Cierpka groteska, czyli prawda o wojnie w Donbasie

  • 26.10.2018, 13:36
  • Beata Perzanowska
Cierpka groteska, czyli prawda o wojnie w Donbasie
Drodzy Państwo, ochłonąwszy już nieco z urodzinowych emocji, zapraszamy na kolejny pokaz i spotkanie z gościem, którego jeszcze w naszym Kinochłonie nie było! Przed nami pełen wrażeń filmowych październikowy wieczór…

W poniedziałek 29 października o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra pokażemy „Donbas”, najnowszy film Siergieja Łoźnicy, który na tegorocznym Festiwalu w Cannes zgarnął za ten obraz jedną z nagród za reżyserię. Twórca dramatu wojennego „We mgle”, który oglądaliśmy wspólnie w 2014 roku, tym razem zabiera nas w realia wojny hybrydowej – konfliktu pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami, a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Trwa wojna, ale na jej tle toczy się codzienne życie, na którym właśnie swoje filmowe oko zawiesza Łoźnica… Roześmiani nowożeńcy, trochę zakłopotany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne uznają za faszystę, żołnierze pałaszujący na dachu czołgu kiszone ogórki to tylko niektóre postaci, jakie pojawią się w 13 filmowych segmentach tylko pozornie ze sobą nie związanych, bo zmierzających do wspólnego finału.

Siergiej Łoźnica w konwencji z pogranicza czarnej komedii ukazuje wojnę w Donbasie przez pryzmat ukraińskiej codzienności. Z kilku filmowych sekwencji wyrasta – chociaż groteskowy, to miażdżący – obraz konfliktu, ale i portret cywilizacji doby post-prawdy i fake-newsów.

Film obejrzy z nami Piotr Szygalski – dziennikarz telewizyjny, radiowy, prasowy i internetowy specjalizujący się w tematyce filmowej, przez wiele lat związany z Radiem Wawa, współpracował też „Machiną”, „Maximem”, „Playboy'em”, a nawet „Filipinką”, prowadził lub współtworzył programy: „Kinokonik”, „Ulice Kultury”, „Kulturalni” i „Wstęp Wolny”, a obecnie można go usłyszeć na antenie Radia Praga w filmowej audycji „P.S.Kino”.

Po projekcji porozmawiamy o sytuacji w Donbasie oraz o cywilizacji w kontekście nowych mediów.

Zapraszamy!

DKF Kinochłon

- - -

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 15 zł

Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu


 

 

Beata Perzanowska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe