teksty zamieszczamy jedynie w wydaniu papierowym. Niestety zdarza się, że otrzymujemy nieuzasadnioną krytykę, tylko dlatego że ktoś przeczytał zajawkę internetową naszych tekstów. Kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Wersja elektroniczna dostępna jest już we wtorek.

Krzysztof Przekop

Jednym z głównych problemów w Augustowie jest brak porządku w przestrzeni publicznej. Co roku latem piszemy o brudnych chodnikach, nieposprzątanych ulicach. Zimą z kolei piszemy o problemach z odśnieżaniem. Ten numer poświęcamy porządkom.

Temat okładkowy to smog, a właściwie plan walki z tym śmiertelnym zagrożeniem i pieniądze które dość łatwo zdobyć. Smog jest zjawiskiem lokalnym. To my sami za niego odpowiadamy. Mieszkańcy bloków są rozgrzeszeni, bo mogą uznać się za ekologicznych. To zasługa władz spółdzielni mieszkaniowej i władz miasta Augustowa. Wiele lat temu spółdzielnia zlikwidowała lokalne kopcące kotłownie, a miasto zrealizowało plan rozbudowy i unowocześnienia sieci ciepłowniczej. W ten sposób prawie wszystkie bloki w Augustowie zostały podłączone do bardzo ekologicznej, jak na tamte czasy, centralnej ciepłowni. Dzisiejsi wytwórcy smogu to mieszkańcy domów jednorodzinnych. Gdy mamy pogodę wyżową, moi rówieśnicy mówią, że Augustów pachnie ich dzieciństwem. Od ponad 40 lat nic się nie zmieniło. Problem się nawet pogłębił, bo domy budowane w końcu XX i na początku XXI wieku jako główne źródło ogrzewania używają kominków „z płaszczem” lub pieców na węgiel. A to główne źródło PM 10 i PM 2,5 oraz związków siarki. Rozwiązaniem jest podłączenie domów do ciepłowni centralnej lub do gazu. Wygląda na to, że powstały przed rokiem pomysł nabiera tempa. Każdy kto zdecyduje się wymienić swojego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła dostanie „łapówkę” w wysokości 7000 zł. Tak zdecydowały władze miasta, a ja taką korupcję z całą mocą popieram. Jak zdobyć te pieniądze opisujemy w teście okładkowym „Duże pieniądze do wzięcia”.

Krzysztof Przekop
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anka
Anka 10.02.2019, 09:28
Kiedy będzie relacja z sesji?
Bogdan
Bogdan 07.02.2019, 13:16
Trzeba.zebrac.podpisy.o.referendum.
i.odwolac.nieudolnego.burmistrza.
pana.Karolczuka.i.cala.jego.swite
Franc
Franc 07.02.2019, 14:05
Mój głos za już masz !
Twd
Twd 07.02.2019, 19:39
Będzie więcej 😁😁
Augustowianin
Augustowianin 05.02.2019, 23:05
Chodniki przy prywatnych posesjach bardzo często nie są odśnieżane. Dlaczego w tym mieście nie ma straży miejskiej?
świadomy nieświadomości
świadomy nieświadomości 06.02.2019, 07:51
Bo "świadomość społeczna" jest dużo tańsza jak zapewniał przed wyborami obecny burmistrz
August
August 05.02.2019, 21:52
Bród ,bałagan,brak koncepcji,brak wizji rozwoju miasta a program dopłat do wymiany pieców to pół środek i propaganda postawione na głowie właśnie brak programu takiego jaki realizowało Miasto za burmistrza Cieślika likwidując kilkadziesiąt lokalnych kotłowni np.sanatorium budynek hotelu Warszawa miały lokalne kotłownie .....i wiele innych obiektów po drodze.
piesza
piesza 05.02.2019, 20:09
to może trzeba opisać samowolkę robioną przez właścicieli na chodnikach przed swoimi posesjami ,właściciele robią podjazdy do posesji nie przy krawężniku tylko obniżają pod kątem cały chodnik latem jeszcze jakoś można chodzić ale zimą gdy jest ślisko to jest masakra nie wszyscy jeżdżą samochodami dużo ludzi chodzi chodnikiem ,zapraszam np. na ulicę nadrzeczną lub nowe chodniki przy barze Jędrek
Mieszkaniec
Mieszkaniec 05.02.2019, 18:40
Dobrze, że pan poruszył pewne tematy w mieście. Ulice i chodniki wołają o pomstę do nieba. Nowe władze pozbyły się pracowników, a Karolczuk zatrudnił fachowców ale czy zapewnił fachową usługę mieszkańcom? Czy fachowiec pozwoliłby na to aby miasto było tak zaniedbane? Ku czemu służy uszkodzona choinka, na głównym placu? Uszkodzone oświetlenie? Brak odśnieżania? Czy tak wygląda fachowość? Konferencje, afery, czy aby na pewno o to chodzi? W redakcji nadzieja, że pomożecie nam, mieszkańcom, bo do kogo mamy się zwrócić?
Roma
Roma 05.02.2019, 20:29
Masz we wszystkim rację.
,, Augustów to jego mieszkańcy"
Mam nadzieję że przy następnych wyborach augustowianie nie dadzą się nabrać na plakaty te duże i te pomniejsze oraz na brednie pielgrzymów o komisarzach. Minęły już prawie cztery miesiące a tu konferencje, pomawianie ,zwolnienia, zwalanie winy na poprzedników. Czegoś takiego jeszcze to miasto nie widziało.

Pozostałe