Sic transit gloria mundi – tak przemija chwała świata…

  • 31.10.2018, 09:20
  • Beata Perzanowska
 Sic transit gloria mundi – tak przemija chwała świata…
Sic transit gloria mundi – tak przemija chwała świata… słowa tej sentencji łacińskiej wypisane na granitowym kamieniu, stojącym w pierwszym lapidarium, wymownie podkreślają sens kultywowania pamięci.

W tym roku już po raz dziesiąty II Liceum Ogólnokształcące, Klub Historyczny im. AK w Augustowie i parafia Najświętszego Serca Jezusowego organizują kwestę na augustowskim cmentarzu. Jak co roku 1 listopada o godzinie 9.00 na cmentarne alejki wyruszą z kwestarskimi puszkami wolontariusze, w większości uczniowie II LO, ale też przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, nauczyciele, augustowscy poeci, przewodnicy turystyczni, lekarze. Słowem–duża grupa ludzi dobrego serca, bez zaangażowania których nie udałoby się dokonać licznych renowacji zabytkowych nagrobków.

Z dotychczas zebranych funduszy zorganizowane zostały trzy lapidaria, co w widoczny sposób uporządkowało przestrzeń cmentarza. W sumie odnowiono 50 nagrobków i krzyży: granitowych, żeliwnych, marmurowych oraz z piaskowca. Dokumentuje te dokonania wystawa prezentowana na cmentarzu w dniach od 1 do 11 listopada. Aktualnie planujemy gruntowne odnowienie Kwatery Obrońców Ojczyzny, znajdującej się przy alei głównej, nieopodal kaplicy cmentarnej. Dlatego datki z tegorocznej kwesty, jak też z dwóch poprzednich, przeznaczone zostaną na ten cel.

Należy wspomnieć o jeszcze jednym przedsięwzięciu, które zaistniało w kontekście kwesty; to Zaduszki patriotyczne. Grupa teatralna Antrakt z II LO wystawi je 2 listopada o godz.16.00 w kaplicy cmentarnej, a 5 listopada o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury.

Zachęcamy do wspólnego przeżycia Zaduszek patriotycznych, w szczególny czas setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Zapraszamy do grona kwestarzy, dziękujemy za dotychczasowe dary serca, które są ważne nie tylko w sensie materialnym, ale czynią nasze działania zasadnymi.

Pamiętajmy … transit gloria mundi….

II LO w Augustowie

 

 

 

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe