Augustowskie święto polskiego kina

  • 1.12.2018, 08:42
  • Beata Perzanowska
Augustowskie święto polskiego kina
Cykl 3xGdynia to jeden z pierwszych autorskich pomysłów augustowskiego DKF-u KINOCHŁON. Ukłon w stronę polskiego kina -tego najlepszego, najbardziej porywającego - pokazywanego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Co roku we wrześniu delegacja z naszego DKF-u jedzie do Gdyni i ogląda, ogląda, ogląda, a potem jeszcze ogląda. Wszystko po to, by potem tu, w Augustowie, teraz już o stałej porze, na początku grudnia, pokazać kinochłonowej widowni najlepsze, najbardziej interesujące i poruszające filmy. Przyjacielem przeglądu 3xGdynia jest jego (od 2015 roku) gospodarz -Michał Oleszczyk, znawca polskiego filmu i kultury. Warto wspomnieć, że Michał Oleszczyk w latach 2014-2016 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Miłośnikom kina nie trzeba chyba przypominać, że jest cenionym w Polsce i na świecie krytykiem filmowym, doktorem filmoznawstwa, absolwentem Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowcą tej jednostki. Wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. To właśnie z nim przez trzy dni widzowie będą oglądać filmy, on "przepytuje" gości i jest dobrą duszą tego przeglądu.

-Tegoroczna edycja 3xGdynia to jedna z najbardziej zróżnicowanych, jakie pamiętam, a będę prowadził spotkania w ramach tego cyklu już po raz piąty, dzięki życzliwemu zaproszeniu DKF Kinochłon -mówi Michał Oleszczyk, krytyk filmowy i wykładowca Wydziału "ArtesLiberales" Uniwersytetu Warszawskiego. -"Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej to wybitne kino psychologiczne z posmakiem niesamowitości, "Wilkołak" to okrutna filmowa baśń i jeden z ciekawiej opowiedzianych filmów polskich ostatnich lat, a "Okna, okna" Wojciecha Solarza to prawdziwy ewenement na naszym rynku, ciepły, poetycki film niezależny opowiedziany w mikroskali i emanujący prawdziwą magią. Polecam obejrzenie wszystkich filmów, bo razem tworzą one fascynującą mozaikę i pozwalają odczuć, jak bardzo różnorodne jest współczesne kino polskie.

Warto też wymienić gości przeglądu. Wśród nich będzie Adrian Panek, reżyser filmu „Wilkołak”, który będzie można obejrzeć w ramach kinochłonowego wydarzenia. Adrian Panek jest reżyserem i scenarzystą oraz członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Urodził się w 1975 roku we Wrocławiu, ukończył reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Wydziale Radia i Telewizji. Twórca filmów fabularnych, dokumentalnych, teledysków, autor scenariuszy. Zadebiutował wielokrotnie nagradzanym filmem kostiumowym o awanturniczym pseudomesjaszu Jakubie Franku pt. "Daas", a za swój najnowszy film, czyli wspomniany "Wilkołak" zgarnął Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Skoro jesteśmy przy filmie Panka, to należy też wspomnieć, że Kinochłon zaprosił także aktora tej produkcji. Nicolas Przygoda, to zdolny aktor młodszego pokolenia. Pomimo młodego wieku, ma na swoim koncie już kilka znaczących ról: Szymka w "Placu zabaw", Mrówki w "Ataku paniki" oraz w serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku", realizowanym przez Canal+. Za rolę Szymka otrzymał w 2017 roku nagrodę za odkrycie aktorskie, za "odwagę i subtelność, które zaowocowały szczególną prawdą przekazu" na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". To jednak nie koniec znamienitych gości 3xGdyni. W Augustowie pojawi się także Wojciech Solarz, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy. Reżyser filmów niezależnych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Kursu Fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzej Wajdy. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów, na swoim koncie ma też wiele ról filmowych, między innymi główne role w "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą" Jacka Bromskiego oraz kreacje m.in. w "80 milionów" w reż. Waldemara Krzystka, w "Odzie do Radości” i „Miasto 44” Jana Komasy, czy w "Bogach" Łukasza Palkowskiego. Poza aktorstwem Wojciech Solarz zajmuje się również produkcją filmową i jest autorem filmów niezależnych "Tajemnica Alberta" i „Norbert Juras i Syn” pokazywanych i nagradzanych m in. na festiwalach w Gdyni, Wrocławiu oraz na Kultoffkino w TVP Kultura. Laureat nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Odwyk” w reż. K. Jankowskiego. Nominowany do Offowego Odkrycia Roku za rok 2010 oraz do nagrody Złotej Kaczki za rolę w filmie „80 milionów”. Kinochłonowy przegląd gościł też będzie, można powiedzieć, stałego prelegenta, bo znanemu augustowskiej publiczności Macieja Białousa, pracownika Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusza Fundacji UwB. Maciej w pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu, ale nie tylko. Fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Kolejnym stałym punktem 3xGdynii jest quiz filmowy z nagrodami dotyczący polskiego kina. Jego wyniki, rok rocznie, pokazują, że wiedza filmowa augustowskiej widowni jest na bardzo wysokim poziomie. Nie można też zapomnieć, że Kinochłon podczas przeglądu pokaże także polskie filmy krótkometrażowe.

Bilety i karnety: Bilet na jeden wieczór filmowy –15 zł. Karnet na cały Przegląd – 30 zł Sprzedaż i rezerwacje: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59

Szczegółowe informacje na temat przeglądu: tel. 790 228 560

 

(na podstawie komunikatu Augustowskich Placówek Kultury)

 

Program 3xGdyni

9.12.2018. - Kino „Iskra” w Augustowie godz. 19:00 krótki metraż – „Atlas” „Wilkołak” – pokaz przedpremierowy Goście pokazu: Adrian Panek – reżyser, Nicolas Przygoda – aktor.

10.12.2018. - kino „Iskra” w Augustowie godz. 19:00 krótki metraż – „Relax” „Okna, okna” gość pokazu: Wojciech Solarz – reżyser i aktor (w trakcie wieczoru quiz filmowy)

11.12.2018. - kino „Iskra” w Augustowie godz. 19:00 krótki metraż – „Zwykłe losy Zofii” „Fuga” gość pokazu: Maciej Białous - filmoznawca

 

 

 

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe