Ferie w bibliotece na Komunalnej

  • 06.02.2019, 09:53
  • Beata Perzanowska
Ferie w bibliotece na Komunalnej
W dwie kolejne środy ferii zimowych w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie chętni młodzi czytelnicy mogli skorzystać z zaproponowanych im zajęć. Jedno z nich dotyczyło lamp naftowych, drugie zaś psów. Lampy naftowe nieznane są już w większości młodym ludziom.

Uczestnicy pierwszego spotkania wysłuchali gawędy i wiersza o lampach. Zapoznali się z bardzo ważną postacią, jaką był Ignacy Łukasiewicz, aptekarz a zarazem twórca przemysłu naftowego i rafineryjnego w Polsce oraz konstruktor pierwszej lampy naftowej, a przy tym wspaniały człowiek, filantrop i działacz niepodległościowy. Ponadto poznali różne sposoby i źródła oświetlania pomieszczeń, chociażby za pomocą kaganka czy tzw. dziadka, w którym płonęło smolne łuczywo, w naszych stronach nazywane drzazgą bądź "błonką". Przedmioty te można oglądać do dzisiaj w dziale etnograficznym Muzeum Ziemi Augustowskiej i w Muzeum Regionalnym w Lipsku. Dowiedzieli się różnych ciekawych informacji o lampach naftowych, choćby tę, że malował je znany polski artysta Wojciech Weiss. Oglądali zdjęcia lamp, a przede wszystkim z ciekawością ich oryginalne okazy: wypożyczoną z augustowskiego muzeum lampę gospodarczą zwaną na naszym terenie fanarem i moją rodzinną starą lampkę ścienną. Podczas drugiego spotkania rozmawiano o psach, o ich pochodzeniu i udomowieniu, o psich rasach, a przede wszystkim o przykazaniach ważnych dla wszystkich właścicieli psów. Mam wielką nadzieję, że uczestnicy bibliotecznych zajęć przyjęli do swoich serc, że pies to nie rzecz, lecz żywa i czująca istota, którą trzeba zajmować się i opiekować się nią do końca jej życia; że trzeba dbać o wygląd i zdrowie psa, a jakiekolwiek dokuczanie zwierzęciu i szczucie nim, jest po prostu grzechem. Należy też koniecznie sprzątać po swoim pupilu. Oglądano fotografie psów rasowych i kundelków, czytano wiersze im poświęcone oraz śpiewano piosenki, w tym piosenkę poświęconą św. Franciszkowi z Asyżu ̶ patronowi zwierząt i ludzi nimi się opiekującymi. Wysłuchano również legendy o św. Rochu, którego pomocnikiem był pies. Święty ten jest ukazywany na obrazach i w rzeźbach ze swoim czworonożnym towarzyszem, co można było zobaczyć na fotografii kapliczki św. Rocha autorstwa Krzysztofa Anuszkiewicza. W czasie jednych i drugich zajęć rozwiązywano krzyżówki na przedstawione tematy. Oba spotkania kończyły się rysowaniem. W bibliotece na Komunalnej można oglądać wykonane przez ich uczestników rysunki lamp i psów.

Józefa Drozdowska

Beata Perzanowska

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe