Ogólnopolski konkurs pt. „Erlebnisreise mit deutsch” z niemieckim w drogę”

  • 29.10.2018, 06:28
  • Jolanta Wojczulis
Ogólnopolski konkurs pt. „Erlebnisreise mit deutsch” z niemieckim w drogę”
Na początku października dotarła do naszej szkoły wspaniała wiadomość. Uczniowie klasy IIb ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie zajęli II miejsce w ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego, dzięki czemu wygrali oni dla naszej szkoły nagrodę rzeczową w postaci zestawu do nauki języka niemieckiego – gry językowe, grafiki, plakaty i karty pracy wraz z pomysłami na ich wykorzystanie do nauki i promocji języka niemieckiego, a wszystko połączone tematyką podróży i zamknięte w jednym pudełku.

Ogólnopolski konkurs pt. „Erlebnisreise mit Deutsch. Z niemieckim w drogę” zorganizowali Goethe Institut, Ambasada Niemiec, Wydawnictwo LektorKlett. Dodatkowo mali „germaniści” z klasy IIb otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystko to posłuży im do nauki języka niemieckiego, w łatwy i przyjemny sposób- „poprzez zabawę”. Nasze maleństwa wykazały się dużą wiedzą i zapałem, dzięki czemu pozyskały one ten zaszczytny tytuł. Mimo, że są jeszcze bardzo młodzi, to uczą się już drugiego języka obcego- języka niemieckiego- tzn. bawią się językiem niemieckim. Nauka nie musi być ciężką pracą, poprzez zabawę można osiągnąć więcej. Klasa IIb jest klasą bilingwalną. Od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęliśmy w naszej szkole innowację pedagogiczną pt - bilingwalne nauczanie języka niemieckiego w edukacji wczesnoszkolnej- „Deutsch kein Problem”. I to właśnie klasa IIb ma możliwość od klasy pierwszej poznawania języka niemieckiego w życiu codziennym, który nas otacza. Nauka odbywa się tak jak w każdej klasie I-III, różnica polega na tym, iż podczas wszystkich zajęć wtrącane są zwroty w języku niemieckim. Uczniowie momentami nawet nie zdają sobie sprawy, że polecenie wydane przez nauczyciela było w języku obcym. Nie traktują tego języka jako obcego. One po prosu z nim obcują na co dzień. Na tym właśnie polega bilingwalne nauczanie. Wypowiedzi dzieci podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej nie tylko są w języku ojczystym, ale również w języku niemieckim. Dodatkowym atutem są tu dwie lekcje języka niemieckiego, dzięki którym uczniowie maja 100% kontakt z językiem. W tym przypadku dzieci uczą bawiąc się. Rodzice tych pociech nie muszą znać języka niemieckiego aby im pomagać, ponieważ dzieci traktują go jako zabawę w szkole, a ta zabawa zaowocuje w przyszłości. Nauka powinna sprawiać przyjemność, powodować, że chcemy wiedzieć więcej, rozwijamy swoje zainteresowania i jesteśmy chłonni wiedzy „czegoś nowego”. Miło jest oczywiście zostać też docenionym w swojej pracy, a ta nagroda, którą otrzymaliśmy powoduje, że dzieci widzą na ile je stać i zostały zauważone- docenione. Kiedy pytamy się ich „Jaki jest język niemiecki?” odpowiadają szybko- „łatwy, fajny”. To sprawia, że widzimy sens w tym co robimy, a również mamy przy tym świadomość, że nasze dzieciaczki będą miały lepszy start w życiu.

Gratulujemy małym „germanistom” i życzymy dalszych sukcesów z językiem niemieckim!

Urszula Kuczyńska

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe