Wierszyki łamiące języki

  • 5.11.2018, 10:38
  • Beata Perzanowska
Wierszyki łamiące języki
Język polski do najłatwiejszych nie należy. O tym przekonują się najczęściej cudzoziemcy, ale i dla Polaków często prawidłowa wymowa czy pisownia sprawia problem. Niejeden łamie sobie język, by dobrze wymówić dane słowo czy sformułowanie. Młodzież ze szkół podstawowych gminy Augustów podjęła trudne wyzwanie i zmierzyła się z polską mową podczas tegorocznej edycji konkursu „Wiersze i wierszyki łamiące języki”.

W środę, 24 października, w Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie odbył się konkurs recytatorsko-literacki „Wiersze i wierszyki łamiące języki”. Jak mówią organizatorzy, konkurs to nie tylko popularyzacja wśród uczniów poezji, ale przede wszystkim doskonalenie umiejętności recytatorskich i nauka prawidłowej wymowy. W żarnowskich zmaganiach wzięło udział ponad 50 dzieci ze wszystkich szkół podstawowych gminy Augustów. Uczestnicy przygotowali wiersze z repertuaru m.in. Małgorzaty Strzałkowskiej, Jerzego Kerna i Wandy Chotomskiej.

-Istotą wyboru wierszy była trudność w wymówieniu danych słów -mówi Elżbieta Sierzputowska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie, która także zasiadała w jury konkursu. -Wśród uczestników zmagań, ale także komisji konkursowej obowiązywała zasada, że im trudniejszy wiersz, tym lepszy.

Młodzież rywalizowała w czterech kategoriach wiekowych, czyli w klasach I-II, III-IV, V-VI i VII-VIII. Deklamacje oceniała komisja, w której oprócz dyrekcji żarnowskiego centrum kultury, zasiadały jeszcze bibliotekarki Beata Piekarska z filii żarnowskiej biblioteki w Rutkach i Katarzyna Łaban z biblioteki w Żarnowie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, a w trakcie gdy jury obradowało nad wyłonieniem laureatów, na dzieciaki czekał słodki poczęstunek.

Laureaci konkursu

W kategorii I (klasy I-II ):

I miejsce -Kamil Kolenda (SP w Rutkach, op. Beata Chylińska)

II miejsce -Klaudia Kasprzyk (SP w Janówce, op. Ewa Sienkiewicz)

III miejsce -Kacper Masłowski (SP w Jabłońskich, op. Marzena Siedlecka)

Nagrody za udział:

Szymon Dzieniszewski (SP w Rutkach,op. Ewa Grochowska), Natalia Milanowska (SP w Żarnowie, op. Małgorzata Motulewicz), Maciej Wasilewski (SP w Białobrzegach, op. Barbara Roszkowska), Oliwier Rutkowski (SP w Kolnicy, op. Karolina Bronakowska), Sara Korenkiewicz (SP w Netcie, op. Joanna Horoszko), Maciej Ciesielski (SP w Żarnowie, op. Elżbieta Jarząbska), Antoni Czokajło (SP w Białobrzegach, op. Iwona Świacka), Maja Rutkowska (SP w Kolnicy, op. Jadwiga Bobier) i Izabela Bieniewska (SP w Netcie, op. Grażyna Siłkowska)

W kategorii II( klasy III-IV):

I miejsce -Zofia Kierklo (SP w Białobrzegach, op. Jan Saczko)

II miejsce -Antonina Czerobska (SP w Kolnicy, op. Edyta Rutkowska )

III miejsce -Dawid Stankiewicz (SP w Netcie, op. Teresa Kondracka)

Udział :

Andrzej Olędzki (SP w Białobrzegach, op. Ewa Cich), Oliwia Wasilewska (SP w Janówce, op. Elżbieta Malinowska), Paweł Kowalczyk (SP w Rutkach, op. Małgorzata Grzęda), Katarzyna Niedźwiecka (SP w Żarnowie, op. Lucyna Lewkiewicz), Karolina Ostaszewska (SP w Kolnicy, op. Lilla Rutkowska), Natalia Kaczyńska (SP w Jabłońskich, op. Alicja Trocka)

W kategorii III ( klasy V-VI):

I miejsce -Katarzyna Twardowska (SP w Janówce, op. Dorota Gromak)

II miejsce -Magda Łaniewska (SP w Białobrzegach, op. Grażyna Borawska)

III miejsce -Milena Kotarska (SP w Jabłońskich, op. Alicja Trocka)

Udział:

Paulina Karbowska (SP w Żarnowie, op. Lucyna Lewkiewicz), Oliwia Raczyło (SP w Janówce, op. Jadwiga Wojtkiewicz), Michalina Niedźwiecka (SP w Rutkach, op. Małgorzata Grzęda), Karolina Jabłońska (SP w Kolnicy, op. Lilla Rutkowska), Michał Cieśluk (SP w Jabłońskich, op. Alicja Trocka), Wojciech Stankiewicz (SP w Rutkach, op. Małgorzata Grzęda), Adrian Bukowski (SP w Żarnowie, op. Lucyna Lewkiewicz), Emilia Koronkiewicz (SP w Białobrzegach, op. Grażyna Borawska), Aleksandra Pawłowska (SP w Kolnicy, op. Lilla Rutkowska)

W kategorii IV ( klasy VII-VIII):

I miejsce -Sebastian Galicki (SP w Jabłońskich, op. Alicja Trocka)

II miejsce -Maciej Rusiłowski (SP w Żarnowie, op. Lucyna Lewkiewicz)

III miejsce -Julia Bartoszewicz (SP w Janówce, op. Jadwiga Wojtkiewicz)

Udział:

Kinga Kwiatkowska (SP w Rutkach, op. Małgorzata Grzęda), Wiktoria Milanowska (SP w Żarnowie, op. Lucyna Lewkiewicz), Bartosz Hofman (SP w Kolnicy, op. Lilla Rutkowska), Patrycja Suchocka (SP w Janówce, op. Edyta Joanna Galicka), Weronika Chmielewska (SP w Rutkach, op. Małgorzata Grzęda), Mateusz Motuk (SP w Kolnicy, op. Lilla Rutkowska), Jakub Masłowski (SP w Jabłońskich, op. Alicja Trocka)

 

 

 

 

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe