„Pamięci Jana Pawła II’’- XVIII Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły / Jana Pawła II

  • 1.11.2018, 08:52
  • Beata Perzanowska
„Pamięci Jana Pawła II’’- XVIII Gminny Konkurs Recytatorski  Poezji i Prozy Karola Wojtyły / Jana Pawła II
„Życie jest miłością - ciesz się nią"/Siostra Teresa z Kalkuty/- takie przesłanie towarzyszyło wszystkim uczestnikom żarnowskiego spotkania z poezją i prozą ukochanego patrona Szkoły Podstawowej w Żarnowie Drugim. Dnia 26.10. 2018 roku…To była uczta dla ducha… Zaczęło się od montażu słownego w wykonaniu uczniów z klasy VIII

Młodzieniec z Ewangelii “Zapytał: "Czego mi jeszcze brakuje?". To pytanie jest bardzo ważne. Wskazuje na to, że w świadomości moralnej człowieka, i to właśnie człowieka młodego, który kształtuje projekt całego swojego życia, ukryte jest dążenie do "czegoś więcej.” Jan Paweł II nie tylko rozumiał, że młodzież pragnie prawdziwego szczęścia. On sam miał marzenia! Jan Paweł II marzył o tym, aby każda młoda osoba odnalazła radosny sens swojego życia i aby nauczyła się kochać tak mocno, jak Jezus nas pierwszy pokochał.

Jan Paweł II zdawał sobie sprawę z tego, że mądrze kochać wcale nie jest łatwo! Zachęcał: “Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania. Te wymagania - tak jak znajdujecie je w stałym nauczaniu Kościoła - właśnie są zdolne uczynić Waszą Miłość - prawdziwą miłością.”

A w 2001 r. dodał: “Niech was nie zadowala nic, co jest poniżej najwyższych ideałów”.

Trzynaście, czternaście a może piętnaście, szesnaście lat. Dla młodych ludzi jest to czas dojrzewania, przeżywania wielu doświadczeń, poszukiwania przyjaźni i potrzeby akceptacji. Jest to także szczególny moment wyborów życiowych, również wartości, które kształtować będą całe późniejsze ich życie. Dlatego młodość wymaga często porad, wskazówek i upomnień.
Według przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II rodzice, szkoła, nauczyciele, przyjaciele muszą pomagać młodym ludziom w przyswajaniu wartości moralnych oraz w poszukiwaniu sensu życia:
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał ...”.

Uczniowie z 7 szkół z gminy Augustów podjęło się interpretacji utworów Karola Wojtyły / Jana Pawła II. Młodzieży bacznie przysłuchiwało się jury w składzie:

Ks. proboszcz Dariusz Drężek, Elżbieta Sierzputowska, Zuzanna Rogucka, Maria Dytkowska.

Podsumowując występy młodzieży ks. proboszcz powiedział, że sensem chrześcijańskiego życia jest miłość. Nikt nie przychodzi na świat z tą umiejętnością. Wszyscy musimy się jej uczyć. Człowiek potrzebuje miłości, aby być człowiekiem, tak nauczał nas św. Jan Paweł II.

Wyniki gminnego konkursu:

I miejsce- Dawid Kuprewicz- SP Jabłońskie- opiekun Alicja Trocka, Aleksandra Karolina Zalewska- SP Janówka- opiekun Dorota Gromak, Julia Bartoszewicz- SP Janówka – opiekun Jadwiga Wojtkiewicz

II miejsce – Bartosz Sujata- SP Rutki- opiekun Małgorzata Grzęda, Wioletta Wasilewska- SP Żarnowo – opiekun Lucyna Lewkiewicz, Luiza Ruszkiewicz- SP Białobrzegi – opiekun Grażyna Borawska

III miejsce- Martyna Malinowska – SP Żarnowo – opiekun Lucyna Lewkiewicz ,Maciej Łaskowski – SP Białobrzegi- opiekun Jan Saczko, Martyna Jabłońska – SP Kolnica- opiekun Lilla Rutkowska

Wyróżnienia- Jakub Zawieja- SP Jabłońskie- opiekun Alicja Trocka, Patryk Chyliński – SP Rutki – opiekun Małgorzata Grzęda, Aleksandra Połubińska, Rafał Dziądziak- SP Netta – opiekun Anna Wąsewicz, Matylda Czerobska- SP Kolnica- opiekun –Lilla Rutkowska

Gratulujemy wszystkim uczniom i ich opiekunom. Ten dzień był dany dla naszego szczęścia. Jeśli w Tobie jest miłość- masz serce, masz Boga, bo Bóg jest Miłością.

Lucyna Lewkiewicz

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe