"Augustów będzie świętował dwa razy" - wywiad z J. Szlaszyńskim 

  • 30.11.2018, 15:30 (aktualizacja 01.12.2018 15:32)
  • Bartosz Lipiński
"Augustów będzie świętował dwa razy" - wywiad z J. Szlaszyńskim
Rozmowa z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, a także o dokładnej dacie i okolicznościach uzyskania suwerenności przez Augustów oraz jego najbliższe okolice w lipcu 1919 roku.

Bartosz Lipiński

Augustów będzie świętował dwa razy

-Panie starosto, w naszych rozmowach o „Augustowskich drogach do niepodległości” dotarliśmy do finału. W całej Polsce świętujemy stulecie odzyskania niepodległości. Czy w przypadku Augustowa również możemy mówić o setnej rocznicy tego wielkiego wydarzenia związanej z dniem 11 listopada 1918 roku?

-Przygotowania do odzyskania niepodległości prowadzili członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, silnie rozbudowanej w Augustowie, Bargłowie i Sztabinie. 11 listopada 1918 roku dotarł rozkaz do podjęcia działań bojowych. Sytuację ułatwiał fakt, że okupujący Augustów żołnierze niemieccy wyrażali publicznie niechęć do trwającej wojny, pragnęli powrotu do swoich domów. 12 listopada członkowie augustowskiej komendy POW przy pomocy zradykalizowanych żołnierzy niemieckich rozbroili oficerów, wypuścili z niewoli aresztowanych 102 Peowiaków i opanowali miasto. Jeszcze tego samego dnia rozbroili Niemców w Bargłowie i Netcie, zdobywając duże ilości broni i sprzętu wojskowego. Jednocześnie podjęto działania zmierzające do utworzenia polskiej administracji. 13 listopada dokonano wyboru Rady Miejskiej na czele z szanowanym aptekarzem Stanisławem Stankiewiczem, jako przewodniczącym i zarazem burmistrzem.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe