Pokolenia przy wigilijnym stole  

  • 05.01.2019, 10:30 (aktualizacja 06.01.2019, 13:47)
  • Beata Perzanowska
Pokolenia przy wigilijnym stole
W okresie Świąt Bożego Narodzenia mieszkańcy gminy Augustów spotykają się przy wigilijnym stole. Tej tradycji stało się też zadość, w niedzielę, 16 grudnia. Tego dnia w Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie na świątecznej uroczystości spotkali się przedstawiciele władz gminnych, mieszkańcy, ludzie kultury i zaproszeni gości. Wszyscy dzielili się opłatkiem i wysłuchali bożonarodzeniowej części artystycznej.

Beata Perzanowska

Wigilia Wielopokoleniowa w żarnowskim centrum kultury to już wielu lat świąteczna tradycja. Ośrodek Kultury tego dnia przygotowuje moc świątecznych atrakcji. W tym roku zebrani goście nie tylko podzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i raczyli się wigilijnymi potrawami, przygotowanymi przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie, ale także poczuli świąteczną magię. Na scenie żarnowskiego centrum kultury wystąpili Łukasz Siłkowski, Paweł Kopiczko i Mateusz Skorupa, grający na pianinie pod czujnym okiem instruktora ośrodka kultury Marka Maciejewskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowie, pod opieką Barbara Zaskowskiej i Ewy Tabaki, wystawiła jasełka. Nietypowe kolędy wykonały też rodziny muzykujące z gminy Augustów. Warto wspomnieć, że tekst tych pieśni napisała pani Asia, znajoma rodzin, a muzykę skomponował Zbigniew Zysko. Spotkanie było też okazją do rozstrzygnięcia corocznego konkursu na plastykę obrzędową okresu zimowego Herody 2018. W tym roku przedmiotem konkursu były szopki i ozdoby choinkowe wykonane tradycyjną i różnorodną techniką. W konkursie udział wzięli dorośli i dzieci. Dostarczono pięć szopek oraz trzy ozdoby choinkowe i 14 ozdób wnętrz. Prace wykonane zostały z różnorodnych materiałów z zachowaniem tradycyjnych wzorów. Prace oceniała komisja w składzie Elżbieta Sierzputowska (dyrektor CKiB), Małgorzata Kalisz – instruktor CKiB i Emilia Nazarowska (pracownik CKiB). Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. Jak co roku też odbył się konkurs typowania liczby cukierków w słoiku Świętego Mikołaja, który znajdował się w gminnej bibliotece. Wygrał go Bartosz Rybicki. Warto wspomnieć, że zanim rozpoczęło się świąteczne biesiadowanie ks. Dariusz Drężek, proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żarnowie przeczytał fragment pisma świętego, a życzenia złożyła Elżbieta Sierzputowska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie oraz Zbigniew Buksiński, wójt gminy Augustów.

Laureaci Herodów

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe