Augustów podzielony na pół

  • 6.11.2018, 17:03 (aktualizacja 06.11.2018 17:07)
Augustów podzielony na pół
W czwartek oddamy w Wasze ręce 1016 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Sporo piszemy o wyborach. Dużo miejsca poświęcamy historii. W niedzielę przypada przecież 100 rocznica niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Bardzo zachęcam do kupienia „Przeglądu Powiatowego” i lektury ciekawych artykułów o tym co dzieje się w tym gorącym okresie w Augustowie. A jest co poczytać.

Ten tydzień będzie dla nas wyjątkowy. W niedzielę będziemy obchodzić rocznicę odzyskania niepodległości. Przedwojenne elity zgodziły się w 1937 roku, że datą symbolizującą to święto będzie 11 listopada. Do II wojny światowej jedynie dwa razy zdołaliśmy celebrować ten dzień. W wolnej Polsce obchodzimy uroczyście ten dzień od 1989 roku, zatem w tym roku po raz dwudziesty. Augustowskie uroczystości nie są zbyt imponujące, ale miejmy nadzieję, że na stulecie odzyskania niepodległości przez Augustów w lipcu 2019 roku ilość imprez będzie imponująca. Drukujemy oczywiście porządek niedzielnych uroczystości i zachęcamy do tłumnego w nich uczestnictwa.

Mamy nowe władze miasta. Radnych poznaliśmy dwa tygodnie temu, w ostatnią niedzielę wybraliśmy burmistrza. Generalny wniosek z wyborów burmistrza jest taki, że augustowianie są bardzo zachowawczy albo bardzo się im ostatnia kadencja podobała. Tak czy inaczej wybraliśmy kontynuację. Na podsumowanie kadencji Wojciecha Walulika przyjdzie jeszcze czas, ale wynik wyborów mówi, że byliśmy z jego burmistrzowania dość zadowoleni. Połowa głosujących była zadowolona nawet bardzo. Druga połowa postawiła na niedawnego zastępcę W. Walulika. Mirosław Karolczuk złożył kilka obietnic, niedługo je przypomnimy, ale jedną zapamiętałem najlepiej. Nowy burmistrz podczas debaty zobowiązał się w tej kadencji utwardzić wszystkie ulice w mieście. Trzymamy za słowo panie burmistrzu. Beata Perzanowska w okładkowym tekście „Augustów podzielony na pół” opisała wyniki wyborów. Bardzo dobra analiza.

Mamy dla naszych Czytelników niespodziankę na stulecie niepodległości. Jarosław Szlaszyński, historyk i obecny starosta, opowiada o augustowskich drogach do wolności. Bardzo ciekawy wywiad Bartosza Lipińskiego „Augustów będzie świętował dwa razy” otwiera, mam nadzieję, drogę do wielu uroczystości i wydarzeń związanych w mniejszym, czy większym stopniu, z radosną częścią naszej historii. Chcemy, by świętowanie trwało aż do lipca 2019 roku.

Nekropolie to świadectwo pamięci. Pamiętamy o naszych zmarłych. Ale pamięć nie jest długa. Sięga 3, może 4 pokolenia wstecz. Ale cmentarz to zapisana w kamieniu historia naszego miasta i jego mieszkańców. Bartosz Lipiński wraz z Jarosławem Szlaszyńskim przybliżają historię naszej nekropolii. Polecam bardzo ciekawy tekst „Bogata historia naszego cmentarza”.

W Sztabinie i Nowince też mamy zmiany. W Sztabinie dotychczasowy wójt Tadeusz Drągiewicz nie startował, więc zmiana była oczekiwana. Mieszkańcy gminy Sztabin wybrali Jarosława Karpa, urzędnika Zespołu Doradztwa Rolniczego w Augustowie. Nowince zmiana nie była tak oczywista. Dorota Winiewicz mogła wydawać się mocnym kandydatem. Jednak musiała uznać wyższość kandydatki związanej z komitetem Wojciecha Walulika. W Nowince wójtem została Teresa Strękowska, z wykształcenia ekonomistka, pracująca jako główna księgowa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Suwałkach. Więcej informacji o wyborach w tych gminach można znaleźć w tym wydaniu „Przeglądu Powiatowego”.

Piszemy sporo o sporcie. Chociaż piłkarska Sparta nie zachwyca wynikami, inni mają sukcesy.

Na koniec muszę wspomnieć o moich przyjaciołach. Mężczyzna mający córki jest niezwykle szczęśliwy. Doznaje od nich wiele ciepła serdeczności, miłości. Tę serdeczność może oddawać z nawiązką, bo córki też pragną jego miłości. Gdy córki dorastają, wychodzą za mąż, życie takiego mężczyzny wzbogacają wnuki, po kolejnych latach prawnuki. Jolu i Leszku, Wasz Tato i Teść był takim szczęściarzem. Dożył słusznych lat. Jest mi, i całej redakcji, niezwykle przykro z powodu śmierci Waszego Taty i Teścia. Przyjmijcie nasze najszczersze kondolencje.

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

 

 

 

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (60)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Lej LPG
Lej LPG 2 dni temu, 21:05
Dedykacja dla Mirosława i Naciarza :) Zawsze team :)

https://www.youtube.com/watch?v=g7IcyFoH-4Q&index=20&list=RDznNWU0DUsTg
Obserwator
Obserwator 2 dni temu, 15:45
Powrót pani Dyrektor MBK to powrót do normalności.
Ci lajf
Ci lajf 2 dni temu, 12:55
Brawo Augustów!
Takie to bylejakie
Takie to bylejakie 10.11.2018, 09:38
Bardzo ciekawe spostrzeżenie - zadziwiająca cisza na portalach społecznościowych u naszych kandydatów na radnych. Do wyborów posty dosłownie wylewały się przez ekran z obietnicami, zdjęcia z grymasami szerokich uśmiechów, złożone dłonie i miłość do wszystkiego i wszystkich. Nagle- ciach. Cisza. Niektórzy dostali to czego chcieli , niektórzy nie dostali. Czyli przed wyborami jesteście wielkimi społecznikami , głosicie szumne hasła, szanujecie wszystkich wokół, sprzątacie świat, karmicie psiaki itp . Po wyborach głos zwyklego szarego człowieka jest już niepotrzebny więc po co cokolwiek robic? Jeśli ktoś jest społecznikiem to po prostu jest - bez względu na to czy otrzymał mandat czy nie. Robi to co zawsze a nie tylko na potrzeby kampanii i wizji pensji radnego przez kadencje......Słabe to...
😎
😎 10.11.2018, 18:28
No i u społeczników " ZERO " z okazji święta Niepodległości. Żadnej akcji, żadnej zachęty, żadnego zaproszenia.... Po wyborach już nie kochamy Augustowa i Augustowian? Szkiladz kiedyś rozdawał flagi na RZA a teraz ? Rozdawał czy nie? Nigdzie nie ma info ... Na pewno się udzielał patriotycznie, on nie pod publiczkę a ze szczerego serca przecież działa ....
NM
NM 10.11.2018, 13:38
Cel został osiągnięty!!! Miasto Nasze!!!
tak zawsze jest
tak zawsze jest 10.11.2018, 10:09
Szkoda że nie można dodawać memów .. zilustrowałbym to bez słów
Dramat
Dramat 10.11.2018, 08:58
Dziękuję za to że nie ma Walulika. Pozdrawiam z mglistego Krakowa
pozdrawiam z BAU
pozdrawiam z BAU 10.11.2018, 10:10
Lepiej tam zostań i się "inhaluj" ...
oby
oby 9.11.2018, 15:55
Wreszcie moze zostanie zalatwiona sprawa SP4 i będzie spokój. Na to liczę
Liczę też, że może wreszcie zapanuje porządek na ulicach i w miejskich lasach. Może w końcu posprzątane śmieci
Trzymam kciuki, żeby też augustów zasłynął z czwego innego niż konfetti
Patriota
Patriota 10.11.2018, 17:40
Juz zaslynal. Jest w pierwszej trojce na najlepiej ukwiecone i piekne misasto. Bo i jest piękne. Trzeba byc lokalnym patriotą
SP4
SP4 10.11.2018, 13:42
Rada Pedagogiczna cieszy się z powrotu pani dyrektor MBK
Ja
Ja Wczoraj, 12:07
Może jedna osoba z Rady się cieszy lub dwie -proszę się nie wypowiadać za wszystkich
NauczycielSP4
NauczycielSP4 Wczoraj, 09:36
SP4 w podpisie to duże nadużycie delikatnie ujmując-prawie cała Rada Pedagogiczna myśli zupełnie inaczej-powrót pani Karpińskiej to powrót do chaosu i braku stabilizacji w szkole. Jak można chcieć wrócić do szkoły w której nikt mnie nie chce. Bo to nie była niesprawiedliwość jednego człowieka tylko prośba rodziców i nauczycieli. A tak na marginesie :co za trole piszą te komentarze?
Nau
Nau 11.11.2018, 08:58
Potwierdzam. Czekamy na powrót pani Dyrektor Marioli która tak jak wiele osób została skrzywdzona przez siejącego zło człowieka poprzez pomówienia donosy insynuacje rozsiewanie kłamliwych i krzywdzących plotek, nagonkę. Pan Burmistrz Karolczuk dodał słowo i mamy nadzieję że go dotrzyma .
ZOrro
ZOrro Wczoraj, 22:00
A co do krzywdzenia ludzi to od p. MARIOLI można się wiele nauczyć. Może powinna swoją szkołę otworzyć,, Jak doprowadzić człowieka do ruiny psychicznej , szkoła mobingu '' . Myślę że nawet p. Karolczuk nie chciałby takiej pseudo dyrektorki w swoim mieście.
Miśka
Miśka Wczoraj, 20:11
Dodał czy dał ojczyzna polszczyzna. Brawo! Tak właśnie rządziła ta Pani. PIS powinien się wstydzić, że ktoś taki jest w szeregach ich partii. Niech ta kobieta zostanie tam skąd do naszego miasta przyszła! Tylko jest jeden problem bo tam się cieszął że nam podrzucili to...... jajo!
Nau
Nau Wczoraj, 12:08
Nam również dał słowo ,ale że pani Karpińska nie wróci
Nau
Nau Wczoraj, 09:38
Nam też obiecał że nie wróci!
Stach
Stach 2 dni temu, 20:50
Cóż za górnolotność. I to w duchu chrześcijańskiego pojednania. No brawo, brawo
Obserwator
Obserwator 2 dni temu, 13:56
A już szkoła pracowała spokojnie. I atmosfera uspokoiła się, I inwestycje zostały zrealizowane. Poczekam roczek i zobaczymy, jakie będą komentarze po wytęskninym powrocie MBK. Powodzenia!
Edu
Edu 11.11.2018, 14:45
Tak, tak już radny Tomasz dopilnuje, aby pani Mariola wróciła. On jak mało kto wie, że edukacja to inwestycja.
Fgv
Fgv Wczoraj, 19:06
A co radny Tomasz ma do tego?
O powrocie pani dyrektor zadecyduje sąd pracy
Rcbj
Rcbj Wczoraj, 13:11
A co radny Tomasz ma do tego? To Sąd Pracy zadecyduje o powrocie .
Lipsk
Lipsk 9.11.2018, 20:42
Gdzie skrupa tam smieci kupa
DD
DD 10.11.2018, 00:45
Potwierdzam niech swój bajzel posprzątają
Darek
Darek 8.11.2018, 23:34
i w końcu przedszkole z Wybickiego dostanie dofinansowanie. A może pewne służby się zainteresują kto tak naprawdę jest współwłaścicielem z panem Stasi..., czy dalej będziemy patrzeć na "moralność p. Dulskiej" w wydaniu członków rady miasta
Jak długo jeszcze
Jak długo jeszcze 9.11.2018, 19:04
Dalej tylko teoriami spiskowymi i donoszeniem żyjesz?
Darek
Darek 10.11.2018, 00:52
To nie teorie spiskowe tylko życie w Augustowie i rzeczywistość ze powiesz coś na Barakach a za 30 min usłyszysz na wypustach , a tak na marginesie to niech CBA sprawdzi to przedszkole i właścicieli i będą mieli spokój a jeśli coś jest nie tak to w końcu udupią kogoś albpo Filipka albo pana S , lub mamuśkę Filipka
słodziak
słodziak 10.11.2018, 10:14
30 minut ??? ... w dobie netu "dobra nowina" natychmiast oplata miasto , nasze miasto przez małe "nm"
Chmiel
Chmiel 10.11.2018, 08:24
*** to trzeba Ciebie. Tak, aby Twoja noga już nigdy w urzedzie nie postała.
jagna
jagna 8.11.2018, 17:36
Proszę zrobić porządek ze spółkami. Chyba nie będzie Pan tolerował niektórych "fachowców" od wiadomo czego
Czas na porządki
boryna
boryna 9.11.2018, 08:12
Jaguś rozjaśnij o co i o kogo ci chodzi ... cyt "niektórych, od wiadomo czego". Nie wszyscy są tak blisko ...
Antek
Antek 10.11.2018, 04:23
Pewnie jej chodziło o Złotoustego ale to przecież superspecjalista !!!
Maciej
Maciej 10.11.2018, 10:08
No nie wiem ... raz "złotousty" drugi raz Filip ..zdecydujcie się które plotki będziemy weryfikować
Hanka
Hanka 11.11.2018, 07:48
Jaki Filip. Złotousty w Pecu to nie plotki tylko fakt.
dość
dość 8.11.2018, 14:18
nareszcie wróci normalność! brawo! dość spisków, dziwnych dodatków dla wybranych, dofinansowania, zatrudnień i podwyżek
Tosia
Tosia 8.11.2018, 18:37
Myślę, że to wszystko będzie dla innych wybranych.... Tak to już jest.
Budować trzeba na solidnych fundamentach
Budować trzeba na solidnych fundamentach 8.11.2018, 20:06
Kryteria zostały podane-z tego co pamiętam kompetencje, a moim zdaniem rozliczenie "z przeszłością" powinno nastąpić, inaczej nie wróży to dobrze na przyszłość.
WOW
WOW 9.11.2018, 05:53
Kto nie z Mieciem tego zmieciem!!!
Sprawiedliwość
Sprawiedliwość 9.11.2018, 17:03
Będąc osobą bezwzględną, co w sprzyjających warunkach ukazało się w pełni, po utracie wpływów oczekujesz miłosierdzia i puszczenia w niepamięć wszelkich uczynionych podłości? To byłoby według ciebie w porządku, uczciwe, sprawiedliwe?
Kompetencja
Kompetencja 9.11.2018, 05:17
Powodzenia.....
tak myślę
tak myślę 8.11.2018, 12:09
Jak mróweczka uwijasz się aby osłodzić pana Mirka ...bezinteresownie? ... nie wierzę
Mróweczka
Mróweczka 8.11.2018, 13:18
Do tak myślę... Jeżeli uważasz że słodzę Panu Mirkowi dla intraty to z pewnością nigdy nic nie zrobiłeś bezinteresownie! Pozdrawiam
ciągle tak myślę
ciągle tak myślę 8.11.2018, 16:30
Gdyby to była jedna łyżeczka "cukru" ..no najwyżej dwie, ale "słodzenie" wielkimi chochlami to już nie altruizm ...
Mróweczka
Mróweczka 8.11.2018, 09:11
WW też nigdy nie był Burmistrzem wszystkich mieszkańców. Od początku robił czystki w Urzędzie. Bez mrugnięcia okiem usuwał pracowników "niewygodnych". Czyżby ci co piszą o przypuszczalnych czystkach wykonanych przez przyszłego Burmistrza sądzą po swoim byłym już Burmistrzu , że każdy musi tak robić?
Co do minionych już wyborów, dywagacji, rozczarowań i dziecięcych pocieszeń należy uświadomić sobie że wygrana to wygrana. Nie ważne czy 1 głosem , 10, 101 czy 10000. MK wygrał wybory i już. Panie Mirku - powodzenia!!!
Derw
Derw 7.11.2018, 09:38
No i super. Trzymamy za słowo Panie Mirosławie
tak trzymać
tak trzymać 7.11.2018, 08:52
Jeszcze Kleczkowski oprzytomnieje i zapłaci najwyższą cenę za poparcie Karolczuka. Wszystkie decyzje NM bić będą w PIS. Biznes Club długo nie będzie siedział cicho.
Jak Cieślik ego wyłączy to za 5 lat PO w Augustowie rządzić będzie i to bez koalicjanta.
Nat
Nat 9.11.2018, 07:23
PO juz nie ma praktycznie
jest KO i będzie aż do zwycięstwa
jest KO i będzie aż do zwycięstwa 9.11.2018, 18:20
Oj , chciałbyś .... ale twoje modły nic nie pomogą ..POwstaną jak Feniks z popiołów .
August
August 9.11.2018, 11:31
Jak to, Koalicja Obywatelska,Platforma.Nowoczesna w radzie miejskiej ma 6 radnych i coś chyba w powiecie to nie tak mało
sld
sld 9.11.2018, 15:56
Ilu tam z platformy?
Cieślik i jakiś drugi
reszta to chyba sld
Red
Red 8.11.2018, 21:14
To pewne Cieślik do tego ego doprowadzi.
Wizjoner
Wizjoner 7.11.2018, 07:04
O to będzie taki urzędnik jak przewodniczący odchodzącej rady miasta. Nie jednemu jeszcze oczy na wierzch wyjdą jak zobaczą poczynania tej zorganizowanej grupy ogłupiania mieszkańców i pilnowania własnych interesów. POSTIV to pikuś przy tym będzie. Od teraz Urząd Miasta i decyzje zapadać będą na wylocie Wojska Polskiego na Warszawę i Białystok.
Werturilo
Werturilo 6.11.2018, 22:36
To nigdy nie będzie burmistrz Augustowa. To pacynka Naszego Miasta i PISu.
Wyg
Wyg 7.11.2018, 07:30
Niektórzy nie mogą pogodzić sie z porażką i z tym, że niedługo będą musieli odejść ehhh
Z przyjemniscią
Z przyjemniscią 8.11.2018, 16:07
Z przyjemnością :)))
oczywista oczywistość
oczywista oczywistość 7.11.2018, 09:56
Każdy kiedyś odejdzie ... taka listopadowa refleksja mnie naszła
wyborca WW
wyborca WW 7.11.2018, 08:57
O i tak będzie wyglądała ta współpraca Naszego Miasta. Wszyscy won kto nie z nami. W zamian swoi lub Ci z pisiu.
Jeszcze zatęsknicie za Wojciechem Walulikiem.
lubię historię ...rzetelną
lubię historię ...rzetelną 6.11.2018, 17:46
Cyt ..." nekropolie to świadectwo pamięci...." .. ciekawe czy pan Szlaszyński jako historyk objął pamięcią wszystkie nekropolie bo 3 i 4 pokolenie wstecz "pamięta" kto mieszkał w Augustowie. Dobrze by było aby historia zajmowała sie rzetelnie naszą przeszłością bo każde istnienie ludzkie niezależnie od wyznania zasługuje na pamięć . Pewnych faktów nie da się zapomnieć ani wygumkować ..bo ..."w kamieniu zapisana jest historia naszego miasta .."

Pozostałe