Kryminały z dziennikarskim zacięciem

  • 6.12.2018, 09:05 (aktualizacja 06.12.2018 11:47)
  • Beata Perzanowska
Kryminały z dziennikarskim zacięciem
Dziennikarz śledczy, korespondent wojenny, jeszcze do niedawna telewizyjna osobowość, a zarazem autor kryminałów, w których trup ściele się gęsto i nie brakuje w nich politycznych intryg. Ten niezwykły człowiek, a mowa o Tomaszu Sekielskim, był gościem augustowskiego cyklu „Lektura obowiązkowa”.

Beata Perzanowska

 

Na literackie spotkanie z Tomaszem Sekielskim, które odbyło się w piątek, 16 listopada, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, przyszedł tłum ludzi. Tomasz Sekielski jest autorem dwóch kryminalnych serii o nazwie Sejf i Susza. Autor zdradził kilka historii związanych z powstawaniem tych powieści. Publiczność jak zaczarowana słuchała opowieści bohatera wieczoru, który okazał się bardzo dowcipnym, a wręcz autoironicznym mówcą. Na niemal każdym kroku sypał dowcipami i dykteryjkami jak z rękawa.

-Sprawdzam fotel, bo ostatnio zarwałem taki w domu -powiedział siadając na fotel ustawiony na scenie. -Bardzo dziękuje organizatorom, że wybrali solidny mebel. Najgorzej jak mnie czasami na spotkaniach sadzają na składanych krzesełkach i cały czas siedzę i myślę, zarwie się czy nie? Z tym fotelem, to nie żart. Kółko mi się urwało w moim ulubionym, wysiedzianym meblu. Akurat pisałem trzecią część Suszy i jej nie dokończyłem. Pękło kółko i myślałem, że po prostu je włożę i będzie w porządku, ale tam wydarzyły się jednak poważniejsze rzeczy. Przeszedłem więc na dietę. Idzie mi to dość powoli i dlatego wciąż jeszcze sprawdzam fotele. Wersja oficjalna jest taka, że przez kółko w fotelu trzecia książka z cyklu Susza nie powstała. Tak też powiedziałem mojej żonie, która jest moim wydawcą.

Tomasz Sekielski dodał także, że nie oszczędza swoich bohaterów i w jego książkach trup ściele się gęsto.

-Poproszono mnie o napisanie krótkiego opowiadania o przemocy w rodzinie. Książka, w której są opowiadania innych autorów, ma na celu nagłośnić problem. Okazało się, że moje opowiadanie jest najbardziej drastyczne. Wyszedł też audiobook i podczas czytania tego utworu w studio nagraniowym realizatorka dźwięku aż zamarła. Zresztą aktor czytający opowiadanie podszedł do mnie i powiedział, że dobra rzecz, aczkolwiek czuje się przeczołgany -poinformował zebranych.

Autor wiele uwagi poświęcił też kondycji polskiego dziennikarstwa, w szczególności śledczego. Uważa, że obecnie duże koncerny medialne poświęcają więcej uwagi tematami typu jelonek pływający na krze niż szukaniu prawdy i demaskowaniu afer politycznych. Warto wspomnieć, że obecnie Tomasz Sekielski zajmuje się kręceniem reportaży. Zdradził uczestnikom spotkania, że pracuje nad dużym materiałem o pedofilii w kościele.

Spotkanie prowadziła Alicja Bajkowska z Augustowskich Placówek Kultury, która nie tylko zadawała pytania Tomaszowi Sekielskiemu, ale także poinformowała o przyszłorocznych planach związanych z cyklem „Lektura obowiązkowa”.

-W styczniu spotkamy się reporterem Marcinem Kąckim. Wiosną przyjedzie do nas Olga Drenda, a poza tym mamy w planach zaprosić Grażynę Plebanek i Jacka Hugo-Badera -zaprosiła zebranych Alicja Bajkowska.

Na zakończenie wieczoru publiczność mogła zdobyć autograf autora czy z nim osobiście chwilę porozmawiać. Warto zaznaczyć, że spotkanie bardzo podobało się augustowianom, którzy wypowiedzi Sekielskiego nagradzali gromkimi brawami i salwami śmiechu.

Fot. Jakub Jackiewicz

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
milo
milo 10.12.2018, 09:06
Obejrzałem kolejny krótki filmik Tomasza Sekielskiego i szok , po prostu ...szok . Ksiądz w sutannie , który ma zarzuty prokuratorskie za pedofilię i biskupi zakaz sprawowania posługi oficjalnie dalej czyni posługę w "prywatnej" kaplicy kapelana więziennictwa . Od kiedy to księża mają prywatne kaplice . Czym jest w tej chwili KK i jego funkcjonariusze jeżeli w ten sposób kryją najgorszych z przestępców jakim są pedofile ..pedofile w sutannach . Obudźmy się , póki nie jest za późno bo łożymy wszyscy na tą instytucję niezależnie czy chodzimy ,czy nie chodzimy do kościoła . Łożymy na takie persony jak ten na filmie ..dla którego słowo "*** " tak samo łatwo przechodzi przez gardło jak "szczęść Boże". Popatrzmy i zastanówmy się komu wierzymy i w kogo wierzymy ...w Boga czy księży . Osoba na filmie Tomasza Sekielskiego z dnia wczorajszego jest kapelanem więziennictwa ...warto posłuchać i wyciągnąć wnioski bo ten krótki filmik jest kwintesencją dokumentu jakim jest film "Kler" .... youtube.com/watch?v=m1oOiCAPB_A
milo
milo 7.12.2018, 21:21
Tak jest zastraszany i inwigilowany niezależny dziennikarz w Polsce , który zajmuje się obecnie realizacją filmu o podofilach wśród księży . To jest Polska właśnie, komuś widocznie bardzo przeszkadza ... nagranie z dnia dzisiejszego .... https://www.facebook.com/Sekie… . Panie Tomaszu niech pan nie popuszcza .... jesteśmy z Panem.
milo
milo 7.12.2018, 08:54
Bardzo sympatyczny gość a jego ..." Sekielski Sunday Night Live " jest super, prawdziwy bezkompromisowy dziennikarz . Powodzenia panie Tomaszu w realizacji filmu o księżach pedofilach . Temat tabu w naszym społeczeństwie ale jakże istotny aby uzdrowić tą instytucję . Tylko prawda was i nas wyzwoli ...a ofiarom należy się zadośćuczynienie .

Pozostałe