Mocne wejście w nowy sezon

  • 03.01.2019, 08:34 (aktualizacja 03.01.2019, 09:07)
  • Beata Perzanowska
Mocne wejście w nowy sezon
Augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon rozpoczyna 2019 rok mocnym, duńskim thrillerem „Winni”. Jednak nie tylko ten obraz dostarczy kinomanom sporych emocji. Przed widzami bowiem kolejne miesiące pełne kinochłonowych wydarzeń. Nie zabraknie też znamienitych gości pokazów DKF-u. Być może do Augustowa zawita Marcin Dorociński i Gabriela Muskała. O pierwszym w roku pokazie klubu i o kolejnych powiedział naszemu tygodnikowi Bartosz Świerkowski, prezes DKF Kinochłon.

Beata Perzanowska

 

Początek filmowego roku Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kinochłon to emocjonujący duński thriller „Winni”. Film, który DKF pokaże w poniedziałek, 7 stycznia, o godz. 18.30 w augustowskim Kinie Iskra, to historia policjanta Asgara Holma. Funkcjonariusz zostaje dyscyplinarnie odsunięty od obowiązków i zostaje operatorem numeru alarmowego. Duńskiemu policjantowi do zakończenia dyżuru pozostaje niespełna godzina i kiedy już tak naprawdę myśli o powrocie do domu odbiera telefon od Iben. Kobiety, która została porwana i dzwoni po pomoc z pędzącego w nieznanym kierunku samochodu. Jak przystało na prawdziwego policjanta, Asgar rusza na ratunek, a jego główną bronią jest… telefon.

-Dobrych thrillerów nigdy nie za mało. Jeśli film tego gatunku jest dobrze zrobiony, to na długo pozostaje w pamięci widzów. Takim filmem niewątpliwie są „Winni”. Ten obraz jest naprawdę nietuzinkowy. Nie ma w nim plenerów, zmian dekoracji i wnętrz. Cała akcja dzieje się w jednym pomieszczeniu i widzowie obserwują tak naprawdę jednego bohatera, a może nie do końca jednego -mówi Bartosz Świerkowski, prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kinochłon w Augustowie. -Warto się o tym przekonać osobiście. Powiem tylko, że film zdobył uznanie widzów i krytyków filmowych na świecie. Został nagrodzony na amerykańskim festiwalu filmów niezależnych Sundance. Jest też duńskim kandydatem do Oscara.

Gościem tego pokazu będzie nie krytyk filmowy czy znawca kina, ale człowiek, który o pracy operatora numeru alarmowego wie najwięcej. Będzie nim Krzysztof Hryniewicki, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku.

-To będzie naprawdę ciekawe spotkanie. Dowiemy się jak naprawdę wygląda taka praca i czy film oddaje prawdę o tej profesji. Warto więc zostać po filmie i wziąć udział w dyskusji -dodaje prezes DKF-u.

Bartosz Świerkowski zdradza, że augustowski klub filmowy ma już wiele planów na 2019 rok. Już niebawem, bo pod koniec stycznia augustowscy kinomani będą mogli po raz kolejny na ekranie Kina Iskra obejrzeć dzieło Paolo Sorrentino. Po granym wcześniej „Wielkim pięknie” i „Młodości” Kinochłon pokaże najnowszy film tego reżysera „Oni”. Tym razem Sorrentino sięga do postaci premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

-O tym filmie i problemach włoskiego społeczeństwa opowie naszym widzom Diana Dąbrowska, znawczyni włoskiego kina i kultury włoskiej. Diana będzie gościć u nas już po raz kolejny i wiem, że jest bardzo lubiana w kręgu augustowskich kinomanów i klubowiczów -informuje Bartosz Świerkowski.

Filmowy luty w Kinochłonie to przede wszystkim filmy, które staną w szranki o najważniejszą filmową nagrodę na świecie, a mianowicie powalczą o statuetkę Oscara. Tak więc w dniach 18-20 lutego czeka nas cykl „Namiary na Oscary”.

-Dalej wybiegając w przyszłość nie będę podawał konkretnych tytułów filmów, które zagramy, zdradzę jedynie, że w kwietniu przygotowujemy replikę polskiego festiwalu filmowego „Nowe Horyzonty” -wylicza prezes DKF-u. -W ramach tego, nowego przedsięwzięcia, pokażemy między innymi filmy dla seniorów oraz dla dzieci i młodzieży. Planujemy też ciekawy wykład o tym jak oglądać filmy. Zamierzeń mamy naprawdę bardzo dużo. Mamy też obietnicę od dwóch znakomitych gości, którzy chcą odwiedzić Kinochłona. Gabriela Muskała nie mogła przyjechać na przegląd 3xGdynia, ale obiecała, że do nas przyjedzie. Być może odbędzie się to w marcu. Po długim czasie starań mamy również obietnicę, że Marcin Dorociński odwiedzi nasz klub.

Nie zabraknie też wydarzeń w Kinochłonku, czyli dziecięcym klubie filmowych. DKF zaprasza wszystkich ciekawych, tego co się będzie działo przez najbliższy rok w Kinochłonie do śledzenia strony internetowej kinochlon.pl i informacji w mediach społecznościowych

 

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe